Občas se vyskytne tento dotaz. Klient by rád vstoupil do programu Metabolic Balance®, ale trpí alergií na jablka, která jsou v programu povinná zařazovat 1x denně. Co s tím? Co dělat, když se po jablkách začnu dusit? Co dělat, když mi jablkách naskáče vyrážka? Co dělat, když prostě jablka nemohu ani cítit? A proč jsou vůbec ta jablka v Metabolic Balance® povinná? V článku najdete moji odpověď?
Jak se píše v plánech Metabolic Balance®:
Jedno staré anglické přísloví praví: „An apple a day keeps the doctor away“. (Jedno jablko denně nám drží lékaře od těla). Žádný jiný druh ovoce neobsahuje tolik vitamínů a minerálních látek, stejně tak jako látky snižující cholesterol a hladinu kyseliny močové. Kromě toho nám jablka, díky vysokému obsahu pektinu a celulózy, dodávají cennou vlákninu. Ta je nadmíru důležitá pro co nejrychlejší vylučování škodlivých odpadních produktů látkové výměny. Staré druhy jablek jsou obzváště bohaté na polyfenoly – aktivní protivníky škodlivých volných radikálů. Ovoce nejenže zásobuje tělo velkým množstvím minerálních látek, vlákniny, vitamínů a stopových prvků, ale navíc chutná skvěle.
Proč je tak důležité jíst 1x denně jablko? Aneb 10 důvodů, proč jíst jablka
- Minerály – jablko obsahuje více než 30 minerálních látek, například vápník, fosfor, železo či hořčík, které jsou nezbytné pro stavbu kostí.
- Enzymy – ovlivňují činnost zažívacího ústrojí, působí příznivě při zažívání, žaludečních a střevních potížích. Normalizují střevní mikroflóru, pomáhají trávení, šetří slinivku břišní obsahem látek podobných inzulinu.
- Fruktóza – sladkou složkou jablka je fruktóza, jednoduchý cukr, který se ale rozkládá spolu s jablečnou vlákninou v těle pomaleji, a udržuje hladinu cukru v krvi stabilní. Po jablkách neztloustnete, i když se zdají velmi sladká.
- Pektin – v žádném jiném plodu není obsažen v takovém množství. Rozpustná vláknina (pektin) brání rozvoji škodlivých mikroorganismů, podporuje střevní peristaltiku a vylučování toxinů z těla, a předchází tak vzniku rakoviny.
- Vitaminy – jablko obsahuje provitamin A, vitaminy B1, B2, B3, B6, kyselinu listovou, vitamin C, vitamin E a další.
- Flavonoidy – pigmentové látky, které výrazně snižují riziko srdečních chorob.
- Vláknina – zlepšuje činnost střev, částečně pomáhá snižovat cholesterol a působí blahodárně na odvodnění organismu. Je obsažena hlavně ve slupce, proto jablka zbytečně neloupejte. Jedno jablko obsahuje až 5 g vlákniny.
- Voda – každé jablko obsahuje až 85 % vody.
- Antioxidanty – jablka jsou zdrojem pozitivně působících antioxidantů, obsahují velmi málo tuku (0,4 g na 100 g) a jsou bez cholesterolu.
- Energetická hodnota na 100 g se pohybuje mezi 50 – 200 kJ (podle typu jablka).
Co mám dělat, když mám na jablka averzi či alergii? Tepelně je upravte a pěkně je okořeňte!
Alergie na jablíčka či jiné druhy ovoce mohou způsobovat buď proteiny obsažené v samotných plodech, nebo pyly jiných rostlin, které často ulpí na povrchu plodu (to bývá nejčastější). Nejčastější alergické reakce se proto projevují po konzumaci čerstvého, tepelně neupraveného ovoce.
V programu Metabolic Balance® jsem měla již mnoho klientů, kteří měli i těžké alergické reakce na jablka. Vždy se však jednalo o jablka syrová! Ve chvíli, kdy bylo jablko oloupané, zbavené slupek a tepelně upravené, žádné alergické reakce se neobjevily. A později, většinou tak po 3 – 6 měsících na metabolicky vstřícné stravě, když klienti vyzkoušeli opatrně zařadit jablíčko již syrové – byla najednou alergie FUČ!
Mnozí klienti v programu navíc uvádějí, že se potravinových alergií díky uzdravení střev a zklidnění imunitního systému během stravy podle Metabolic Balance® zbavili. Je však běh na dlouhou trať, nikoli jen na pár týdnů. Pokud řešíte alergie, počítejte s dobou min. 1 roku, kdybyste se měli stravovat pečlivě podle metabolicky vstřícných doporučení.
Jak vybírat?
Vybírejte si primárně takové ty staré, původní odrůdy jablek, ty nepřešlechtěné, ty nenaleštěné, ale taková jablíčka, která rostou na zahrádkách našich babiček. Nevypadají sice tak „krásně“ a výstavně, ale jsou to ta ta pravá. Vzpomeňte si na jablko pro Sněhurku… Bylo takové krásné, červené, blýskavé, vyleštěné – bylo také jedovaté. tak tohle platí i u jablek, která kupujete v obchodě. Vybírejte tedy jablíčka česká, z našich sadů a zahrad, kupujte je na farmářských trzích a dejte sbohem těm „přešlechtěným leštěncům“.
Zde jsou naše osvědčené způsoby, jak si můžete snadno a rychle tepelně upravit. Nebojte se, nezabere vám to více než pár minut a užijete si také chuť jablíček…
? Jablíčko oloupejte a poduste
Můžete si připravit 1 porci, nebo i do zásoby. Jablka oloupejte, nakrájejte na kostky, podlijte trošinkou vody, přihoďte lžičku skořice a 2 minutky poduste. Přidat můžete i jiné koření, např. hřebíček, badyán nebo vanilkový lusku či esenci – voní to přenádherně. Získáte teplý kompot, který můžete nechat i vychladit v lednici – je to báječný zákusek.
? Jablíčko oloupejte, poduste a rozmixujte
Můžete si připravit 1 porci, nebo i do zásoby. Jablka oloupejte, nakrájejte na kostky, podlijte trošinkou vody, přihoďte lžičku skořice a 2 minutky poduste. do měkka. Přidat můžete i jiné koření, např. hřebíček, badyán nebo vanilkový lusku či esenci – voní to přenádherně. Vše rozmixujte tyčovým nebo jiným mixérem na hladké teplé pyré. Můžete ho jíst teplé, nebo ho můžete nechat vychladit v lednici – je to neskutečná dobrota. Varianta s kokosovým mlékem je vhodná po prvních 14 dnech – a věřte mi, stanete se na ní závislí. Jablečný kokosový krém podle Metabolic Balance najdete ZDE>>
? Jablíčko oloupejte a upečte
Upečte si jablíčko s mandeládou a skořicí. Tahle varianta je skvělá právě k snídani, když máte doporučenou mandeládu s 1 druhem ovoce – je nebesky dobrá! Recept najdete ZDE>> Nebo si k snídani upečte jablečný krambl s mandeládou. Recept ZDE>>