Netradiční
Vždycky jsem věřila, že jídlo by mělo být jednoduché, a přitom přinášet pocit luxusu – jako pohlazení po duši i těle. Dýňové kari s lososem je přesně ten typ jídla, který jsem si zamilovala a který doporučuji svým klientkám, když hledáme způsob, jak propojit skvělou chuť s tím nejlepším pro naše tělo. Tahle kombinace lososa, který je plný omega-3, a krémově rozmixované dýně s kokosovým mlékem mě prostě nikdy nezklame. Navíc, díky vyváženému složení přesně odpovídá principům Metabolic Balance, kde se snažíme najít rovnováhu, aby naše tělo dostávalo potřebné živiny a podpořilo se ve spalování a hormonální harmonii.
Zobrazit celý článek
Dnes jsme připravovala tyhle lilky s mletým hovězím masem. I tento recept přesně odpovídá principům programu Metabolic Balance. Na přípravu je možná trochu náročnější, ale chuťově určitě stojí za to. Spojení mletého hovězího masa, pečeného lilku a té správné směsi koření přináší excelentní chuťový zážitek – a to je důvod, proč říkám, že i hubnutí může chutnat královsky, bez pocitu omezení. A to je přesně to, co na Metabolic balance principech miluji.
Zobrazit celý článek
Hledáte nějaký epický recept? Potom tohle lahodné krevetové tacos bude pro vás to pravé! Recept mám od kamaráda z Austrálie, kterého baví jíst chutně a zároveň zdravě. Jen trochu jsem ho přizpůsobila principům Metabolic Balance a podle mého mlsného jazýčku nemá chybu. Když máte připravené tortilly předem, potom příprava jídla zabere opravdu jen pár minut. A ta mangová salsa dá celému jídlu neuvěřitelné chuťové grády. Věřte mi, že tenhle recept je o neskutečných chutích a budete ho chtít jíst znovu a znovu a znovu…
Zobrazit celý článek
Vyzkoušejte místo žitné tortilly tu z kokosové mouky. S touto tortillou si můžete připravit jídlo ve stylu mexické kuchyně, které bude zároveň podle principů Metabolic Balance. Kokosová mouka je přirozeně bezlepková, je tedy vhodná i pro bezlepkovou dietu. Je významným zdrojem nasycených tuků. Patří mezi nejbohatší zdroje MCT tuků, které se hojně využívají při redukčních dietách, ale také při podpoře sportovních aktivit.
Zobrazit celý článek
Máte rádi palačinky? Já ano, proto zde sdílím recept z našich kurzů zdravého vaření. Pokud máte ve svém jídelním plánu jako snídani kombinaci mléka, ovesných vloček a ovoce – je tenhle recept právě pro vás. Divíte se, jak je možné připravit palačinku bez vajec? Je to možné, i když je třeba dodržet jednu důležitou zásadu. Ptáte se kterou? Nespěchat a nechat těsto potřebný čas odstát. Čím déle, tím lépe bude držet pohromadě. Pojďme na to!
Zobrazit celý článek
Vždy jsem milovala pochoutkový salát. V rámci přechodu na zdravý způsob stravování podle programu Metabolic Balance jsem přemýšlela, jak si připravit jeho zdravou alternativu. A něco jsem vyzkoušela… No, úplně stejně nevypadá, ale chutná překvapivě velmi jedle! Máte-li tedy ve svém osobním seznamu potravin šunku a avokádo, zkuste si ho připravit.
Zobrazit celý článek
Pokud máte chuť na metabolicky vstřícné mexické jídlo, budete potřebovat i ty správné metabolicky friendly tortilly. Jedna možnost je připravit si tortilly ze žitné mouky, druhá možnost je vyzkoušet tortilly z kokosové mouky. Potom stačí tortilly naplnit nějakým skvělým, metabolicky vstřícným jídlem – dne sto bude tempeh, avokádo a koriandr.
Zobrazit celý článek
O tomhle koláči/ dezertu se říká, že je nejjednodušší a nejrychlejší a také božsky chutná. Základem je ovoce a drobenka. Během léta, když je k dispozici spoustu úžasných druhů sezonního ovoce, je to výborný dezert a nebo snídaně 🙂 Maliny, jahody, borůvky, jablka, hrušky, meruňky, švestky a další poklady ze zahrady – z toho všeho můžeme krambl připravit za pár minut. Jak ale připravit takový krambl bez cukru a bez mouky a bez másla a navíc u toho nemíchat bílkoviny? Jde to… Upravila jsem recept ve dvou variantách tak, aby odpovídal principům Metabolic Balance a my si mohli tuhle dobrotu užívat i v rámci hubnoucí fáze. Já dnes využila kyselý červený rybíz ze zahrady… Tak pojďme na to…
Zobrazit celý článek
Léto je v plném proudu a s ním i hojnost všeho možného ovoce. Chodí mi dotazy, jak zavařovat ovoce bez cukru, jak si zdravě připravit džem nebo marmeládu aby vyhověla principům programu Metabolic Balance, kde žádný cukr nepoužíváme. Receptů na internetu najdete spousty, ke mě se v minulosti dostal tento, který zde sdílím (už si přesně nepamatuji, kdo je jeho autorem), ale upravila jsem ho tak aby odpovídal i principům programu Metabolic Balance. A že to bez cukru nejde??? Omyl! Jde to! Místo cukru použijeme trošku soli, která „zvýrazní“ v ovoci jeho sladkou chuť a agar nebo citrusový pektin pro ztuhnutí. Já dnes využila meruňky, které mám ve svém seznamu vhodných potravin, ale můžeme použít různé druhy ovoce – jahody, maliny, švestky, borůvky, hrušky, pomeranče atd. Tak pojďme na to…
Zobrazit celý článek
Snad každý miluje sušenky, cookies. V hubnoucí fázi mnoha lidem podobné dobroty chybí a často kvůli tomu z nastoupené cesty hubnutí vypadnou. Zdravých sušenek/ cookies, které jsou v souladu s dietním režimem a zároveň vstřícné k našemu tělu, není zas tak mnoho. Tyhle jsem připravila z ingrediencí, které jsou v souladu s dodržováním programu Metabolic Balance a metabolicky vstřícnými principy obecně. A kupodivu nebude třeba žádné mouky, žádného vajíčka ani žádného cukru! A přesto jsou tyhle sušenky sladké a moc dobré a hlavně nám směle uspokojí chutě na nepříliš zdravé sladkosti. Základem bude kvalitní, čisté mandlové máslo (které nahrazuje metabolickou mandeládu) a jablečné pyré. Tak pojďte na to…
Zobrazit celý článek
Miluji ořechová mléka – moc! Ne ta kupovaná, ale ta, která si vyrobím čerstvě doma. Dříve jsem to takhle necítila, neuměla jsem si vůbec představit, že bych mohla kravské mléko nahradit nějakým jiným. Nanejvýš jsem si dokázala představit, že budu pít kozí nebo sojové mléko. Se změnou stravy podle Metabolic Balance principů však přišlo i velké rozšíření mých stravovacích obzorů. A já objevila kouzlo čerstvě vyrobených mlék z různých oříšků a semínek. K mým nejoblíbenějším patří mléko z mandlí a slunečnicových semínek (tzv. mandelády) a také mléko ze směsi dýňových a slunečnicových semínek (tzv. semínkové směsi).
Zobrazit celý článek
Dnes pro vás mám inspiraci na patizonovou koprovku s žitným knedlíkem. Odjakživa miluji koprovku. Strašně moc! Bohužel, v té běžné podobě má tahle omáčka k receptům na hubnutí docela daleko. Míchání bílkovin a “nedietní” knedlíky, kalorická bomba – to prostě k metabolicky podporujícím principům moc nepatří. Alternativ, jak připravit koprovku zdravě je určitě více, dnes jsem využila sílu patizonu. Stejně tak skvěle chutná koprovka z oloupaných cuket nebo z pastiňáku… A pozor! Nepoužila jsem ani kapku smetany či mléka. Jak na to? Čtěte dál…
Zobrazit celý článek
Tenhle krémový sýr z mandlí a slunečnicových semínek chutná jako skutečný čerstvý sýr. Mě strukturou asi nejvíce připomíná mozzarellu, ale chuťově si ho můžete upravit přesně tak, jak chcete vy! Tuhle inspiraci jsem již před lety objevila na webu Markuse Rothkranze a Cary Brotman. Jako bílkovinu zde využívám namočené a oloupané mandle a slunečnicová semínka a další důležitou ingrediencí je tzv. Irský mech. Pokud z jakéhokoli důvodu nemůžete běžné sýry, potom není nic snadnějšího, než si sýr nahradit touhle rostlinnou, veganskou alternativou, plnou kvalitních bílkovin a dalších úžasných živin. Tento sýr je vhodný při hubnutí a úpravě stravy v programu Metabolic Balance®.
Zobrazit celý článek
Držíte dietu a máte chuť na sladké ovocné knedlíky? Máte pocit, že pro hubnutí není tohle jídlo ani trochu vhodné. To je sice pravda, ale týká se to pouze těch „běžných“ ovocných knedlíků z běžné mouky a s cukrem. Tyhle jahodové knedlíky obsahují pouze tvaroh, žitnou mouku a krupici, jahody a trochu másla nebo ghí na polití. Jsou metabolicky vstřícné, a jsou tedy vhodné i pro fázi hubnutí. A to proto, že tam není ani špetka cukru a poměry bílkovin a sacharidů odpovídají téměř doporučením ve vašem jídelním plánu – tedy pokud figuruje na vašem osobním seznamu potravin tvaroh. Vyzkoušejte…
Zobrazit celý článek
Také milujete hummus? Hummus je úžasný studený pokrm levantského původu, což je oblast Libanonu a okolních států. Je to vlastně taková pomazánka či dip z rozmixované uvařené cizrny smíchané s pastou tahini, což jsou rozmixovaná sezamová semínka až do olejnaté struktury, olivovým olejem, citronovou šťávou, solí a česnekem. V současné době je oblíbený nejen v zemích Středního východu, ale díky obrovskému zájmu o luštěniny a vegetariánská jídla se stal velmi populárním jídlem i u nás. Kromě vynikající chuti a také snadné přípravy je na této pomazánce skvělé, že obsahuje vysoké procento bílkovin, má vysokou výživovou hodnotu a parádně uspokojí i ty největší hladovce. A navíc vás zasytí až na 5 hodin!
Zobrazit celý článek
Miluji indickou kuchyni. Mým nejoblíbenějším jídlem je palak panner – špenát se sýrem a voňavým kořením. Dnes mám pro vás zjednodušenou verzi receptu, která vyhovuje principům Metabolic Balance®. Něco jsem z původního indického receptu ubrala, něco zase přidala. Výsledek je ale výborný a tuhle dobrotu si dokáže snadno připravit každý. Už se těším, jak vám bude chutnat. Indové používají takový čerstvý tvarohový sýr (paneer), který se dá koupit v indických prodejnách. Já jsem použila ovčí fetu, můžete vyzkoušet také mozarellu a nebo pokud nemáte v seznamu potravin sýry, tak vyzkoušejte tofu. Se vším chutná špenát báječně.
Zobrazit celý článek
Tohle je zdravá varianta snídaně pro „hladovce“ a pro milovníky sladkých snídaní v podobě oblíbené „nutelly“ na chlebu. Pozor, vysoce sytivé a návykové! Svoji porci jsem prostě nemohla sníst. Proto tuhle snídani doporučuji právě lidem, kteří „naříkají“, že mají k snídani málo jídla, že se cítí po snídani hladoví nebo pláčou, že jim chybí oblíbená sladká snídaně! Ač je to celkem piplačka, tak Rawnella s ovocem splní všechna vaše očekávání: je toho opravdu hodně, je to vysoce sytivé, je to snídaně na sladko a je to pastva pro oči… Žlučníkaři hodně opatrně!!!!
Zobrazit celý článek
Stále častěji se setkávám ve své praxi s klienty, kteří mají v jídelním plánu doporučené sojové mléko. Automaticky se objevují otázky typu: „Které sojové mléko je nejlepší?“, nebo „Když si koupím litrovku, tak ji za týden nespotřebuji a musím jí polovinu vylít! Co s tím?“, nebo „Mohu třeba sušeného Zajíce?“, nebo „Je vhodná sušená varianta sojového mléka? A jaký je rozdíl mezi sušeným zajícem a sojovým mlékem v tetrapacku?“ Odpověď najdeme ve chvíli, kdy si uvědomíme, co vlastně od rostlinného ,,mléka“ očekáváme. A stručně řečeno – očekáváme podobné nutriční parametry jako má mléko kravské. Mělo by mít stejný obsah bílkovin, stejný obsah sacharidů a pokud možno i vápníku.
Zobrazit celý článek
Tak tohle je jedna z mých nejoblíbenějších snídaní. Z jedné porce mandelády (mandeláda = ořechy a semínka) totiž připravíte jak „sýr“ na žitném chlebu, tak ovocný „mléčný“ koktejl – neboli smoothie. Jak je to možné? Jedna bílkovina a dvě různá jídla. No z mandelády totiž využijeme úplně všechno.
Zobrazit celý článek
Vyzkoušejte metabolicky vstřícný tataráček z lososa a avokáda. Recept je snadný, zvládne ho i začátečník. Chuťově si s ním můžete pohrát, podle toho, jaký nádech preferujete – zda po italsku, nebo po asijsku, a nebo ještě úplně jinak??? Stačí porce avokáda, porce lososa, trošku šalotky, něco k dokyselení, bylinky, koření dle chuti a máte skvělé jídlo, kterým uspokojíte i návštěvy. Doporučuji udělat rovnou 2 porce.
Zobrazit celý článek
Tenhle recept na „marmeládu“ ze sušených meruněk jsem dělala, když jsem dostala chuť na takovou tu „normální“ snídani, jakou je chleba s marmeládou a kafíčko. Je to čistý metabolic balance®, použít lze od přísné fáze. Ovšem předpokládá to, že máte v seznamu svých potravin doporučený čerstvý sýr (např. tvaroh nebo kozí žervé, použít můžete také čerstvý ovčí sýr nakrájený na plátky) a meruňky (počítám sem i ty sušené, v gramáži na 1 porci 40g). No a pokud tyto potraviny ve vašem jídelním plánu v přísné fázi chybí, budete to moci zařadit později, od 3. nebo 4. fáze. Chuť marmelády je fakt skvělá a společně s kozím žervé, které jsem použila já, je naprosto uspokojující. Určitě to vyzkoušejte.
Zobrazit celý článek
„A kdepak jsou ty vejce? Vždyť je tam nemáš!“ Tak zněla otázka mého syna, když jsem mu prezentovala tento „hustej“ salát! Je to snadné, je to dobré, je syté jako blázen, je to čistý Metabolic Balance. Stačí salát, vejce, mango a nějaké to kořeníčko. Zálivka z manga a vajec je prostě boží! Tu musíte ochutnat!
Tento chléb, nebo spíše placka, je vyroben z červené čočky, takže je přirozeně bezlepkový a navíc má vysoký obsah bílkovin. A je fakt super! Jíte jakoby chleba – ale vlastně jíte bílkovinu. V kombinaci s avokádovou pomazánkou quacamole je to naprosto skvělé jídlo. Pracujeme zde s namočenou čočkou, protože namáčení snižuje její obsah kyseliny fytové, tudíž je i lépe stravitelná. Recept je převzatý z portálu nestandglow.com. Zkoušela jsem chleba připravit i z jiné čočky, ale červená má prostě ty nejlepší vlastnosti a i tu správnou texturu. Chleba si můžete připravit i více porcí a dát zamrazit. Tak máte po ruce vždy připravené jídlo s vysokým obsahem bílkovin. No a je také velmi vhodný „na cesty“ a do „práce“. Takže určitě vyzkoušejte…
Zobrazit celý článek
Dál (daal, dhahl, dal) je jedno z indických národních jídel. Dál znamená prý doslova v překladu „luštěnina“ a používá se také pro různé polévky připravené z luštěnin. Luštěniny obsahují vysoké množství bílkovin a jsou tedy jejich vhodným zdrojem v programu metabolic balance® a pro veganskou či vegetariánskou kuchyni. Luštěniny tvoří důležitou součást indické, nepálské, pákistánské, srílanské a bangladéšské kuchyně a a je tedy zřejmé, že pokrm má řadu regionálních variací a dá se připravit na desítky způsobů. Dál má konzistenci takové kaše, nebo hustší polévky. Vedle vařené luštěniny (zde jsem použila červenou čočku) je další podstatnou složkou vydatně kořeněný zeleninový základ. Dál se často jí s rýží nebo plackou čapátí – což v programu metabolic balance® není ta nejvhodnější příloha. Doporučuji jíst dál s žitným chlebem, nebo si připravit žitnou tortilu.
Zobrazit celý článek
Tento recept mě nadchnul tím, jak využívá kozí sýr k přípravě kari omáčky. Podobný recept jsme připravovali na jednom z našich kurzů vaření podle Metabolic Balance®, kdy jsme se věnovali tématicky právě sýrům. Tyhle geniální nápady plodí kolegyňka Irena Honzáková, která je skvělou lektorkou a neúnavnou experimentátorkou v oblasti vymýšlení receptur pro metabolicky vstřícné principy. Určitě ho vyzkoušejte, je vhodný i pro přísnou fázi bez tuků (v prvních 14 dnech). Zobrazit celý článek
Napadlo vás někdy, že si můžete připravit mandeládu (mandle a slunečnicová semínka) v jednom jídle dvěmi způsoby? Já se zde s vámi o jeden můj oblíbený způsob přípravy podělím. Je vhodný pro ty z vás, kteří máte k snídani ořechy a semínka společně se zeleninou i ovocem (tedy mandeládu + zeleninu + 1 druh ovoce). A ti z vás, kteří máte mandeládu doporučenou pouze s ovocem, bez zeleninky, můžete využít pouze tu druhou část snídaně. A protože mám opravdu moc ráda dokonalé chutě, tak jsem si v tomto receptu s nimi pěkně pohrála. První část snídaně je salátek s opraženými slunečn. semínky a druhá část snídaně je hruška s vanilkovým krémovým přelivem z mandlí. Recept jsem připravovala k snídani sobě a Šimonovi (synovi) a oba jsme si teda hóóódně blahem zamručeli. A věřím, že stejně tak si ho užijete i vy…
Zobrazit celý článek
Schází vám stará dobrá bramborová kaše??? V přísné fázi programu metabolic balance®, bohužel, brambory moc často nenajdete. Je to proto, že mají celkem vysokou glykemickou zátěž a vysoký obsah škrobů – čemuž se snažíme v přísné fázi vyhýbat, abychom si zachovali nízkou hladinu krevního cukru a inzulínu a také usnadnili trávení živin z potravy. Ono to totiž se škroby v kombinaci s bílkovinami není zas až tak jednoduché… Je až neuvěřitelné, jak tahle květáková kaše chutná skoro stejně jako pravá bramborová! Nevěříte? Vyzkoušejte… Je prostě nadýchaná, jemná, dokonalá… A přidat k ní můžete třeba drůbeží, hovězí nebo vepřová steak.
Zobrazit celý článek
Dnes jsem se probudila s touhou po ovesné kaši. To se mi nestává často, jelikož ovesné vločky nejsou úplně tak mojí oblíbenou potravinou a ani je nemám ve seznamu vhodných potravin pro přísnou fázi. Ale protože jsem ve 4. fázi, mohu si je občas, příležitostně dovolit. Tak jsem si teda tu ovesnou kaši udělala… ALE! Mě prostě nechutná normální mléko! A co když vy nemáte v plánu povoleno žádné běžné mléko (kravské, kozí, ovčí a i sojové…?) Co potom? Jak si můžete připravit ovesnou kaši s nějakým dobroučkým ovocem? Tak tahle varianta je právě pro vás.
Zobrazit celý článek
Copak je to Chermoula? Chermoula je marocká omáčka, která se tradičně používá s rybami, ale v tomto receptu jsem ji použila se zeleninou a kuřetem. Suroviny se mohou lišit podle místa, ale obecně obsahují římský kmín, papriku, citrón, česnek, koriandr a olivový olej. Někdy může být hodně pikantní a některé verze mají jako přísady cibuli a petrželové listy. Tuhle jednoduchou marockou omáčku si fakt zamilujete! Můžete si ji totiž připravit s drůbeží, masem, rybami, mořskými plody, luštěninami, ale i s tofu. Je intenzivní, voňavá, návyková, snadná na přípravu a skvěle doplní jakékoli jídlo… Obměňovat ji můžete podle své chuti. Zobrazit celý článek
Recept je vhodný od 3. fáze. Jsem v metabolic balamce® a dostala jsem chuť na těstoviny!!!! Co dělat? Od 3. fáze si můžete dopřát tzv. proteinové těstoviny. Jsou vyrobené většinou 100% z luštěnin. A jsou skvělé pro hubnutí. Mám doma těstoviny z černé fazole a červené čočky – obojí jsou vynikající. Vlastně stačí přidat zeleninku podle plánu nebo podle chuti. Je to úplně metabolic balance®! Je to skvělá varianta, pokud vám schází italské těstoviny. A neříkejte, že to není „ono“ – je to totiž pouze o přípravě. Tyhle chutnaly stejně jako ty italské sépiové těstoviny z mouky – ale je to černá fazole uvařená „al dente“.
Zobrazit celý článek
Tohle nemá chybu! Vzpomínky na dětství, kdy jsem se cpala jahodovým termixem jsem zhmotnila do metabolic balance principů. Jasně, že když rozmixujete tvaroh s jahodami získáte také metabolic balance termix. Ale co když nemáte tvaroh a sýry obecně ve svém seznamu potravin? A rádi byste si „termix“ dali? Téměř většina z vás máte v plánu tzv. mandeládu, tedy směs mandlí a slunečnicových semínek, a málokdo ví, co z ní lze vše připravit. A tak jsem recept upravila pro tuto variantu.
Zobrazit celý článek
Chcete mléko do kávy, které se dá skloubit s metabolic balance® doporučeními? Připravte si své vlastní ?. Kokosové mléko se řadí v programu metabolic balance®do tuků. A tak si ho můžete po prvních 14 dnech přidat občas do kávy, aniž byste porušily pravidlo jedné bílkoviny. A protože mi nechutnají kokosová mléka kupovaná (přijdou mi taková „umělá“, gumová, divná a nevoní), rozhodla jsem se připravit si své vlastní, domácí kokosové mléko.
Zobrazit celý článek
Tento recept mi poslal nadšený pan Robert ze Slovenska. Předávám, jak jsem získala. Věřím, že mnohým udělá velkou radost. Huspenina, nebo sulc podle Metabolic balance® – jde to!
Zobrazit celý článek
Tenhle „pudink“ je nádherně krémovitý a smetanový! Nestěžujte si, když vám v jídelním plánu nevyšlo „normální“ mléko! Lze totiž velmi snadno nahradit jakýmkoli mlékem ořechovým či semínkovým. Makové mléko je vhodné od 4. fáze, v přísné fázi si úplně to samé můžete připravit z mléka z mandlí a slunečnicových semínek, tedy z mandelády, kterou máte téměř všichni v jídelním plánu. Pro začátek se to musíte „naučit“, než vám to přijde rychlé a snadné. Ale později to je snídaně hotová do pár minut. Což teprve, když máte rostlinné mléko „nadělané“ do zásoby! Zobrazit celý článek
Mám moc ráda snadné a chutné recepty a ovocný krambl, nebo-li drobenkový koláč, rozhodně patří mezi ně… Můžete totiž variabilně měnit náplně v podobě sezónního ovoce a ingredience na posypku – různé druhy ořechů, vloček apod… Jeden recept na ovocný krambl pečený již zde máte. Nyní jsem si pro vás připravila jeho RAW verzi, která si s pečenou v ničem nezadá – je prostě skvělá… Tento recept je vhodný od 4. fáze, ale lze s malými úpravami připravit i pro 2. přísnou fázi – prostě vynechte „sladké“! Dle RAW pravidel zůstávají potraviny syrové, upravují se max. sušením do 42C°, aby zůstaly zachovány v max. míře enzymy, vitamíny a minerály… Tedy vyzkoušejte RAW Krambl! Zobrazit celý článek
Miluju pudinky! Od dětství… Jenomže pudink je samý škrob a to v Metabolic balance® není zrovna vítané. Minimálně v přísní fázi ne! My ale můžeme mít pudinky trošku jiné, než jsme zvyklí, ale chutnají také báječně a mají jednu velkou výhodu – hubne se po nich! Tak s chutí do toho, rychle si ho vyzkoušejte. Připravte si večer předem na snídani výjimečný jahodový pudink. Připravte si rovnou dvojnásobné množství, ať se s tím nemusíte dělat každý den. Tento recept je vhodný jako snídaně z mandelády (chia semínka se přidávají od 3. fáze).
Zobrazit celý článek
Tuřín bývá často ne seznamu potravin v jídelních plánech Metabolic balance®. je to zelenina našich babiček, plná skvělých živin. Neobvyklá a lahodná chuť zvláště v kombinaci s máslem, česnekem a parmazánem. Bez parmazánu se hodí skvěle místo bramabor třeba ke steaku.
Zobrazit celý článek
Ha! Protože v mnoha plánech je doporučena jako jedna z variant k snídani právě mandeláda, a klienti nevědí, co z ní lze za dobroty připravit, vyzkozšejte třeba tento jemný pudink. A tohle je skvělá skořicovo-vanilková dobrota z mandelády a jablka. Granola z žitných vloček a mandlí tomu dodá zajímavou chuť a uspokojí i ty náročné závisláky… Tento recept lze připravit čistě z mandelády, nebo z doma vyrobeného mandlového mléka. Kupované nedoporučuji, protože výživově neopdovídá čisté mandeládě. Můžete si ho připravit dopředu a nechat v lednici i na příští den. Žitná granola ho krásně doplní…
Zobrazit celý článek
Vhodné pro přísnou fázi!
Božské! Tyto mufinky jsou úžasnou volbou pro zdravou metabolicky vstřícnou snídani, když se vám zasteskne po „běžných“ buchtách. Jsou malé, lehké, na jazyku se rozplynou a jsou plné kardamonové vůně… Zcela bezlepkové… Zcela metabolické …
Zobrazit celý článek
Granola nebo jinak crunchy nebo také müsli. Když směs zapečete, je to granola. A když ne, je to müsli. Granola je totiž křupavé zapečené müsli. Tahle křupavá dobrota je výborná do tvarohu nebo do bílého jogurtu. nejvíc mě chutná bílý jogurt + granola + čerstvé ovoce. Připravte si svoji domácí granolu nebo crunchy podle metabolic balance v základní verzi. Přimíchat do ní potom (později ve 4. fázi) můžete opravdu ledacos – různá semínka, chia, slunečnicová, dýňová, mandle, lněná, také sušené ovoce, rozinky, kokos, mák a pod. Sladit ji nemusíte, v přísné fázi dokonce nesmíte, ale od 4. fáze můžete. Použijte třeba kokosový sirup, med nebo třtinový cukr. Neslazená je vhodná i pro 2. přísnou fázi, slazená až od 4 fáze ? Zobrazit celý článek
Máte-li v jídelníčku k snídani mandeládu nebo semínkovou směs, tak jásejte! Mám zde pro vás krásný dezert, který je díky kombinaci chilli a zázvoru krásně zahřívací. Byla jsme v cukrárně Sweet Secret of Raw a ochutnala jejich RAW brownies! Bylo tak super, že jsme rychle začala vymýšlet, jak ho připarvit podobně po metabolicku. Tak zde je recept.
Zobrazit celý článek
Od 3. fáze občas neodolám! Ano, ano, máme občas chuť si zamlsat „po staru“ – to jsou ty návyky, které se těžko mění. Udělejte si tedy občas radost a využijte této zdravé alternativy mlsání. Já tuto domácí RAW, PALEO nutelu jím k snídani, protože mám doporučenou mandeládu s 1 druhem ovoce. Většinou si jí ozodobím jablíčko, nebo jí pokapu jiný druh ovoce. Můžete si ji dát také i na plátek knäckbrotu nebo žitného chleba – jako kdysi „po staru“, ale tentokrát ve zcela zdravé, přirozené variantě. Akorát pozor na slazení! Opatrně, méně je někdy více! Velmi vhodná alternativa pro vaše děti! Zobrazit celý článek
Metabolic balance majonéze z mandelády vás překvapí jemnou chutí. Ten, kdo chce jíst metabolic balance a zároveň tak trochu RAW, může vyzkoušet na saláty majonézu z mandelády. Tuhle „majonézu“ můžete připravit např, i z makadamových ořechů, nebo je také skvělá jenom ze slunečnicových semínek s trochou konopného semínka.
Zobrazit celý článek
Celerovo-mrkvové rizoto nebo pomazánka? Jak kdo chce… Geniální kombinace chutí… Stačilo jen přidat nějakou „bílkovinu“. Dostali jsme s Šimonem chuť na takovou tu „humrovou“ nebo „krabí“ pomazánku. Ale humra ani kraba doma nemáme a ty „krabí tyčinky“ používat nechceme, tak jsem vyzkoušela alternativu s tofu a následně i s mandeládou. Obojí je super.
Zobrazit celý článek
Máte rádi hořčici, ale běžnou kupovanou nemáte v přísné fázi dovolenou? Nevadí, hořčici si doma připravíte vlastní, za chvíli a s minimální námahou. Příjemně štípe a stačí k ní jen tři suroviny. Co víc si přát? Doporučuji připravit si rovnou větší porci a uchovávat v lednici. Pozor! Pálí jako čert! Já ji přidávám pro lepší chuť třeba do tofunézy nebo zálivek.
Zobrazit celý článek
Miluju quacamole!!! Je to úžasný avokádový pokrm. Je skvělý jako pomazánka na žitný chleba nebo jako přísada k dalším jídlům (já ho zbožňuji např. ke grilovanému lososu, nebo s vajíčky). Dnes je populární součástí kuchyně nejen v Mexiku, ale i v dalších zemích světa. Guacamole má v samotném Mexiku různé regionální podoby. Tradiční příprava spočívá v rozmačkání dužniny avokáda a přidání mořské soli, rajčat, citrónové šťávy, čili a koriandru. Některé recepty na guacamole často zahrnují také cibuli, česnek, pepř, jogurt, smetanu, majonézu, bazalku apod. Více méně – můžete si najít svoji oblíbenou kombinaci. Já dávám přednost tradiční chuti… Užijte si ji! Jo, a je to také skvělá snídaně v kombinaci se semínkovou směsí na žitném chlebu.
Zobrazit celý článek
Mandeláda? Semínková směs? Věřte, nevěřte – ale ano. Super chleba je úžasná věc pro ty z vás, kteří máte mandeládu nebo semínkovu směs ve svém plánu. Je to chleba plný proteinů. Výborný je opečený s vrstvou quakamole (avokádová pomazánka), nebo je výbornou proteinovou přílohou k salátu či zeleninové polévce. Nebo se dá krásně kombinovat třeba s domácími švestkovými povidly podle metabolic balance nebo jiným neslazeným džemem z ovoce, které máte ve vašem plánu. Inspirovala jsem s v krásné knize Lahodně s Ellou – doporučuji … její recept jsem mírně uzpůsobila potebám metabolic balance. Nevýhodou je, že musíte porci odhadnout, proto ho doporučuji zařadit až od 3. či 4. fáze, kdy sí již nemusíte jídlo vážit.
Zobrazit celý článek