Hubnutí o vánočních či jiných svátcích je výzva! Mnozí z vás kladete pravidelně tuto otázku při kontrolních konzultacích nejen v čase předvánočním. Proto jsem se rozhodla napsat na toto téma článek, a podělit se o své vlastní zkušenosti a rady, jak jakékoli svátky (i ty vánoční) zvládnout v pohodě, bez větší újmy pro tělo.
Znáte to?
- Jak mám přežít vánoce a nevypadnout z přísné fáze Metabolic Balance či jiné diety?
- Jak mám odolávat rodinným sešlostem, která se nesou v duchu „dobrého poctivého jídla“?
- Jak to mám vydržet, jak odolat svodům?
- Co mám jíst?
- Co mám odpovídat na „všetečné“otázky a připomínky?
- Přece nemohu zklamat maminku, když to všechno tak krásně pro mě připravila…
- Co si počít, když nakonec nevydržím a „zhřeším“ nějak více?
- A tak dále, a tak podobně…
Hubnete-li o vánočních či jiných svátcích, máte nejspíše sto chutí jednoduše s programem Metabolic Balance na chvíli přestat. Dodržet pravidla je příliš obtížné, jsou s tím spojené mrzutosti a vy třeba také „nechcete nikoho otrávit“ a nebo si to jen chcete „užít“ jako dříve!
Proto se rozhodnete jít cestou nejmenšího odporu a jíte všechno, co je vám nabízeno. Prokazujete laskavost svým přátelům, hostitelům, šéfkuchařům, nebo si jen tak užíváte „zakázané“. Dělala jsem to stejně, ale po nějakém čase jsem dospěla k závěru, že vzhledem k tomu, jak se člověk po takovém jídle cítí, to opravdu nestojí za to. Mnohem lepší je jíst to, co tělo skutečně chce a potřebuje, a naučit se pár postupů, jak se z nepříjemných situací snadno dostat, aniž byste někoho urazili, rozčílili nebo ho uvedli do rozpaků.
Pokud jste tedy zrovna v přísné fázi, v procesu hubnutí, tak je jasné, že vánoce pro vás budou výzvou. Prioritou by pro vás mělo být vše pečlivě dodržet, abyste nemuseli vše začínat odznovu. Podobná doporučení však platí i pro 3. a 4. fázi.
Je třeba brát v potaz, že každý to máme jiné, jinak nastavené, každý máme jinou motivaci a jiný záměr, jinak silné odhodlání… Já se zde s vámi podělím o svoji zkušenost, jak s tím pracuji já.
Příprava na sváteční období
-
Dny před svátky dodržujte vše na 200%! Snažte se seč vám síly stačí být co nejpečlivější, abyste ještě před svátky nějaké to kilo nebo centimetry zhubly, spadly! Cílem je tedy před svátky ještě něco zhubnout díky maximální pečlivosti! Cvičte, sportujte, važte si jídlo na gram přesně, dodržujte všechna pravidla programu Metabolic Balance nebo vaší diety!
- Bezprostředně před svátky zařaďte 2 dny přípravné očistné fáze i s pročištěním střeva, nebo 3 denní detoxikační kůru ZDE>>
- Nastavte si ve své hlavě, že během svátků budete stále pečlivě dodržovat pravidla, jako by ani žádné svátky neprobíhaly.
- Cukroví a sladkosti, pokud jste ve fázi hubnutí, raději nejezte. Neriskujte to, že se vám rozkolísá hladina krevního cukru a inzulínu a vy nebudete pak schopni zvládnout návaly hladu a chutí. Z mé vlastní zkušensosti vím, že zklidnit rozlítaný krevní cukr a inzulín je velký souboj vůle s chaotickými signály rozhozeného těla, a ne každý to zvládne. Proto do toho raději ani nechoďte. Nestojí to za to! Vždyť si to užijete třeba příští rok!
- Naplánujte si a připravte své menu na Fantastickou luxusní sváteční večeři! Stačí několik dobrých receptů a okouzlíte tím celou rodinu. Rybu si připravte grilovanou, naučte se bramborový salát bez brambor, jako zákusek si dejte jablíčko a nebo si připravte metabolické cukroví bez cukru, pouze z oříšků a sušeného ovoce a kvalitní čokolády.
- Připijte si malou sklenkou vína, ideálně rozředěného vodou, ale neeee nalačno! Nejprve kousněte do bílkoviny a poté si můžete přiťuknout kvalitním suchým víněm. (Šetříte tím svoji slinivku, a pomáháte tělu udržet stabilní hladinu krevního cukru a inzulíbu, tedy držíte snáze své chutě „na uzdě“! A o to jde.)
- Jezte a pijte střídmě, pamatujte na pravidlo, že „méně je někdy více!“
- Každé jídlo jezte velmi uvědomělě, pomalu až rituálně. Užívejte si, vychutnávejte. Přesměrováním pozornosti na vaše metabolicky vstřícné jídlo stabilizujete zbytečné choutky a chutě.
- Naplánujte si vše dopředu! Naplánujte si v hlavě předem, co budete večeřet, čím si připijete…
V restauracích
Pokud budete abslovovat hostinu či předvánoční setkání v restauraci, jde asi o nejsnadněji řešitelnou situaci, protože si můžete vybrat, co chcete, co odpovídá nejvíce vašemu plánu, nebo vaší dietě. Většina restaurací má v nabídce saláty, ryby, maso, sýry i vegetariánské alternativy bílkovin. Takže není těžké si vybrat. V nejhorším případě to vždy jistí 2 vejce a nějaká zelenina.
Dávejte přednost jídlům bez hutných omáček, objednejte si salát bez dresingu, jen s troškou oleje a citronem nebo balsamiko octem. Na mnoha místech můžete požádat speciálně o salát nebo jídlo pro vás. Abyste nevybočovali, můžete si objednat téměř tolik chodů, jako ostatní společnost. Začněte polévkou (bez zavářky), jak hl. chod si dejte třeba salát neb maso s grilovanou zeleninou, jako dezert zvolte ovoce a kávu či kvalitní čaj. Můžete vypít i sklenku dobrého (suchého) vína, pokud je to nezbytně nutné. Nedávejte si však žádný alkholový koktejl, narušil by vaše trávení. Jídlo nemusíte dojídat, je-li příliš velké!
Jezte pomalu, abyste náhodou nedojedli dříve než ostatní a tím zbytečně nepoutali pozornost, že máte „málo“. Jestliže si objednáte stejný počet jídel jako oni, i když budete mít předkrm jako hlavní chod, vaše neobvyklé menu nebude pravděpodobně nikdo komentovat. Přesto buďte připraveni na trochu škádlení. Lidé mají většinou nepříjemný pocit, když sedí u stejného stolu s někým, kdo dodržuje dietu nebo pečuje o své tělo, zatímco oni si beztarostně podkopávají své zdraví.
Můžete se tak setkat se znevažujícími poznámkami nebo obyčejnou zvědavostí. Neustálé otázky typu „Proč jíš takové jídlo?“mohou být nepříjemné a také nudné. Nejpleší je na to odpovídat: „Ze zdravotních důvodů“, což ve slušné společnosti stačí na změnu tématu. Dobrá odpověď, kerá funguje mě je např. :„Mohu jíst cokoli, ale zjistila jsem, že se cítím mnohem lépe, když jím takto.“ Je vhodné dát pouze stručnou odpověď a pak změnit téma. Nic nerozvíjejte, buďte spíše „nenápadní“.
Pokud lidi opravdu zajímá, proč jíte takto, můžete se pustit do podrobností později, až bude lepší příležitost. Vyhněte se hádkám s „moudrými “ ve snaze ospravedlňovat své preference. Nestojí to za to. Nejste povinní se hájit. Mlčte, zdvořile se usmívejte a jezte dál, co vám chutná a vyhovuje.
Na večírcích
Strávit sváteční večeři u přátel je poněkud ošidnější, protože tam nemáte k dispozici „jídelní lístek“, ze kterého byste si mohli vybrat. Většinou víte předem, jaký druh jídla můžete očekávat. Pokud to s největší pravděpodobností budou těžká bohatá jídla s velmi malým množstvím syrových potravin, bude to pro vás výzva a dobrodrůžo, se kterým si budete muste chytře poradit. Pokud bude k dispozici zelenina a nějaká bílkovina + kouskek ovoce, máte vyhráno! není nic snazšího, než si vybrat, co potřebujete.
Zde je několik dalších mých rad
- Jezte saláty a dušenou zeleninu.
- Není-li zbytí, pusťte se do hlavního chodu, i když je bohatý, trocha vám pro jednou neublíží.
- Zcela se vyhněte dezertu, zvlášť pokud jde o těžký moučník se šlehačkou. Řekněte, že hlavní jídlo bylo velmi chutné, ale že jste už nasyceni. Případně požádejte místo moučníku o trochu čerstvého ovoce.
- A hlavně, nemějte špatný pocit, že necháváte, co nechcete.
- Pokud je váš hostitel dobrý přítel, zeptejte se, zda si k němu můžete přinést vlastní jídlo. Můžete to zdůvodnit „zdravotními důvody“. Lidé na to reagují lépe, než na „shazování kil“.
- Jinak jezte méně než ostatní. Nikdo si toho nevšimne, když budete jíst pomalu.
- Mějte na paměti, že jídlo musíte opravdu pořádně rozžvýkat nejen proto, abyste z něj získali všechno dobré, ale také pro pocit plnosti i z malého množství.
- Nebojte se říct „ne, děkuji“. Vždy můžete dodat: „Vypadá to opravdu lákavě, ale mám dost. Předchozí chod byl vynikající, dáš mě recept?“
- Čím lépe znáte svého hostitele, tím by to pro vás mělo být snadnější.
- Snažte se vyhnout možným obtížným situacím. Hrajte trochu „divadlo“, dělejte „mimikry“.
- Na oko vše jakoby ochutnejte, nezapomeňte hodně pochválit, ale ve skutečnosti si nic z toho nemusíte dát.
Buďte důslední. Mějte na mysli především své potřeby, svůj cíl, své zdraví! Pokud svůj způsob stravování myslíte opravdové, lidé budou dělat na váš účet méně žertů. Važte si sebe sama a druzí si vás budou vážit také.
Když teď víte, jak se stravovat při podobných výjimečných příležitostech, musím zdůraznit, že jedno „odlišné“ jídlo, které občas zkonzumujte, by vám nemělo uškodit. Pokud dlouhodobě a převážně jíte metabolicky vyváženou stravu, posilujete tak své tělo a silné tělo se dokáže vypořádat i s nejvíce vyčerpanými potravinami – občas!!! Nedělejte z toho však zvyk, jinak snadno lze sklouznout k pohodlí původního výběru potravin a jídel rychlého občerstvení, ke lhostejnosti k tomu, čím krmíte své tělo.
Jak se tedy mám chovat ve společnosti, která na mě „tlačí“?
Domnívám se, že je to snadné, pokud víte, co chcete a proč to děláte. Mám takovou svoji vychytávku, která mě léta skvěle funguje. tedy trochu detailněji, jak na to…
- Neupozorňujte na sebe a svoji „dietu“. Snažte se být od začátku „nenápadní“. Nikomu nenaznačujte, že je něco „jinak“. Hrajte „mimikry“. Klidně jemně podvádějte, hrajte „divadlo“.
- Dělejte, jako že jíte vše, co se nabízí. Na talíř si naložte ale méně, sněžte jen to, co se vám bude hodit do plánu. Buďte nenápadní. Pokud vás někdo „přistihne“, mějte připravenou pro tento případ omluvu, odpověď typu, že vám dnes není úplně dobře, a že na vás něco asi leze a že se raději budete držet s jídlem zpět, ale že vás to stráááášně moc mrzí, protože to tak náááádherně vypadá. nebo stačí říci, že jste již úplně plní, že to bylo vynikající a požádejte o recept… (tohe vždy zabere ?)!
- Přípitek také „kamuflujte“. Já si vždy přiťuknu, a dělám, jako že se napiji, víno pochválím, jak je výjimečné apod. Počkám s pitím na „bílkovinu“. Poté si nenápadně dolévám do sklenky čistou vodu. Nebo sklěničku s vínem někde odložím, jakoby „zapomenu“.
- Je to legrace, a je to lepší, než když každému musím vysvětlovat, že tohle nesmím a nechci, tohle taky ne a tohle už vůbec ne. Lidem to vadí, vzbuzuje to v nich „pocit selhání“, protože oni někde ve skrytu duše vědí, že si beztarostně podkopávají své zdraví. A proto mohou být ironičtí, jedovatí a „moudří“… Když to víte, nerozhodí vás to tolik.
- Opravdu se mě vyplatilo v podobných situacích „hrát divadlo“ a nikomu nic nevysvětlovat, nikterak se neobhajovat, prostě „být zcela nenápadná“. Když jsem z počátku přitahovala „pozornost“ okolí tím, jak jsem se vehementně dožadovala pouze „svého zdaravého jídla“, musela jsem čelit opravdu drsným řečem (a to i od lidí blízkých, kteří mě mají rádi a myslí to se mnou dobře). Chvíli mě trvalo, než jsem pochopila, že se vedle mě vlastně necítí dobře, a že je to ode mne vrcholně nespolečenské, netaktní až „nadřazené“. Čím více jsem chtěla něco vyvstělovat, obhajovat, radit, tím více na mě okolí tlačilo. „Budeš nemocná“, nebo „Vypadáš jako z Dachau“, neb „Tohle není zdravé“ … apod. Ve chvíli kdy jsem se stáhla a začala respektovat jejich volbu bez snahy „hodnotit ji“ a jakoby „přizpůsobila“, vše se uvolnilo, získala jsem naprostou svobodu, nikdo si mě nevšímal, nikdo mě nekometoval a já měla naráz prostor jíst jak chci či potřebuji. Všichni jsme spokojeni.
- Dejte si tedy takový specifický sváteční úkol: Držte pečlivě metabolic balance tak, aniž by si toho někdo všimnul! Staňte se na chvíli „tajným agentem“. Cílem je udržte se a zůstat nepoznán! ?
- Když už musíte pít alkohol, a většina z nás prostě na večírku „pít musí“ ?, dejte se raději suché víno (lepší je bílé, ale ani červeným nic nezkazíte), které budete hojně ředit vodou. Ředění vodou má několik výhod – nebude vám špatně, tolik toho nevypijete a také nesníte. Žaludek se prostě zaplní něčím zdravějším. A hlavně! Nikdy nepijte nalačno, ale to už ostřílený večírkový matador určitě ví. Jen si dejte pozor, čím si břicho zaplácnete. Lépe poslouží oříšek, mandle, plátek masa, sýra, nebo šunky než jednohubka z rohlíku.
Plán nápravy
Při metabolicky vstřícné stravě obsahující především přirozené kvalitní potraviny rychle získáte smysl pro to, co vaše tělo snese a co ne a kterým jídlům byste se měli raději vyhnout. Pokud zjistíte, že těžké jídlo nebo řada těžkých jídel ve vás vyvolává nepříjemné pocity, použijte „rychlý napravovací prostředek“ ze strany 4 vašeho jídelního plánu, tedy 2 dny přípravné fáze i s pročištěním tlustého střeva.
I při Metabolic Balance vás někdy vyvede z rovnováhy stres nebo skutečnost, že jste nuceni sníst těžké nebo nevhodné jídlo. Vyčítáme si, když jsme se přejedli, nebo když nás skolí nachlazení den před důležitou událostí. Je však velmi snandé dostat se na správno cestu, pokud víme jak.
Většina menších problémů – kocovina, špatné trávení, nachlazení, bolesti svalů – jsou důsledek toxicity organismu. Normální tělesné funkce dočasně zhoršuje přítomnost toxických odpadů v buňkách a krvi.
Jejich vyloučení můžete urychlit následujícími způsoby
- Zacvičte si! Rychlá chůze nebo běh na čerstvém vzduchu vám pomohou vyloučit toxiny dechem. Zvýšením rychlosti a hloubky dýchání dodáte svým buňkám kyslík navíc a pomůžete jim vyloučit metabolický odpad.
-
Uvolněte se, relaxujte! Prospívá také krátký spánek během dne. Přinese vašemu tělu příležitost zotavit se, aniž by ho rušily jiné činnosti.
- Masírujte si pokožku. Podpoříte tak vylučování odpadů kůží a stimulujete tak lymfatický systém. Zajděte si třeba na nějakou super masáž.
- Proplachujte své tělo! Pití velkého množství čisté vody napomáhá vypláchnout toxiny z těla. Podporuje vylučovací orgány (ledviny, játra, tlusté střevo) a urychluje tak odchod toxických látek z těla ven!
- Vraťte se k 1. přípravné fázi. Na 2 – 3 dny se vraťte k fázi 1, ze str. 4, včetně pročištění střeva. To, co jíte a pijete (a vlastně i to, co nejíte a nepijete), je pravděpodobně nejdůležitější faktor ze všech. Kvalitní, přirozené, metabolicky vstřícné potraviny a jejich správné kombinace poskytují vašemu tělu optimální podmínky a energii pro rychlé zotavení.
- Pročistěte si střevo. Čisté střevo je základem zdraví. Pokud jste se přiotrávili jídlem, máte bolesti hlavy, zácpu, průjem, cítíte se unavení, leniví, máte depresi, cítíte se „převálcovaní“, či na vás leze nachlazení, nebo ať už je s vámi COKOLI, překvapí vás klystýr. K očistě střeva můžete také využít přírodní hořkdé soli (Glauberova sůl, Epsinská sůl, Zaječiská minerální voda, apod.). nebo můžete zajít na hydrocolon terapii, která pročistí střevo velmi komfortně a nejhlouběji. Také je skvělé zařadit Enterosgel, který přirozeným způsobem prochází střevním traktem a vstřebává toxiny, škodlivé baktérie a viry, po 7 hodinách se z organizmu vylučuje.
S plánen nápravy můžete začít v kteroukoli denní i noční dobu, když výše uvedená doporučení přizpůbíte svým potřebám. Uvědomte si, že se cítíte bídně a že můzete udělat hodně pro to, abyste se to zlepšilo. Po příležitostném „uklouznutí“ často následuje touha po jídlech, o nichž víte, že vám nepřinesou nic dobrého, například sladkosti, smažené brambůrky, více alkoholu, tučná smaženíá jídla apod. To je daň za „poklesnutí“. A já říkám, že to nestojí za to! A vím, proč to říkám ?! Prošla jsem si tím několikrát a ten pocit je děsný.
Program „Rychlé nápravy“, tedy návrat k první přípravné fázi, není jen pro případy nouze. Můžete jej použít jako režim pro jeden – dva dny v týdnu nebo jej zařadit do svého měsíčního plánu, abyste se udrželi v co nejlepší formě a omezili možnosti podlehnutí nachlazení a jiným běžným potížím. Je to také velmi dobrý způsob přípravy na významné události, kdy chcete mít co nejjasnější hlavu a byt plní energie. Použití této fáze programu jednou týdně je způsob, jak podpořit detoxikaci a postupně vyloučit jedy, které se za léta v těle nahromadily, a přivyknout své tělo na stravu s vysokým obsahem přírodních, kvalitních, metabolicky vstřícncýh potravin – tedy na zcela nový způsob života.
Poslední rada na závěr
Neležte na gauči a nekoukejte jen na pohádky, i když by nás skrze ně všechny televizní stanice nejraději ukovaly u obrazovek.
Víte také proč o svátcích nejvíce lidé ztloustnou? Zpravidla také proto, že se přestanou hýbat. Vyrazte tedy na lyže nebo jen na procházku do lesa, kolem řeky, do parku nebo jen tak po městě, kolem ozdobených oken. Uvidíte, že vám bude na duši stejně dobře, jako kdybyste posedmnácté viděli Mrazíka.
No a když už se stane to nejhorší a vy to neustojíte, aspoň si to „hřešení“ moc nevyčítejte. Může se to stát i těm nejodolnějším. Spíše si udělejte plán RESTARTU, hned jak to bude možné. Začněte přípravnou fází a pokračujte přísnou fází po dobu min. 14 – 30 dnů, aby se tělo vzpamatovalo a uklidnila se hladina krevního cukru a inzulínu. Ale měli byste vědět, že jakmile jednou polevíte a několik dnů se budete méně či více přejídat nezdravým jídlem, je následný souboj o ukáznění opravdu velmi, ale velmi drsný! Může za to rozkolísaná hladina krevního cukru a inzulínu, bohužel, a ta nahrává velkým chutím, které může být těžké zvládnout. Já osobně doporučuji raději uhlídat se, než se pak trápit starými chutěmi a podlehnout původním návykům! Přece nezahodíte své dosavadní úsilí tak snadno, bez boje!
Rady jak nepřibrat
- Myslete na to, co jíte.
- Jezte podle vašeho plánu a dodržujte všechna pravidla, stejně jako jindy.
- Připravte si Fantastické sváteční menu od polévky až po dezert!
- Obecně, snažte se nahradit tučné pokrmy dietnější variantou.
- Omezte alkohol, hlavně destiláty, ale i pivo a víno – k hubnutí se opravdu nehodí!
- Nejezte jen ze slušnosti nebo „abyste neurazili“.
- Nepřestaňte se hýbat, ani když máte dovolenou. Procházka každý den vám udělá dobře.
Přeji Vám klidné metabolické sváteční dny…
S láskou Bára
Další článek Metabolic balance® a mých 18 tipů jak přežít vánoce v pohodě a nepřibrat si můžete přečíst ZDE>>
© Barbora Wolfová Balcarová – Metabolic Balance®
Použití textů a fotografií:
Vzhledem k tomu, že fotografie jsou mé osobní vlastnictví je jejich případné další použití možné pouze s mým osobním souhlasem.
Pro tištěná média — použití nezměněných textů je zdarma s podmínkou uvedení zdroje a s mým osobním souhlasem
Pro online média — možné je použít pouze úvodní čast textu v podobě upoutávky (cca v délce perexu nebo jednoho odstavce) a pro zbytek textu odkazovat na web www.vitalnienergie.cz s mým osobním souhlasem