Trápí vás návaly horka a pocení typu, že jste během vteřiny mokré jako kdyby na vás někdo vylil celou konev vody? Zažíváte úzkosti, deprese, a změny nálad aniž byste k tomu měli důvod? A co noční pocení, a poruchy spánku a divné pocity „vnitřní prázdnoty“? Trápí vás nevysvětlitelné revmatické obtíže, bolesti svalů a kloubů a vnímáte zhoršení pohyblivosti? Máte suchou sliznici, vlasy bez lesku a lámou se vám nehty? Možná máte  nepravidelnou menstruaci, nebo se vám již nějaký čas vůbec neobjevila. No a to nemluvím o nepochopitelném přibírání na váze, i když jíte stále stejně a mnohdy i dietně! Zkoušíte zhubnout a místo toho stále přibíráte? Je vám tohle povědomé? Tak nejspíš vítejte v „klubu“…

Je toho požehnaně, co nás ženy může provázet v období menopauzy. Sama to znám velmi dobře, a to z doby nepříliš dávné. Měla jsem to totiž podobně, kdy jsem před pár lety (už ve svých 45 letech) i já vnímala objevující se výše popisované symptomy. Ale díky způsobu stravování, který již léta dodržuji, a změně pohledu na menopauzu obecně, jsem je poměrně rychle zvládla upravit, tak aby mě neobtěžovaly. Brzy mi bude padesát, ale já si konečně, paradoxně díky menopauze, užívám „druhé mládí“ a cítím se moc dobře. O tom, jak se stravovat v menopauze je i toto video… Další informace najdete v článku

Protože z různých diskuzí na sociálních sítích vnímám, jak to mnohé ženy opravdu hodně trápí, rozhodla jsem se zde podělit i o své vlastní osobní, ale i profesní zkušenosti. Mojí profesí a zároveň i velkou vášní je  zdravé jídlo, které ctí a respektuje jedinečnost našeho těla. Specializuji se jako odborný poradce v unikátním výživovém projektu Metabolic balance®, který probíhá za spolupráce týmu zahraničních lékařů a odborníků na výživu z institutu Metabolic balance v německém Isenu. Této profesi se věnuji již více jak 10 let a mohu potvrdit, že návaly horka a další symptomy, které menopauzu doprovázejí, můžete zmírnit vhodnou změnou stravování. Strava je totiž jedním z faktorů, které pozitivně ovlivňují právě pocity při menopauze. Není ale jediný.

Nejen o stravě, ale také o dalších faktorech, které mají vliv na průběh menopauzy je tedy tento článek.

Symptomy menopauzy a metabolic balance

Symptomy menopauzy pomůže vyřešit i program metabolic balance®

Strašák jménem menopauza

Řeč tedy bude o menopauze, klimaktériu, nebo jinak také přechodu. S menopauzou se to má podobně jako s vážnou nemocí. Bojíme se jí tak moc, že raději děláme, jako kdyby neexistovala. A když už přijde, tak to většinou prožíváme velmi  úporně, někdy až „dramaticky“. Stačí si pročíst mnohé diskuze na internetu. Chápu to, první setkání s návaly a dalšími stavy mohou být opravdu velmi nepříjemné. Ze své osobní i terapeutické zkušenosti musím říci, že je to ale velká škoda, protože menopauza nemusí být nutně naším strašákem, kterého bychom se měly smrtelně obávat a děsit.

Menopauza je vlastně období, kdy krása, přitažlivost a harmonie dostávají zcela jinou dimenzi, pokud to v této situaci umožníme…

Jedna věc jsou hormonální změny, které se odehrávají v našem těle. Druhá věc je naše hlava, naše myšlenky a pozornost, kterou můžeme správně směrovat. Je dobře si uvědomit, že když si totiž stěžujeme na menopauzu a její symptomy, velice často zapomínáme na to, že během našeho života se naše ženské tělo setkává s podstatně mnohem horšími výkyvy hormonální hladiny, než je tomu v době menopauzy:

  • Puberta, antikoncepce, těhotenství, porod, potrat – ale i samotný menstruační cyklus!

To vše vyvolává nejrůznější, někdy až extrémní proměny naší hormonální hladiny. Hladina hormonů v krvi mimo jiné kolísá také…

  • při stresu,
  • nevhodných dietách,
  • půstech,
  • nedostatku spánku,
  • užíváním léků
  • či vlivem kouření.

Vše zmíněné může mít vliv na to, jak se cítíme ve svém těle, zda „hoříme“ a potíme se, nebo zda je nám zima, nebo zda budeme vyrovnané a v pohodě.

Zkuste si někdy všimnout, že návaly horka bývají výrazně horší, pokud se např. nedostatečně vyspíte, nebo pokud jste v nějakém větším stresu. Období pohody a dostatek spánku je pro naše hormony a tělo určitě mnohem lepší, než opak.

Potíže nemá každá žena!

Statistiky a výzkumy naznačují, že klimakterickým syndromem trpí pouze malá část žen. Hodně totiž záleží na našem vnitřním nastavení.  Je velmi zajímavé, že minimálně jím trpí např. asiatky a arabky. A vůbec ho prý neprožívají mayské ženy. Současné výzkumy jasně prokazují, že vliv stravy je zde opravdu velký. Pokud pojedete např. do Japonska, s příznaky menopauzy se tam téměř nesetkáte. Ryby, zelenina, fermentované sojové produkty – tento způsob stravy má totiž velmi pozitvní  vliv na hormonální procesy v těle žen. Ale pozor – musí se jednat o dlouhodobé návyky, nikoli jen krátké diety na 2 – 3 měsíce a pak hned zpět k původnímu způsobu stravování…

Které faktory můžeme tedy ovlivnit hned, my ženy samy?

Dobrou zprávou je, že vlastně každá žena, která prochází menopauzou, může mít své návaly či jiné symptomy menopauzy celkem pod kontrolou. Nejspíš vás to bude stát…

  • změnu ve způsobu stravování
  • změnu v životním stylu
  • změnu vnímání celého procesu menopauzy
  • hlubší pochopení života, který žijete

Určitě se snažte nevnímat tyto změny jako strádání a raději je přijímejte jako normální součást této životní etapy – jako proces. Můžete se celkem dobře bránit stravou a co je vůbec nejlepší, potraviny, kterým budete dávat přednost kvůli svým návalům, budou mít i příznivé účinky na vaše celkové zdraví.

6 věcí, které můžete udělat hned a samy…

1) VYBALANCUJTE SVOJI PSYCHIKU A ZMĚŇTE POHLED NA VĚC

Podle některých lékařů a zároveň i dle pohledu tradiční čínské medicíny jsou klimakterické potíže typickým příkladem psychosomatických potížíDo značné míry se na nich tedy podílí naše psychika. I já sama tohle mohu potvrdit… Vybalancování psychiky a změna pohledu na menopauzu mi přinesly vnitřní zklidnění, díky kterému jsem byla schopna transformovat přebytek energie (= návaly horka a pocení), který vznikl ukončením menstruace do jiných tvůrčích a kreativních procesů.

Pěstujte tedy své správné psychické naladění a pozitivní myšlenky. Pokud nevíte samy jak na to, pomoci vám zde může např. meditace, pravidelná relaxace, ale i snaha o pochopení jak transformovat svoji náhle přebytečnou energii do nových kreativních a tvůrčích procesů. Ztrátou menstruace totiž nově disponujeme zcela novými energetickými rezervami. Pokud tohle správně uchopíme, můžeme být ještě jednou mladé, ale se všemi zkušenostmi již prožitých let. Říká se tomu „druhé mládí“! A přesně tohle se děje v době přechodu. Nevšimne si toho ten, kdo si plete mládí s obličejem bez vrásek.

  • Když jsme mladé, rozpaluje nás nadšení, rozpaky, vzrušení, námaha… Nevíme, kam se vší tou silou. A přijde nám to skvělé!
  • V přechodu se rozpalujeme podruhé! Ale vnímáme to jako pochyby a strach, že si někdo všimne, že jsme se dostaly do věku „starších dam“. Když pak ty návaly horka a hlavně potu přijdou, cítíme se většinou nesmírně trapně. A stejně tak o tom hovoříme. Ale co hůř! Většina žen se naučí interpretovat známky svého nádherného druhého jara, jako symptomy nemoci, které by měly být okamžitě léčeny!

je třeba si uvědomit, že právě tyto obavy a strach živí celé průmyslové odvětví. Místo toho, abychom si plně užívaly toho „druhého mládí“ setrváváme v umělé, dávno překonané minulosti. Místo toho, abychom se třeba pustily do úplně nových projektů, soupeříme o to, která nejdéle budeme vypadat „jako líbezné děvčátko“ bez vrásek s pletí jak prdelka miminka.

Ptáme se, který krém nám udrží mladistvý vzhled, který vyhladí vrásky, který lék nám pomůže vypořádat se s pověstnými návaly horka apod. ! Z mého pohledu, je to smutné nepochopení. Místo abychom se ujaly své moci a nespoutaně si užívaly života, zlomíme se a delegujeme vědu, ať rozhoduje o našem těle. A tak i kdysi sebevědomé ženy poslušně polykají všechno, co jim lékaři předepíší – a co hůře – samy si o to říkají.

Každou z těchto situací budete prožívat tak, z jakého úhlu se na danou situaci díváte a hlavně, jak ji pro sebe interpretujete. Podle toho, jak tuto změnu vnímáte a hodnotíte, je vám buď příjemně, nebo nepříjemně.

Pokud se na to, co v těle během menopauzy vnímáme a prožíváme, nalepí nálepka POTÍŽE S MENOPAUZOU – jsou naše prožitky pro nás neakceptovatelné. Zajímavé je, že na rozdíl od jiných fází života, s nimiž jme se musely vyrovnat samy, nyní „přichází na řadu lékař“, aby zastavil čas!

Zralá a mocná žena se rozhoduje SAMA. Zralá a moudrá žena žije podle vlastních pravidel a ne podle předpisů nějakých autorit. Zralá žena si důvěřuje. Nebojí se otevřít na schůzi okno a se šelmovským pohledem prohlásit čelem k některému hezkému muži v místnosti: „Jsem celá rozpálená“…

Bára Wolfová Balcarová - poradce metabolic balance

Brzy mi bude padesát, ale já si konečně, díky menopauze, užívám „druhé mládí“ a cítím se moc dobře.

2) SPRÁVNĚ SI VYBALANCUJTE STRAVU

Pokud trpíte návaly horka a pocením, depresemi, suchou sliznicí, nočním pocením, poruchami spánku, přibíráte na váze, aniž víte proč, nebo se vám nedaří zhubnout ani deko, ale spíše naopak – tak zde může být problém v nesprávně nastavené stravě, která negativně ovlivňuje hormonální procesy v těle.

Řešením může tedy být správně nastavená, metabolicky vstřícná strava, což znamená – strava, která je nastavená individuálně, podle skutečných potřeb vašeho těla a respektuje všechny biochemické procesy, které ve vašem těle probíhají. Každá jsme jiná a každé tělo se jinak chová, proto i strava nemůže být pro všechny stejná.

To, po čem se jeden cítí  dobře, se může druhý cítit hůře, a třetí na to nemusí reagovat vůbec. Jsme jedinečné a z toho bychom měly vycházet. není tedy od věci vyladit si svoji stravu co nejvstřícněji vůči skutečným biochemickým potřebám svého těla.

Já se sama se  stravuji již mnoho let podle osvědčeného programu Metabolic balance®, který výběrem a kombinacemi potravin respektuje skutečné hormonální potřeby mého těla. Takový správně nastavený jídelní plán je vystaven na základě laboratorních hodnot, zdravotní anamnézy, tělesné analýzy a dalších údajů o vašem těle. A vztahuje se tedy pouze jen a jen na vás, a je tak zcela individualizovaný.

Správně a individuálně nastavený jídelní plán, dokáže pak krásně spojit osobní „tělesnou chemii“ s patřičnou „chemií potravin“ tak, aby v těle mohla nastat zdravá metabolická rovnováha a výběr potravin tak podporoval zdravé hormonální reakce těla a posiloval jeho imunitní systém.

Platí, že pokud máme vyváženou a pro své tělo správně nastavenou výživu a dbáte o vyrovnané duševní rozpoložení, dějí se většinou klimakterické změny tak pomalu a bez nepříjemností, že si toho ani nevšimneme.

Díky správně nastavené, metabolicky vstřícné stravě, je možné i v menopauze i krásně zhubnout, nebo si hmotnost celkem snadno udržet. Pokud se ptáte, co si máte představit pod metabolicky vstřícnými principy, najdete je ZDE>>Pokud se chcete dozvědět více, přečtěte si více o programu Metabolic balance®, ve kterém je vám jídelní plán vystaven na základě vašich laboratorních hodnot, zdravotní anamnézy, tělesné analýzy a dalších údajů o vašem těle.

Co je možné docílit díky metabolicky vstřícnému způsobu stravování?

  • podpoříte zdravé hormonální reakce těla
  • podpoříte zdravé psychologické reakce
  • začnete hubnout
  • postupně se upraví vaše hmotnost
  • váš metabolizmus se dostane do rovnováhy
  • díky tomu budete mít mnohem více energie
  • zlepší se vaše trávení a zažívání
  • zlepší se spánek
  • podpoříte imunitní systém, zmírní se nebo zmizí některé zdravotní neduhy
  • prostě se najednou začnete cítit celkově mnohem lépe ve svém těle, než doposud

Často se nám, bohužel, stává, že program Metabolic balance® je spojován s výživovými skupinami, které prodávají „pod tlakem“ různé potravinové doplňky, se kterými nemáme nic společného. Co tedy není Metabolic balance® si můžete přečíst v krátkém článku tady>>

Takové metabolicky vstřícné principy si můžete samy hned vyzkoušet na vlastní kůži a zadarmo. Bude vám stačit 30 dnů, abyste pocítily jejich kouzlo pro tělo. Najdete je v eBooku 9 tipů jak upravit svoji váhu, který je na mých stránkách zdarma ke stažení.

DALŠÍ ČLÁNEK  11 tipů metabolicky vstřícného stravování si můžete přečíst ZDE>>

Avokádo plněné tuňákem, červenou cibulí, cherry rajčaty a bylinkami - je metabolické rovnováhy

Avokádo plněné tuňákem, červenou cibulí, cherry rajčaty a bylinkami – to je také program metabolic balance®

3) PITNÝ REŽIM

Jedna z nedůležitějších věcí, které můžete dělat v období přechodu (menopauzy) je pití dostatečného množství kvalitní čisté vody. Měly byste vypít od 2 do 4 litrů vody, v závislosti na vaší hmotnosti. Pitím vody se totiž nahrazují tekutiny ztracené při pocení v průběhu návalů a můžete tak dokonce bránit návalům samotným nebo je úplně minimalizovat. Dostatek čisté vody podporuje i náš lymfatický systém a vylučovací orgány, přes které odchází mnoho toxických látek, včetně tukových metabolitů v případě, že hubneme.

4) VITAMÍNY A MINERÁLY

V období menopauzy je velmi potřebné zabezpečit také dostatek vitamínů a minerálních látek. K odstranění nepříjemných příznaků mohou pomoci také estrogenní byliny. Nejpopulárnějšími pomocníky z říše rostlin s obsahem fytoestrogenu proti klimakterickým změnám, ale také pro podporu otěhotnění jsou:

  • Jetel luční (červený jetel), , Drmek čínský a Drmek obecný, Andělika lékařská, Kanadská brusinka, Tolice vojtěška, Pueraria Mirifica – u nás je k dostání ve formě potravinového doplňku

V boji proti návalům si můžeme pomoci také tím, že budeme jíst více potravin bohatých na vápník, hořčík a těch, které mají mnoho vitamínu E – jako je např. za studena lisovaný olivový olej, listová zelenina, ořechy a mandle.  Podobně může pomoci i dostatečný příjem minerálů a potravin bohatých na vlákninu.

Já osobně při svých konzultacích v poradně Metabolic balance® navrhuji ženám, které trpí návaly horka a nočním pocením, aby do svého jídelníčku přidaly i mořskou „zeleninu“ – tedy mořské řasy. Minerály v těchto složkách potravy doplňují totiž nezbytné elektrolyty, které ženy ztrácí při pocení.

Na trhu najdete jistě mnoho přípravků, které mohou zlepšit nepříjemné stavy v klimakteriu. Já sama s nimi však nemám zkušenosti, protože jsem se rozhodla projít tímto obdobím co nejpřirozenější cestou – tedy bez léčiv a doplňků stravy. Pokud však cítíte, že jsou pro vás bylinky či jiné doplňky dobré, doporučuji, spojte se např. s lékařem čínské medicíny, nebo zkušeným bylinkářem či fytoterapeutem, aby vám vytvořil směs na míru. Jsme každá jiná a stejně tak jako u stravy, i u bylinek platí, že by měly být namíchány individuálně, co nejvhodněji pro vaše jedinečné tělo a hormonální procesy.

Mohu doporučit:

5) SPRÁVNĚ ZVOLENÝ POHYB

I pravidelné cvičení a pohyb mohou pomoci zmírnit klimakterické ženské potíže. Podmínkou je, že je pohyb správně zvolený tak, aby harmonizoval hormonální procesy v těle. V současné době je velmi doporučována  např. Hormonální jóga, což je speciální sestava jógových ásan, dechových technik, vizualizace a práce s energií , která významně pomáhá ženám vyrovnat hladinu ženských hormonů. Více  ZDE>>Ale jsou jistě i jiná, vhodná cvičení, která uvolní uvězněnou energii z těla ven, jemným a příjemným způsobem, vstřícně k našim hormonům.

hormonální joga pomáhá při menopauze

Hormonální joga také pomáhá při menopauze

6) MENOPAUZA Z POHLEDU ČÍNSKÉ MEDICÍNY

V průběh života spotřebováváme svoji vrozenou životní energii – tedy esenci, která je uložena v ledvinách. V okamžiku, kdy se vyčerpá polovina této energie, spustí se tzv. šetřící mechanizmus. Čínská medicína to popisuje slovy, že  „nebeská voda“ vysychá – tedy menstruační cyklus končí.

Když skončí menstruační cyklus, zůstává nám k využití obrovská zásobárna síly navíc, která se před tím uvolňovala společně s krvácením. Pokud svou nově nahromaděnou energii nevyužijeme, vznikne blokáda, která přeruší přirozený tok energie, což se může projevovat formou horka, podrážděnosti nebo sexuálního podráždění! Ve středním věku u žen převažuje „rozpálený jang“. Toto nadbytečné horko bylo původně menstruací uvolňováno a odváděno ven. Ve středním věku se u žen spotřebovává chladivý jing, který by vše vyrovnával. A tak může přebytečný jang způsobit, že se pěkně „zapotíme“. A zde je „jádro pudla“! To je přesně to, co se děje v klimakteriu.

Berte to nikoli jako omezení, ale opačně! Návaly horka, potu a bušení srdce jsou totiž známkou toho, že máte ještě mnoho před sebou, ale dosud jste se neodvážila do toho vrhnout! 

Užijte si "druhé mládí" - užijte si svoji menpauzu

Využijte své nové šance! Užijte si „druhé mládí“ – užijte si svoji menpauzu

Pocity tepla naznačují, že se jedná o energii jangovou, tedy mocnou akční energii. Máte-li návaly, značí to pouze jedno – že ji máte zablokovanou a necílíte ji tvůrčím směrem. Vaším úkolem je naučit se co nejrychleji tento nový druh úžasné energie využívat, nikoli ho léky potlačovat. Možná vás dovede k tomu, že začnete úplně nový život! Sebejistější, nezávislejší, sexuálně výbojnější a cílevědomější… Protože si však mnohé ženy ještě nevytvořily příležitosti, aby jednaly energicky podle toho, jak to cítí, dochází právě na počátku této proměny zcela logicky k uspání energetických drah, ke známé blokádě jaterního Tchi, která se projevuje mimo jiné i podrážděností…

Jakmile však začnete to, co se dere z vašeho nitra ven, skutečně prožívat – blokáda se uvolní! Zmírní se návaly horka a pocení, bušení srdce, podráždění a další průvodní symptomy.

Pokud však žena proměnu neuskuteční, a vnitřně ji plně neprocítí a neprožije, může v ní blokovaná energie způsobit, že nepříjemné pocity začnou být až nesnesitelné. A s rukou na srdce, takových nás je hodně…

Využijme své nové šance! Užívejme svobody a mysleme na to, že když staré neodejde, nemůže přijít ani nic nového! Pokud umožníme své jangové energii, aby se rozšuměla jako mořský příboj, budeme ušetřeny většiny typických potíží přechodu!

Doporučuji: Lékařka čínské medicíny Marie Novotná

V tomto článku jsou použity výňatky ze skvělé knihy Cesta císařovny od Christine Li a Ulji Krautwald. Doporučuji všem ženám, které procházejí menopauzou, tuto knihu zakoupit a nasávat její inspiraci. Mě osobně pomohla tato kniha velmi rychle pochopit, co se v mém těle a mysli dělo a ukázala mi cestu, jak to tvořivě ovlivnit ke své spokojenosti a z této doby vytěžit maximum.

Pokud máte zájem dozvědět se více o programu Metabolic balance® a jeho principech, podívejte se na VIDEO ZDE>>

Pokud si chcete principy metabolicky vstřícné stravy nejprve vyzkoušet nanečisto, stáhněte se eBook 9 tipů jak upravit svoji váhu…