Dnes jsem se probudila s touhou po ovesné kaši. To se mi nestává často, jelikož ovesné vločky nejsou úplně tak mojí oblíbenou potravinou a ani je nemám ve seznamu vhodných potravin pro přísnou fázi. Ale protože jsem ve 4. fázi, mohu si je občas, příležitostně dovolit. Tak jsem si teda tu ovesnou kaši udělala… ALE! Mě prostě nechutná normální mléko! A co když vy nemáte v plánu povoleno žádné běžné mléko (kravské, kozí, ovčí a i sojové…?) Co potom? Jak si můžete připravit ovesnou kaši s nějakým dobroučkým ovocem? Tak tahle varianta je právě pro vás.
Pokud patříte mezi ty, kteří již mají za sebou prvních 30 dnů v programu metabolic balance, a nemáte-li žádné běžně dostupné mléko na svém jídelním plánu doporučeno, a nemáte-li ani doporučené ovesné vločky, pak tuto variantu můžete zařadit občas, příležitostně, pro radost, po prvních 30 dnech v programu (třeba 1x za 14 dnů). Recept je tedy vhodný od 3. a 4. fáze.
Pokud nějaké to „běžné“ mléko v plánu máte (kravské, ovčí, kozí, sojové), tak i tak si můžete připravit kaši z mléka připraveného z mandelády, tedy mandlí a slunečnicových semen. Je fakt boží…
Budete potřebovat na 1 porci
(pokud chcete připravit porcí více, znásobte ji)
- 1 porce mandelády (mandle a sluneč. semínka) – cca 7 čaj. lžiček, přes noc namočených
- 1 porce švestek (vypeckovaných) – cca 100g
- 1 porce ovesných vloček – cca 30-40g
- 1 pol. lžíce chia semínek
- vanilkový lusk nebo vanilková esence
- skořice
- voda
- dobrý silný mixér (já používám Nutribullet)
Postup
Dejte si 2 – 3 mandle stranou, kterými začnete později své jídlo (pravidlo „bílkoviny první do úst“).
Mandle můžete použít loupané i neloupané. Já jsem líná je loupat, tak používám neloupané, přes noc namočené (jsou lépe stravitelné a mají smetanovější chuť). Proč ořechy a semínka namáčet si přečtěte tady>>
Potom si připravte mléko z mandelády tak, že 1 porci mandelády (cca 7 čaj. lžiček), rozmixujte se 2 – 3 porcemi vody a vanilkovým luskem nebo vanilkovou esencí ve vysokorychlostním mixéru na bílé husté mléko (méně vody = hustší smetanové mléko, více vody = řidší mléko).
Pokud chcete mít kaši teplou, pracujte s horkou vodou. Pokud chcete mít kaší studenou, stačí voda odstátá. Mixujte dostatečně dlouho, aby se uvolnil tuk z ořechů a semen a mléko krásně zbělelo.
Potom můžete mléko přecedit (já to dělám přes silonovou ponožku), ale také nemusíte – v tomto receptu jsem nechala mléko i s ořechovou drtí, díky čemuž získala kaše pěkně „na hustotě“.
Přidejte vločky, přidejte chia semínka (chia není nutné, ale po jejich přidání kaše více zhoustne). Vše dobře promíchejte a nechte pár minut odstát. Kaše po pár minutách krásně zhoustne. Aby se vám neudělaly cucky, občas ji znovu promíchejte.
Připravte si švestky. Vypeckované, rozpůlené švestky podlijte troškou vody a dejte na pár minutek podusit. Občas promíchejte. Přidejte skořici. Můžete také přihodit lžičku přepuštěného másla (Ghí). (Pokud jste již ve 4. fázi nebo kaši připravujete pro děti, můžete přidat také trošku medu.) Po pár minutách pustí švestky takovou mňamkovitou šťávičku a je hotovo.
Švestky naaranžujte na vločkovou kaši, ozdobte zbývajícími mandlemi, kterými své jídlo začnete, a můžete ještě poprášit troškou skořice – a podávejte. Jo, a nezapomeňte si dát do pusy první bílkovinu – což jsou ty naaranžované 3 mandle!
Tip na variantu bez vloček – chia kaše!
Pokud chcete, je možné připravit tuto kaši rovněž úplně bez vloček. Je to snadné. Postup je vlastně úplně stejný, akorát namísto vloček přidáte více chia semínek, která kaši zahustí namísto vloček. Na jednu porci používám tak 2 – 3 pol. lžíce.
Dobrou chuť s metabolic balance®