[VIDEOPORADNA] Včera jsem odpovídala na dotaz jedné ženy, která aktuálně prochází prvními 14 dny v programu Metabolic Balance®, což je fáze, kdy nejsou povoleny žádné oleje a přihodilo se jí to, že v této důležité fázi, kdy bychom měli být velmi pečliví, snědla nějaké věci “mimo plán”, které rozhodně do této fáze nepatří a mohou narušit ten tzv. restart těla a metabolizmu. Jak postupovat dál, jak si postupně poradit se svými zlozvyky a závislostmi najdete v článku nebo videu níže.
Takže, pokud se vám stane to, že v prvních 14 dnech hubnutí, ve fázi bez tuků, jakkoli „uklouznete“ a doporučená pravidla porušíte, tak udělejte následující:
- Zopakujte si dvoudenní očistu, tedy ty 2 dny přípravné fáze a to i s pročištěním střev pomocí Zaječické minerální vody. Potom dokončete zbývajících 14 dnů bez tuků, tzn. pokračujete tam, kde jste program porušili. Dám příklad: Pokud jste např. zvládli bez uklouznutí první týden a další 3 dny jste pak porušili, tak si zopakujte dva dny detoxikační přípravné fáze, a pokračujte ještě zbývajících 7 dnů bez tuků (protože těch prvních 7 dnů jste již zvládli). No a poté pokračujte pečlivě dál v té hubnoucí 2. fázi, ale již s doporučenými oleji.
- Tohle platí i v případě, že máte za sebou třeba měsíc či více úspěšného a pečlivého hubnutí a z nějakého důvodu jste na pár dnů program porušili. Takže si zopakujte dva dny detoxikační fáze, včetně pročištění střev a poté pokračujte v 2. hubnoucí fázi, přesně tam, kde jste přestali. (Jenom připomínám, že 14 denní fázi bez tuků zařazujeme max. 2x do roka.)
Pokud trpíte jakýmkoli vzorcem nutkavého chování, jako například přejídáním, pitím alkoholu, kouřením, nebo čímkoliv jiným, mohlo by vám pomoci následující technika, takový malý rituál, který mě i mnoha mým klientům celkem krásně funguje.
Takže – vždycky, když budete stát na té „hraně“ a bude vás to lákat sníst nebo vypít něco nevhodného tak udělejte následující.
Dýchejte!
- Nejprve se na 3 minuty zastavte a 5x se zhluboka nadechněte a vydechněte. Těmi nádechy a výdechy v sobě probouzíte vědomí. Využijte nyní této chvíle a zvědomte si, co se právě teď ve vás odehrává, co se ve vás děje.
- Zkuste zavřít oči a několik minut vnímejte svou nutkavou potřebu jako energetické pole ve svém nitru. Znovu si vědomě prociťte svoji tělesnou nebo mentální potřebu sníst něco nevhodného.
Pozorujte, co se děje!
- A POZORUJTE TO! Představte si celou tu situaci jako na divadle. Vy jste divák a z hlediště pozorujete, co se děje na jevišti. A vidíte sami sebe, jak tam stojíte a už už saháte po něčem, co vlastně ve své podstatě ani nechcete. Dívejte se na sebe jakoby zdálky, bez hodnocení, neutrálně, a pokud chcete, můžete si klidně dělat zápisky jako nějaký redaktor, který popisuje co se děje a co u toho cítí.
Znovu dýchejte!
- Potom se znovu 5x soustředěně zhluboka nadechněte a vydechněte.
Zeptejte se sami sebe!
- Je tohle to, co chci opravdu teď sníst?
- Je tohle to, co chci teď dělat svému tělu?
- Je tohle moje rozhodnutí, že chci jíst jídla, která mému tělu ubližují a nedělají mu dobře?
- Nebo chci jíst jídla, která jsou pro mé tělo laskavá a jsou pro něj přínosem?
- Chci se k sobě chovat nelaskavě nebo naopak laskavě? Přemýšlejte o tom…
Odpovědi si zapište abyste se k nim mohli vracet.
Ty otázky mohou znít různě, ale mám zkušenost, že téma sebelaskavosti nás velmi dobře dokáže spojit s tím správným záměrem.
Jak jste to zvládli?
Možná teď, po tomhle krátkém „zastavení“ zjistíte, že ta nutkavá touha ve vás polevila a nebo dokonce úplně zmizela – na dobu, kdy zůstanete přítomní.
A nebo zjistíte, že vás má pořád ve své moci a vy si nemůžete pomoct a musíte to prostě udělat….
Trénujte!
Hlavně si z toho nedělejte těžkou hlavu a nevytvářejte si z toho další problém. Když to budete trénovat, tak vaše uvědomění časem poroste a ty nutkavé vzorce toho závislého chování budou postupně slábnout, až nakonec zmizí úplně. Chce to jenom trénink. Využijte každé podobné situace k trénování.
Pozorujte své myšlenky!
Snažte se ale rozpoznat a zachytit všechny myšlenky, které se snaží ospravedlnit tu vaši závislost – a klidně si je zapisujte, to pomáhá, protože když si věci zapisujeme, tak si je také zvědomujeme. Někdy mohou ty myšlenky znít dokonce rozumně.
Pokaždé, když podobná situace přijde, ptejte se sami sebe: „Kdo to teď mluví?“ To vám pomůže si uvědomit, že ve vás zrovna mluví závislost (v jednom článku o ní mluvím jako o „opici na rameni“).
Dokud si to budete uvědomovat a dokud budete vědomě vnímat svou mysl jako pozorovatel, jako divák v hledišti, bude mít „ta opice na vašem rameni“, tedy ta závislost, mnohem menší šanci vás přelstít a donutit vás udělat to, co chce ona.