Jezte pouze 3x denně, ideálně po 5 hodinách! Což znamená dejte si kvalitní snídani, po pěti hodinách oběd a po dalších pěti hodinách večeři. 
Nad tím se podivuje téměř každý, kdo přichází na informační konzultaci a chce se dozvědět více o programu Metabolic Balance. Je to jeden z prvních dotazů, který vzbuzuje u mnoha lidí pochybnosti, zda je program Metabolic Balance skutečně tak zdravý, jak se prezentuje. 

„Jezte 5 až 6 menších jídle během dne!“ Tento zaběhnutý princip se zdůvodňuje často tím aby náš metabolizmus mohl správně fungovat, musí jeho motor neustále „běžet“, nesmí nikdy „vyhasnout“…  Program Metabolic Balance však vysvětluje svá tři jídla denně logicky a vychází přitom nejen z ověřených zkušeností nejstarších civilizací světa, ale i z nejnovějších vědeckých a medicínských poznatků, ale také ze „zdravého, selského rozumu“. A jeho „kouzlo“ funguje…

Uznávaná doporučení indické i čínské medicíny, či Tao principy, která sahají tísíce let zpátky, se vzácně shodují i s návyky našich předků, kteří se také „nepopásali jako dobytek na louce“ po celý den. Jedli pouze dvě až tři jídla denně, a to nejen proto, že byli třeba chudí, nebo nebyl takový výběr a hojnost potravin jako je tomu dnes, ale i proto, že naše tělo je tak přirozeně nastaveno. Potřebuje dostatek času nejen na trávení a vstřebání živin, ale i jistý čas na detoxikaci, odpočinek a nabrání sil…

Již Taoistické zásady zdravé výživy praví…

„Jezte sřídmě a ve zdraví se dožijete vysokého věku. Měli byste přestat jíst ve chvíli, kdy jste sytí pouze ze 70 – 80% (české přísloví také praví: „jezte do polosyta“). Toho, kdo se cpe a hltá, umí matka Příroda jaksepatří potrestat. Odnese to ošklivými potížemi. Lidské tělo zkrátka nedokáže zpracovat a zužitkovat takové množství hutné a překombinované stravy, jakou se dnes a denně cpe civilizovaný usedlý člověk.“

 Jíst každou chvíli přináší totiž riziko

Jíme i když nemáme hlad. Zároveň se málokdy ovládneme abychom snědli opravdu jen minimální množství – je to proti naší přirozenosti. Navíc takřka neustálý přísun jídla organismus zatěžuje a negativně ovlivňuje produkci hormonů souvisejících s příjmem a zpracováním potravy. Tyto hormony také řídí pocit hladu i sytosti a rovněž proces ukládání energie – tedy tloustnutí.

Větší počet porcí během dne byl už dlouho některými vědci podezříván jako jeden z důvodů současné celosvětové epidemie obezity. Neustálý přísun potravy (jak já ráda říkám tzv. „popásání se“) nejen že zvyšuje celkový příjem jídla, ale i hladinu cukru v krvi, což může vést (a také často vede) k cukrovce.

Jezte nejen v Metabolci balance střídmě!

Jezte střídmě! Toho, kdo se cpe a hltá, umí matka Příroda jaksepatří potrestat.

Je zjištěno, že k trávení bílkovin a tuků potřebuje naše tělo minimálně 4 – 6 hodin, v závislosti na typu našeho metabolizmu a stavu trávení (u některých druhů bílkovin a typu metabolizmu i déle). Některé těžší druhy bílkovin, zvláště ve složitých, nevhodných kombinacích s dalšími potravinami, vyžadují dokonce i více jak 7 hodin. A to nemluvím o době, kterou některá jídla tráví ve střevech, kde též prochází hnilobným procesem. Specifický zápach v podpaží a z nohou o tom vypovídá své… Kdo si jednou srovnal a „pročistil“ svůj jídelníček, tak velmi dobře ví, že po určité době přestal mít v podpaží ten „hořko-kyselý“ zápach. Pokud se totiž trávení dostatečně nedokončí a naruší se jeho proces byť jen snědením polévkové lžíce jiné potraviny (např. ochutnáváním u vaření), tak nedotrávené zbytky se v těle zůstávají déle, ukládají se a mají za následek obezitu, celulitidu a další nepěkné stavy vnitřního i vnějšího těla.

Mnoho malých jídel denně (svačinky, „popásání se“)  mohou přinášet riziko obezity, cukrovky typu 2, únavu, hormonální nerovnováhu, oslabovat imunitu a  celkové metabolické zdraví. To je možné snadno změnit díky metabolicky vstřícným principům.

A jak to děláte, když pracujete, nebo se věnujete něčemu, co milujete?

Přerušovat tok myšlenek po dvou hodinách, abyste si dali „dlabanec“, protože se takto dělá? Nebo za vámi krabičková dieta jezdí až domů? Snídaně, svačinka, oběd, svačinka, ještě jedna svačina, večeře a co třeba ještě druhá večeře těsně před spaním? A pak následuje:„Tohle se  mi špatně tráví, po tomhle mám vyrážku, tohle mě nadýmá, po tomhle mě pálí žáha…!“

I vědci a lékaři podporují méně jídel denně

Studie Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM) rovněž v roce 2015 prokázala, že diabetikům druhého typu prospívá jíst jen dvakrát denně. Tito pacienti bývají obézní a ke své nemoci se „projedli“. (Zdroj ZDE>>)

Představte si auto a nebo kamna jako metabolizmus

Pro lepší představu můžeme zkusit přirovnat metabolizmus k motoru auta.  Jak byste se dívali na odborníka, který by vám řekl, že máte své auto nechat neustále nastartované? Že vám pak déle vydrží, když bude mít neustálý přísun paliva! Pokud by vám někdo řekl, že vaše auto lépe pojede, když ho necháte stále nastartované a motor vůbec nevypnete, asi byste si ťukali na hlavu. Určitě není vhodné nechat ho dlouhou dobu stát. Je však dobré s ním jezdit přiměřeně a přes noc ho nechat pěkně vychladnout.

Dalším pěkným přirovnáním mohou být kamna s ohněm. Přirovnáme-li náš metabolizmus k ohni v kamnech, potom je žádoucí stav aby kamna dobře táhla a oheň v nich pěkně hořel a vše spálil. Ale i tady platí všeho s mírou! Velký oheň nás může zničit, stejně tak, jako vychladlé ohniště. A ucpaná a zanesená kamna také nebudou dobře hořet!

Cílem tedy je udržovat naše vnitřní kamna co nejčistší a na náš vnitřní oheň „přikládat“ tak akorát a kvalitní dřevo. Měli bychom tedy přikládat takové „palivo“, které netvoří objemný odpad a nezanechává po sobě spoustu popele. Je vhodné nechat vše nejprve vyhořet na uhlíky a teprve poté přiložit další dřevo! Určitě se shodneme na tom, že není přece možné přikládat do kamen, když jsou ještě plná předchozího dřeva nebo zanesená popelem! Nakonec taková „nálož“ náš oheň uhasí. A protože i oheň zanechává „popel“, který je potřeba pročistit, aby pak kamna opět dobře hořela – tak stejně naše tělo potřebuje čas na vstřebávání živin, čas na očistu, detoxikaci.

Myslíte, že si vaše trávení nepotřebuje odpočinout? Že se nepotřebuje věnovat také jiným procesům, než jenom rozemílat rohlíky, maso, jogurty, limonády atd.? 

Pokud chcete začít dělat změny, začněte tím, že si navyknete jíst pouze 3x denně a zajistíte svému tělu dostatek prostoru a času na dokonalé zpracování a vstřebání živin.

Mnoho mých klientů poté, co začnou jíst skutečné, přirozené potravin a dodržují principy programu Metabolic Balance, zjistí, že jim stačí jíst pouze 3x denně. Představte si, kolik tím ušetříte času na přípravu jídla. Nebojte se nesvačit, ale jezte opravdové jídlo a ne ty průmyslově zpracované reklamní „kousky“!

Po dobu přísné fáze programu Metabolic Balance to snadno zvládnete i díky vyváženému a dobře nastavenému jídelníčku, který obsahuje přesně ty živiny, které vaše skutečně potřebuje v těch nejoptimálnějších kombinacích, které udržují váš  „oheň v kamnech“ v ideálním stavu! Klienti si pochvalují, že se cítí sytí, nemají hlad ani chutě, někteří mají dokonce problém celou předepsanou porci sníst…

Tohle téma je skutečně velmi zajímavé a dal by se na to napsat „román“, ale zjednoduším to… Zde je 10 důvodů, proč jíst pouze 3x denně

  • 1) Pokud máte vyvážený a správně nastavený jídelníček, stačí jíst pouze 3x denně.
  • 2) Pokud váš jídelníček obsahuje přesně ty potraviny a živiny, které vaše tělo skutečně potřebuje, aby se jeho látková výměna dostala do rovnováhy a trvale si ji udržela, stačí jíst 3x denně.
  • 3) Pokud ctíte trofologii potravin, tedy vhodné kombinování potravin, které nezatěžuje vaše trávení a látkovou výměnu, stačí jíst 3x denně.
  • 4) Pokud váš jídelníček neobsahuje nezdravé potraviny z Frankensteinovy zahrádky, které negativně ovlivňují hormonální, psycholgické a imunutní reakce těla, stačí jíst 3x denně.
  • 5) Pětihodinovou přestávku potřebuje vaše tělo k trávení bílkovin a tuků.
  • 6) Jakékoli další jídlo nebo pochutina (svačina, káva, čaj, žvýkačka…) v době této pětihodinové přestávky narušuje látkovou výměnu/ metabolizmus.
  • 7) V pětihodinových přestávkách mezi jídly, stejně tak jako během nočního klidu, klesá hladina inzulínu tak nízko, že je možné dobře spalovat tuk, což je nanejvýš žádoucí, protože tento princip bojuje proto systémovému zánětu, působí v těle protizánětlivě.
  • 8) Při pěti až šesti jídlech denně, nebo při konzumaci svačinek mezi jídly, zůstává naopak hladina inzulínu permanentně zvýšená a v těle se tak vytváří více tukové tkáně než svaloviny a zároveň tímto podporujeme další prozánětlivé faktory.
  • 9) Měli byste vědět, že pokud je hladina inzulínu permanentně zvýšená, je to jen krok k tzv. inzulínové rezistenci a potom jen kousek k diabetu 2. typu a dalším civilizačním onemocněním.
  • 10) Kromě toho má dlouhodobě zvýšená hladina inzulínu negativní vliv na produkci mnoha hormonů, které tělo chrání nejen před záněty ale i před předčasným stárnutím.

Závěrem

Je-li váš jídelníček správně nastavený, nutričně vyvážený a obsahuje-li kvalitní, přirozené, průmyslově nezpracované potraviny bez aditiv, potom 3 jídla denně tedy stačí, není potřeba jíst častěji !

❋ Co je  jídlo z „Frankensteinovy zahrádky“

Specialisty na potravinářskou výrobu zaujala skutečnost, že náš mozek výrazně reaguje na konkrétní chutě (sladkou, tučnou a slanou). Vyzbrojeni touto znalostí začali běžné potraviny upravovat. Vysáli z nich vodu, vlákninu a živiny a nahradili je přísadami jako kukuřičný sirup, glutaman, oleje a umělá sladidla, barviva a aromata. Jejcih jediným cílem přitom je podněcovat chutě, nadměrnou spotřebu a vyšší zisky pro výrobce potravin. Opravdové jídlo tak proměnili v jídlo z Frankensteinovy zahrádky. (D. a M. Hartwigovy – Jídlo na prvním místě)

Povídání o tom, proč bychom měli jíst pouze 3x denně si můžete také poslechnout v tomto starším videu…

© Barbora Wolfová Balcarová – Metabolic Balance

Použití textů a fotografií:

Vzhledem k tomu, že fotografie jsou mé osobní vlastnictví je jejich případné další použití možné pouze s mým osobním souhlasem.

Pro tištěná média — použití nezměněných textů je zdarma s podmínkou uvedení zdroje a s mým osobním souhlasem

Pro online média — možné je použít pouze úvodní čast textu v podobě upoutávky (cca v délce perexu nebo jednoho odstavce) a pro zbytek textu odkazovat na web www.vitalnienergie.cz s mým osobním souhlasem