Oblíbená snídaně z mléka, ovesných vloček a ovoce! Ale ne každý ji ve svém jídelním plánu Metabolic Balance smí. Třeba vám chybí ovesné vločky nebo nemáte mléko! Dá se to ale skvěle obejít. I v takovém případě, že vám chybí na seznamu potravin zdánlivě některé ingredience, mám pro vás řešení. na tuto kaši můžete použít jakýkoli druh mléka – kozí, ovčí, kravské, sojové, ale! i ořechové, tedy mléko z mandelády (mandlí a slunečnicových semínek). A pokud nemáte v plánu ovesné vločky, tak můžete použít ty žitné, akorát si je budete muset nasekat na jemnější strukturu, protože jsou stráááášně tvrdé! A nebo je skvělým řešením žitná krupice! Tak jdeme na to!
Ovesná kaše je velmi snadné jídlo, ale i tak se u svých klientů často setkávám s nejistotou, jak ji připravit, aby byla opravdu lahodná. Způsobů přípravy je více, ale já využívám tento.
Budete potřebovat
- 1 porce mléka, cca 200g (kozí, ovčí, kravské, sojové nebo ořechové, které si snadno připravíte z mandelády)
- 1 porce ovoce z vašeho seznamu (maliny, jahody, borůvky, švestky, jablko, hruška apod.)
- 1 čaj lžička skořice
- 30g ovesných nebo žitných vloček, nebo žitné krupice
Postup
- Z mléka oddělíme 1 dcl (tím své jídlo začnete), zbývající část použijeme na kaši.
- Mléko povaříme za stálého míchání s porcí ovesných vloček (nebo žitné krupice), lžičkou skořice a vanilkovou esencí nebo luskem na kaši.
- Hotovou kaši odstavíme a vmícháme porci malin nebo jiného ovoce z vašeho seznamu.
- Servírujeme v misce, ozdobené ovocem a mátovými listy.
- Pokud nemáte ve svém seznamu potravin doporučené žádné mléko, připravte si svoje vlastní mléko z mandelády.
- Pokud nemáte ovesné vločky, použijte ty žitné, nebo žitnou krupici (jako alternativu žitného chleba).
TIPY
- Ovesná kaše se strouhaným jablkem! Tohle opravdu vyzkoušejte! Nastrouhejte si 3/4 jablka na hrubo a vmíchejte do ovesné kaše těsně před ukončením vaření. Já tuhle alternativu ovesné kaše s jablkem miluji úplně nejvíc, protože vysoké množství vlákniny dodá kaši opravdu velejemnou chuť.
- Pozor na glykemickou zátěž ovesných vloček! Jo, a kaši vařte jen krátce, protože tepelnou úpravou ovesných vloček se zvyšuje jejich glykemická zátěž, stoupá koncentrace cukru (poznáte to tak, že čím déle vaříme kaši, tím je sladší). A tomu je dobré se ve druhé, přísné, hubnoucí fázi vyhnout. Takže vaříme jen úplně krátce.