Víte, že polévka může být jedním z hlavních jídel? Ano, může – a to proto, že obsahuje vše, co takové hlavní jídlo má obsahovat. Dostatečnou porci kvalitních bílkovin a tuků, porci pestré zeleniny a ještě spoustu voňavého vývaru. Tuhle polévku si můžete také připravit již v rámci přísné fáze programu Metabolic Balance®, tedy na začátku hubnutí, kdy se na čas (14 dnů) doporučuje vynechat oleje a tuky. Příprava vařením je v této fázi ideální, protože nepotřebujete přidávat žádné tuky. Připravuji si ji také v chladných zimních dnech nebo po svém otužovacím koupání, kdy je příjemné tělo zevnitř pěkně prohřát . Tahle polévka prostě skvěle „zahřeje“. Do vývaru jsem dala povařit i jinou kořenovou zeleninu, kterou jsem pak dala mojí fence Thorince, jako přílohu k masu.
Budete potřebovat
Porce jsou ilustrativní a odpovídají redukční fázi pro ženu vážící cca 65 – 80 kg, máte-li svůj jídelní plán Metabolic Balance®, držte se pro vás doporučených gramáží. Jinak doporučuji vařit aspoň 2 porce, druhou si můžete nechat na další den.
- Bílkovina: 130 – 150g kuřecího masa – V redukční fázi jsou vhodná kuřecí prsa, v udržovací fázi jsou nejlepší vrchní horní stehna (i s kůží). Pokud máte možnost, sežeňte si bio kuřátko. Výsledné jídlo má prostě úplně jinou chuť.
- Zelenina do vývaru: mrkev, celer, petržel, pórek, cibule – Použít můžete ale jakoukoli jinou zeleninu, kterou máte doma po ruce. Tuhle zeleninu po uvaření nebudeme používat.
- Zelenina do hotové polévky: 130 – 150g mix mrkev, petržel a řapíkatý celer – Tuhle zeleninu použijeme ve vhodné gramáži finálně do polévky. Použít můžete ale jakoukoli jinou zeleninu, kterou máte doma po ruce a máte ji rády v polévce.
- Koření: sůl, pepř, nové koření, bobkový list, další oblíbené bylinky dle chuti, 1 lžička bio zeleninového vývaru – Opět můžete použít své oblíbené koření a zelené bylinky. Zeleninový vývar bez aditiv, který má zcela čisté složení a ještě navíc skvěle chutná objednávám zde>> – je fakt nejlepší!
- Navíc: 1 pol. lžíce Ghí – Ghí je přepuštěné máslo a budeme na něm zeleninu restovat (v prvních 14 dnech bude příprava probíhat bez tuku).
Postup
- Do kastrolu dejte společně s kuřecím masem vařit zeleninu „na vývar“: 1 mrkev, kousek celeru, kousek petržele, malou cibuli a kousek pórku (5 cm).
- Já ještě přidávám do vývaru podle potřeby tento bio zeleninový vývar bez aditiv.
- Vařte pomalu, na středním ohni, tak aby byl vývar pěkně propracovaný. Čím déle vývar vaříte, tím propracovanější a silnější bude mít chuť. Já ho většinou připravuji buď brzy ráno (třeba i 2 -3 hodiny) nebo večer (na druhý den).
- Po uvaření vyjměte kuřecí kousky a zeleninu z vývaru. Kuře podle potřeby oberte a natrhejte nebo nakrájejte na kousky, které přijdou zpět do polévky.
- Nakrájejte si porci zeleniny, která přijde výsledně do polévky: mrkev a celer na kolečka, řapíkatý celer na proužky (zeleninu někdy ráda strouhám, polévka má potom „hustší“ strukturu).
- Zeleninu orestujte v kastrůlku na Ghí (přepuštěném másle) a poté dejte na pár minut povařit i s kousky obraného kuřete do vývaru. Stačí pár minut, zelenina nemusí být úplně měkká. (V prvních 14 dnech zeleninu nerestujte, ale přidejte ji pouze povařit do vývaru, chuť je i tak supe!).
- Na závěr dochuťte polévku solí, pepřem či jiným oblíbeným kořením a bylinkami.
- Polévku servírujte ozdobenou zelenou petrželkou.
- Pokud nepatříte mezi celiaky, tak jako přílohu můžete zvolit 1 plátek (50g) 100% celozrnného žitného chleba nebo 2 plátky žitného knäckbrotu.
Tip
- Pokud nechcete vařit zdlouhavě vývar, můžete použít již vývar hotový. Doporučuji tento německý sušený vývar>>, který má čisté složení, vhodné pro přísnou fázi Metabolic Balance.
- Chleba můžete nakrájet na malé kostičky a opéci ho nasucho na pánvi do křupava a ozdobit jím polévku. A nezapomeňte jídlo začít bílkovinou, v tomto případě několika sousty kuřátka.
Přeji vám dobrou chuť…