Reflux je častou funkční poruchou trávicího systému. Jeho příčina je většinou v orgánech (v jejich napětí či pozici, nebo ve špatné funkci bránice). Toto je ovlivňováno především celkovým postavením těla nebo postraumatickými stavy a nebo zánětlivými změnami v organismu. Nicméně jde vždy o problém komplexní.
Důležité je brát v potaz také stresovou zátěž, psychosomatické problémy, napětí fascií a svalů a v neposlední řadě také způsob stravování, který může stav zhoršovat nebo projevy zmírnit, u mnoha klientů při dodržování stravovacího protokolu Metabolic Balance často zcela vymizí.
Zásady programu Metabolic Balance, které jsou bohaté na kvalitní bílkoviny, zeleninu, ovoce, celozrnné výrobky a nenasycené tuky, mohou pomoci příznaky refluxu nejen zmírnit již během prvních 4 – 6 týdnů, ale často i zcela odstranit.
Čemu se vyhnout při refluxu?
Některé potraviny mohou přímo vyvolat příznaky refluxu. Reflux (GERD) je porucha trávení, takže strava je důležitý pilíř a projevuje se na příznacích a průběhu onemocnění. S ohledem na tuto skutečnost může změna stravy a životního stylu v mnoha případech výrazně pomoci.
Mezi potraviny, které mohou zhoršovat příznaky refluxu nebo refluxní ezofagitidy, patří:
- maso, které má vysoký obsah cholesterolu a mastných kyselin
- některé oleje a potraviny s vysokým obsahem tuku, které mohou způsobit uvolnění žaludečního svěrače
- velké množství soli
- potraviny bohaté na vápník, jako je mléko a sýry (primárně z kravského mléka), které jsou zdrojem nasycených tuků
- Mléko – lidé, kteří po konzumaci mléčných výrobků s obsahem kravského mléka pravidelně pociťují nepříjemné pocity nebo nadýmání, by měli zvážit vyřazení kravského mléka z jejich jídelníčku. Díky tomu omezí nepříjemné pocity refluxu po jeho konzumaci.
Dieta při refluxu tedy spočívá ve vyloučení některých běžných potravin, které vám způsobují příznaky a potíže, jako je např. káva, čaj, čokoláda, výrobky z kravského mléka atd. V rámci obecných doporučení se výsledky u jednotlivých osob mohou lišit. Proto zde doporučujeme zvážit sestavení individuálního jídelního plánu na základě rozboru krve a zdravotní anamnézy v programu Metabolic Balance.
Doporučení
(Níže uvedená doporučení byla konzultována s lékařkou, MUDr. Maňaskovou)
1) Strava
V akutním stavu dodržujte Metabolic Balance principy pro 2. přísnou fázi, včetně těch malých porcí (právě ty malé porce jsou velice důležité).
- Pětihodinové přestávky mezi jídly jsou velmi vhodné, snažte se je dodržet.
- Jezte pomalu (minimálně 20 minut), v klidu, dostatečně kousejte, v akutním stavu využívejte zeleninová a ovocná pyré, mixované polévky, bílkovinu uvařenou do měkka apod. (trochu to může připomínat stravu jako pro batole).
- Skladba stravy v jídelních plánech Metabolic Balance je vždy nastavená optimálně, s ohledem na zdravotní anamnézu (tedy i reflux). Obsahuje totiž dostatek vlákniny a minimum potravy pro nadýmavé bakterie, které celý stav ještě více zhoršují. Pokud se držíte pouze obecných principů vycházejících z programu Metabolic Balance, které najdete v eBooku Můj ukázkový jídelníček na 30 dnů, vynechte potraviny zmíněné v odstavci výše – Čemu se vyhnout při refluxu.
- Po každém jídle doporučuji užívat 1 polévkovou lžíci Enterosgelu, který vytvoří “zátku”, díky které žaludeční kyseliny nemohou stoupat vzhůru a to reflux pomáhá zmírnit.
- Jídlo nezapíjejte velkým množstvím tekutin! Po jídle (min. 30 minut) obecně moc nepijte! V hodině určené k jídlu vypijte pouze malý šálek čaje (max. 150 ml, a to po malých doušcích). Místo pití si dejte raději dávku Enterosgelu, který nahoře udělá “zátku”. Zapijte ho jen trochou teplého čaje.
- Mezi jídly pijte pouze čistou vodu. Žádné bublinky! Ty zhoršují stav sliznice a podílejí se na refluxu.
- Mějte ve stravě dostatek potravin, které podporují v těle zásadité prostředí – což je primárně zelenina a ovoce (v rámci principů Metabolic Balance je jejich dávka vždy optimální).
- Minimalizujte potraviny, které potřebují k trávení vysoké množství žaludečních kyselin: jedná se např. o mléko a mléčné výrobky (kasein), tučné druhy masa, alkohol, silná káva a silný čaj! Zpomalují totiž prokrvení a vázne produkce ochranného hlenu, který má chránit sliznici.
2) Léky/ fytoterapie
- Při akutním stavu je vhodné krátkodobě užívat Enterosgel nebo jedlou sodu.
- Krátkodobě jsou vhodná také Antacida typu blokátory/inhibitory protonové pumpy (PPI- Omeprazol, Helicid, Nolpaza, aj.)
- Vhodné je také dlouhodobě podporovat slizniční imunitu (síra MSM, bezinková šťáva, Colostrum.)
- Vhodné je využít fytoterapii – např. MUDr. Landa míchá tonizující bylinné čaje, které pomáhají podpořit sílu svěrače. Více najdete zde: http://www.drlanda.eu/cs/fytoterapie
- Často bývá reflux také spojený se zánětem žaludku. V takovém případě je vhodné zaměřit se i na léčbu žaludku. Často zde bývá přítomen helikobakter, ale může se objevit i EB viróza. (Pokud si myslíte, že jsou vaše problémy spojeny s možnou infekcí Helicobacter pylori, otestujte se domácím testem na bakterii HP – test je k sehnání v lékárně nebo si ho můžete objednat přes internet). Jinak nejjednodušší je jít opět cestou fytoterapie, tedy individuálně namíchaného bylinného čaje, např. od MUDr. Landy.
3) Probiotika/ prebiotika
Komplexní plán pro léčbu refluxu musí kromě základních dietních změn zohledňovat i další faktory. Pro mnoho lidí s trávicími problémy může být prospěšné obnovení rovnováhy bakteriální flóry ve střevech. K tomu může přispět i konzumace fermentovaných a prebiotických potravin.
Lidově se bakteriím v těchto potravinách říká probiotika, která mohou snížit zažívací potíže tím, že vyrovnávají rovnováhu trávicího systému jako celku. Prebiotika jsou potraviny bohaté na vlákninu, které selektivně pěstují prospěšné bakterie.
Mezi potraviny obsahující přírodní probiotika patří např: jogurt, kefír, syrové kysané zelí a kimči, syrové kvašené okurky a zelenina …
Mezi potraviny bohaté na prebiotika patří: topinambury, cibule, česnek, pórek, jablka …
4) Poměr Omega 6:Omega 3 a jejich protizánětlivé působení
Protože se často jedná o refluxní ezofagitidu, tedy zánět jícnu způsobený gastroezofageálním (jícnovým) refluxem, doporučuji otestovat si, nakolik je vaše tělo chráněno před skrytými a chronickými záněty. To vám ukáže test na Omega 6 a Omega 3 mastné kyseliny. Více najdete v článku a videu zde>>.
5) Brániční dýchání/ fyzioterapie
Skvělé je brániční dýchání + fyzioterapie. Obojí pomáhá zpevnit bránici a podporují sílu jícnového svěrače tak, aby snáze udržel kyseliny ve spodní části trávicího traktu. Za udržení obsahu žaludku na správném místě zodpovídá tzv. dolní jícnový svěrač. Ten umožňuje volný transport potravy do žaludku, ale pokud správně funguje, nepouští tráveninu zpět (aniž by však zabraňoval zvracení či odříhnutí). Pokud je jeho funkce nedostatečná, dochází k nežádoucím únikům. Svěrač je zčásti tvořen hladkou svalovinou jícnu, zčásti pak svalovými vlákny bránice. A zde je potenciál pro pohybovou léčbu. Funkce bránice je totiž trénovatelná. Vše začíná zlepšením držení těla. Následuje nácvik bráničního dýchání v návaznosti na jeho zapojení do funkce hlubokého stabilizačního systému (tzv. „střed těla“). Součástí fyzioterapie je i úprava v napětí břišní stěny, které významně ovlivňuje postavení a práci vnitřních orgánů včetně žaludku.
Naučte se dýchání podle Wim Hof metody>>
6) Vliv stresu
V neposlední řadě je důležité zamyslet se nad rolí nadměrného, chronického stresu, který má obecně na funkci vnitřního prostředí značný vliv. Tímto způsobem je možné výrazně ovlivnit symptomy život znepříjemňujícího onemocnění, jakým gastroesophageální reflux je.
Zde opět doporučuji Wim Hof method – což je komplexní metoda, která se věnuje nejen podpoře imunitního systému, ale i pomáhá trénovat naši mentální odolnost a snižuje dopady akutního i chronického stresu na náš organismus. Wim Hof metoda spojuje 3 pilíře: dech, chlad a mindset. Její působení na zvládání stresu je rychlé a neoddiskutovatelné! Je to geniální zkratka!
Více o Wim Hof Method najdete zde>>
Závěrem
Reflux způsobuje, že se obsah žaludku pravidelně vrací zpět do krku, což způsobuje nepříjemné pálení. Stravování a vyhýbání se určitým potravinám může u příznaky výrazně zmírnit.
Lidé s tímto onemocněním mohou své příznaky často zvládnout pomocí změny stravy a životního stylu a volně prodejných léků. Zkuste tento kompletní 30 denní jídelníček, který by vám měl přinést dlouhodobou úlevu od potíží.
Ale pokud mohu doporučit, tak reflux, jakožto komplexní zdravotní problém, vyžaduje i komplexní přístup – a s ohledem na tento zdravotní aspekt bych spíše doporučila sestavení jídelního plánu v programu Metabolic Balance, na základě laboratorních hodnot a celkové zdravotní anamnézy.
© Bára Wolfová Balcarová – Metabolic Balance®
Použití textů a fotografií: Vzhledem k tomu, že fotografie jsou mé osobní vlastnictví, je jejich případné další použití možné pouze s mým osobním souhlasem.
Pro tištěná média — použití nezměněných textů je zdarma s podmínkou uvedení zdroje, přímého odkazu na mé stránky a s mým osobním souhlasem.
Pro online média — možné je použít pouze úvodní část textu v podobě upoutávky (cca v délce perexu nebo jednoho odstavce) a pro zbytek textu odkazovat na můj web www.vitalnienergie.cz. Nutný je můj osobní souhlas.