Dnes pro vás mám inspiraci na patizonovou koprovku s žitným knedlíkem. Odjakživa miluji koprovku. Strašně moc! Bohužel, v té běžné podobě má tahle omáčka k receptům na hubnutí docela daleko. Míchání bílkovin a “nedietní” knedlíky, kalorická bomba – to prostě k metabolicky podporujícím principům moc nepatří. Alternativ, jak připravit koprovku zdravě je určitě více, dnes jsem využila sílu patizonu. Stejně tak skvěle chutná koprovka z oloupaných cuket nebo z pastiňáku… A pozor! Nepoužila jsem ani kapku smetany či mléka. Jak na to? Čtěte dál…
Pro smetanovou chuť jsem využila právě málo používaný patizon, který mám ve svém seznamu potravin. Patizony jsou odrůdou tykví. Ale nechutnají jako dýně, nechutnají ani jako cuketa, ani jako lilek. Proto se pěstují a proto se z nich vaří. Patizon totiž nenapodobuje žádnou jinou zeleninu. Patizon je prostě svůj, má vlastní chuť, je nezaměnitelný a z mého pohledu pro metabolicky vstřícnou kuchyni dokonalý. Stejně tak skvělá je cuketa, která je chuťově neutrální a lze snadno dochutit podle představ.
Budete potřebovat (na 1 porci)
- 2 vejce (jako bílkovina); místo vajec můžete využít i hovězí maso nebo tempeh
- 120 – 150g patizonu (nebo oloupané cukety)
- 30g cibule/ šalotky (není nutné)
- pár lišek (na ozdobu, není nutné)
- sůl, pepř, kopr, jablečný ocet v bio kvalitě
- ghí
- sušený zeleninový vývar
Postup
- Jemně nakrájenou cibuli orestujeme na ghí do zesklovatění.
- Patizon (nebo cuketu) očistíme a nakrájíme na kostičky (není třeba loupat). Přidáme ho k cibuli a zalijeme vodou těsně pod okraj patizonu (Pozor! Vody dejte raději méně, aby omáčka byla dostatečně hustá).
- Vaříme na mírném ohni doměkka.
- Osolíme, jemně opepříme.
- Rozmixujeme na hladký krém, přidáme hrst nasekaného kopru a dle chuti jablečný ocet, ještě chvíli povaříme.
- Pokud chcete, můžete omáčku „zjemnit“ 3 lžícemi kvalitního kokosového mléka, není to ale nezbytné (doporučuji zn. Aroy-D nebo Real-Thai).
- Jako bílkovinu jsem použila 2 vejce od šťastných slepiček, vařená natvrdo (výborná by byla i ztracená). Můžete ale použít i vařené hovězí maso neb tempeh.
- Protože jsem měla doma lišky, které v rámci Metabolic Balance patří do zeleniny, ozdobila jsem koprovku ještě několika, na ghí orestovanými, liškami (ale to již není třeba).
- Pokud je omáčka moc řídká, protože jste dali moc vody, stačí rozmíchat lžíci žitné mouky ve vodě a omáčku zahustit.
Jak na knedlík z žitné mouky?
Pokud se vám nechce knedlík vařit, můžete si ho nahradit tak, že z plátku žitného chleba vykrojíte sklenicí „knedlík“.
Pokud ale chcete skutečný knedlík, je snadné si ho připravit z žitné mouky a žitné krupice (možná by to šlo i bez krupice, ale to jsem nezkoušela). Tento žitný knedlík je stylovou přílohou. Vařím ho v páře, ve fólii.
Postup knedlík z žitné mouky
150g žitné mouky, 50g žitné krupice, cca 100ml vody, lžička soli, lžička jedlé sody. Vypracujeme těsto, které tvarujeme do knedlíku, zabalíme ho do potravinové fólie a vaříme v té fólii na pařáčku v páře, cca 15 minut. Možná by šel připravit i ve vodní lázni v hrnku, který vysypeme moukou – příště vyzkouším…
Tip
Pokud jste na začátku Metabolic Balance a dodržujete přísnou fázi bez tuků, vynechte Ghí a zeleninu podlijte pouze sušeným zeleninovým vývarem. A také nedávejte kokosové mléko.
A už jste viděli můj nový eBook?
Můj ukázkový hubnoucí jídelníček na 30 dnů? Je plný mých oblíbených snídaní, obědů a večeří, které podporují hubnutí o naše metabolické zdraví. Více informací najdete zde>>.
© Bára Wolfová Balcarová – Metabolic Balance®
Použití textů a fotografií: Vzhledem k tomu, že fotografie jsou mé osobní vlastnictví, je jejich případné další použití možné pouze s mým osobním souhlasem.
Pro tištěná média — použití nezměněných textů je zdarma s podmínkou uvedení zdroje, přímého odkazu na mé stránky a s mým osobním souhlasem.
Pro online média — možné je použít pouze úvodní část textu v podobě upoutávky (cca v délce perexu nebo jednoho odstavce) a pro zbytek textu odkazovat na můj web www.vitalnienergie.cz. Nutný je můj osobní souhlas.