Ach jo! Máte také zkušenosti s tím, že jíte zdravě, nebo dokonce dodržujete program metabolic balance® a stejně není vaše hubnutí nic moc? Na facebooku vidíte příspěvky jiných klientů, kteří sdílí své úžasné úbytky centimetrů a kilogramů a vy stále nic? Jak k tomuto fenoménu přistoupit? Co je možné ještě zkusit udělat, když vaše tělo bojkotuje i vaši ideální palivovou směs? Které faktory tohle mají na svědomí? A co když to prostě nepůjde, i kdybyste se na hlavu stavěli? V tomto článku sdílím své osobní i profesní zkušenosti z poradny metabolic balance® a věřím, že pro vás budou inspirací, proč to ani v podobných tomto případech určitě nevzdávat a vytrvale v metabolicky vstřícné stravě pokračovat!
Ano, občas se to stává a důvody mohou být různé a bohužel i velice individuální. Proto je obtížné přijít na to, co by mohlo pomoci. Tak jak je jedinečný náš metabolizmus, tak i důvody, proč už se „tělu nechce hubnout dál“ nebo proč hubne pomalu, nebo dokonce vůbec, jsou prostě velmi individuální.
Od toho, že jste již dosáhli své optimální hmotnosti (do cíle vám zbývají např. „už jen 3 kila“), přes určitý druh „rezistence“ těla (to bývá patrné spíše u klientů, kteří hubnou více kil), po vaše individuální metabolické nastavení, které je třeba také zcela individuálně řešit. Z obecného hlediska to moc nelze hodnotit, protože každé tělo se skutečně chová jinak. Každý jsme jiný, každý vstupujeme do programu s jiným stavem těla. A t je třeba mít stále na paměti.
Většinu těchto „stopek“ neboli „stop stavů“ je nutné řešit tedy vždy individuálně, s trochou dávky experimentování. A ideálně se svým poradcem, který vás zná a může vám pomoci metabolizmus znovu „nakopnout“ nebo jemněji „popostrčit“ . Ne vždy se to však, bohužel, podaří…
Jaké mohou být důvody proč se hubnutí i přes správně nastavený jídelníček nedaří?
Možná někde děláte zásadní chybu
Pro kontrolu si udělejte tento malý „MINI KVÍZ“, který vám pomůže snadno zkontrolovat, zda vše správně dodržujete, a zda máte vše ve svém programu hubnutí správně nastavené. Tento MINI KVÍZ vám může pomoci odhalit vaše případné rezervy. Pokud někde najdete nedostatek, je třeba ho napravit. Pokud bude vše v pořádku, čtěte dál…
Možná už nemáte hubnout dál
Tohle může někdy také důvod – tělo se prostě cítí metabolicky fajn, tak jak je a už se mu nechce hubnout dál. Týká se to ale většinou lidí, kteří už mají více méně optimální hmotnost. A tady pozor! Optimální hmotnost pro tělo nemusí nezbytně odpovídat vašim představám. Rozmezí takové optimální hmotnosti bývá poměrně dost široké.
Já si třeba myslím, že bych měla vážit 68-70 kg při výšce 183 cm. jenomže rozmezí mé optimální hmotnosti je 70 – 75 kg, kdy se moje tělo cítí v pohodě. Proto již tak výrazně nebude reagovat na přísnou fázi. U mě se děje to, že kila hubnu pomalu, ale mění se výrazně poměr tuků a svalů. Tedy mizí tuková tkáň a zvyšuje se u mě svalová hmota. V praxi to znamená, že kila skoro stojí a objemy se mění. Prostě se objemově zmenšuji. Bez úbytku kil to u mě může udělat i 2 konfekční velikosti. Proto jsou mi kila „šumák“, ale jediným kritériem je pro mě velikost oblečení a to, jak se v něm cítím.
Občas přijde velmi štíhlá slečna (manekýnka) s tím, že chce ještě více zhubnout a proto chce začít s programem metabolic balance®. Zde se však může dokonce stát, že namísto aby zhubla, tak pár kilo přibere – a to proto, že ta její štíhlost je v jejím případě už moc.
Jak se všude píše, tak program metabolic balance® není běžná dieta, je to program pro vybalancování metabolizmu a to může znamenat, že někdo zhubne a někdo přibere. To je dobré mít na paměti, pokud jste celkem štíhlí a zdraví. V takovém případě se může stát, že na metabolicky vstřícné stravě hubnout prostě nebudete. A pokud byste chtěli opravdu zhubnout více, bude třeba to ještě podpořit jinak – s tím, že to nemusí být úplně optimální.
Tento důvod se však netýká lidí, kteří mají prokazatelnou nadváhu. Těch se mohou týkát další důvody, o kterých píši dále v článku.
Možná vám schází dostatečný pohyb
Z hlediska zdravotní prognózy je totiž dostatečné množství pohybové aktivity velmi důležitým faktorem, který vám může pomoci rozpohybovat lymfytický systém, podpořit spalování tuků a zvýšit procento svalů v těle. A protože každý svalík je takovou malou spalovnou tuků, je naším cílem, mít takových kvalitních spalovniček v těle co nejvíce. Pro redukci hmotnosti je ideální zařadit aerobní druh pohybu. Sem patří např. běh, chůze, jízda na kole nebo rotopedu, plavání, orbitrek, sportovní chůze s holemi, skákání na malých trampolínkách, taneční pohyb. Aby se pohybová aktivita projevila příznivě na vašem těle, je důležité, abyste zvedli objem pohybu minimálně o 30%, než jste zvyklí. Tak to prostě je.
Možná naopak – cvičíte v moc vysoké intenzitě pohybu
Sportujete, pot z vás stříká, rudnete, sotva dechu popadáte. Aby tělo dokázalo spálit tuky, a tím je využít jako zdroj energie k pohybu, nutně k tomu potřebujeme kyslík. Při vysoké tepové frekvenci, už kyslík „nedojede“ ke svalové buňce a ta využívá primárně cukerné zásoby, které naše tělo umí hladce obnovit. Takže je třeba zvolnit intenzitu a prodloužit dobu pohybu.
Optimální rozmezí pro redukci hmotnosti, tj. proto, aby tělo čerpalo jako zdroj energie tukové zásoby, je intenzita pohybu v rozmezí srdeční frekvence 60-75% vaší maximální tepové frekvence (MTF). Někteří autoři se přiklánějí k nižším číslům na 50-60% MTF. Obecně lze říci, že pro mladší, zdravé, trénovanější osoby jsou vhodnější vyšší hodnoty. Jde-li o starší osobu, začátečníka či rekonvalescenta, použijeme hodnoty nižší. Často používaná metoda ke stanovení zátěžové srdeční frekvence je určení maximální srdeční nebo tepové rezervy.
Jako nejvhodnější se uvádí 60% rozdíl mezi klidovou a maximální hodnotou. Tuto intenzitu lze pokládat za zátěž střední intenzity. Vypočítá se následovně: TF= TF klidová + 0,60 x (MTF – TF klidová)
Úbytky centimetrů jsou důležitější než úbytky kilogramů
Věděli jste, že 1 cm je těžší než 1 kilogram? Při hubnutí se tedy zaměřujte hlavně na úbytky centimetrů. Měřte si 1x týdně pas, boky, stehna, přes hruď , ale také přes paže (i tam máme my ženy ukryty pěkné zásoby tuku!) Schovejte si oblečení, které je vám těsné, za měsíc si tohle oblečení opět zkuste. Platí totiž, že kilogram tukové tkáně zabere větší prostor než kilogram svalové tkáně. Pokud na váze stojíte, může se měnit vaše tělesné složení a vše jde dobrým směrem.
Možná jste tělu dávali již dlouho zabrat a tak můžete mít opravdu hodně zabržděný metabolismus
Při opakujících se nesmyslných dietách s velmi omezeným energetickým příjmem, dochází vždy ke zpomalení metabolismu. Tělo prostě si prostě začne ukládat „do zásoby“ a šetřit, protože se bojí, aby ho nepotkalo něco ještě mnohem horšího. No a pak se děje přesně to, že ne a ne hubnout i když se snažíte sebevíc.
Rozhýbat totiž zpomalený metabolismus je, bohužel, úkol náročný a většinou na velmi dlouhou dobu. Chce to opravdu velkou trpělivost a vytrvalost, také pravidelnost a hodně a hodně pohybu – ať se vám to líbí nebo ne. Je třeba pracovat na „obnovení důvěry těla ve vaši péči“. Jestli nevíte, jak to myslím, tak je to vlastně podobné jako ve vztahu dvou lidí, kde vás partner neustále zrazuje, a pak najednou přijde s tím, že „už bude hodný“. Uvěříte mu hned? Uvolníte se hned? No bylo by to hezké, kdyby to takhle fungovalo, ale bohužel – dlouho, opravdu dlouhou, může trvat, než vaše tělo uvěří, že to s ním myslíte skutečně opravdově, a hlavně na pořád!
Pokud nechcete zažít jo-jo efekt, využijte „aklimatizačního tábora“ – aneb hubnout nejde donekonečna!
Pravdou je, že každé hubnutí se někdy zastaví. Hubnutí může být pro tělo opravdu náročná věc. Je to podobné, jako když se rozhodnete zdolat Mount Everest! Je třeba tělo postupně přizpůsobovat vyšším a vyšším výškám. Na vrchol nejde vylézt naráz! Vždy když zdoláte nějaký cíl, setrváte chvíli v aklimatizačním táboře, aby si tělo přivyklo na novou situaci. Stejně tak u hubnutí. I když se to mnohým klientům nelíbí.
Je tedy dobré, po určité době vždy na čas zasatvit a pobýt v aklimatizačním táboře (tedy v metabolic balance® to znamená přestoupit na nějaký čas do 4. udržovací fáze). Obvykle se jedná o 3 – 6 měsíců, než začnete další cyklus hubnutí. A tak vlastně předcházíte jo-jo efektu. Ideální tedy je, když po cca 10% redukci hmotnosti ve srovnání s výchozím stavem (např. zhubnete z 85kg na 76kg) tuto nově získanou hmotnost aspoň 3 – 6 měsíců udržovat. Tělo si totiž takto na svoji novou „hmotnost“ zvykne a nebude se snažit o jo-jo efekt. Je snadné zhubnout, ale udržet si výsledky – to je ten největší úkol.
Štítná žláza ovlivňuje zda a jak hubnete a může s hubnutím pěkně zatočit
I když se moc a moc snažíte, tak někdy se opravdu stane, že to prostě nejde! Nejčastější překážkou hubnutí ze zdravotního hlediska bývá snížená funkce štítné žlázy. A my ženy máme nevýhodu oproti mužům, protože jsme touto poruchou mnohem více ohroženy.
K hypofunkci štítné žlázy často dochází po nějaké zátěžové situaci, což může být onemocnění, těhotenství či jakýkoli jiný fyzický, ale i psychický stres. Diagnostika je snadná, stačí se domluvit se svým ošetřujícím lékařem. Dalšími známkami hypofunkce štítné žlázy kromě přibírání na váze, neschopnosti těla zhubnout, bývá i únava, ospalost, vypadávání vlasů, lámání nehtů, sklon k depresivním stavům, chronická zácpa, otoky končetin, hrubá a odlupující se pokožka, oteklá víčka, opakované bušení srdce, výrazně pomalejší pulz a vysoký krevní tlak atd.
Pamatujte si, že prinicipy programu Metabolic balance® pozitvně ovlivňují hormonální reakce těla a kladou důraz na správné načasování příjmu potravy, která je bohatá na protizánětlivě působící složky, díky čemuž může při dlouhodobém dodržování docházet i ke zlepšení funkce štítné žlázy. Více o vlivu programu metabolic balance® na štítnou žlázu najdete v článku ZDE>>.
Možná prožíváte chronický stres
Na to, jak naše tělo hubne, má vliv i míra stresu v našem životě. A pozor! O tom, že prožíváme stres, nemusíme ani vědět. Můžeme prožívat stres nevědomý, podprahový. Velmi dobře ho totiž umíme potlačovat a nepřiznat si, že nás některé životní situace nebo pohled na ně ničí. Prostě to nechceme vidět. Chronický stres na biochemické úrovni podporuje vyplavování stresových hormonů, které brání tělu spalovat tuky a také podporují pocit hladu. Bývá to častý důvod, proč se některým lidem nedaří zhubnout i když mají perfektně nastavený jídelníček. Jsme-li ve stresu, naše tělo to prostě pozná a to i v případě, že my samy o tom nevíme.
Každý den ve stresu se sčítá! Každý den, který prožijeme ve stresu, zvyšuje tvorbu stresových hormonů, jako je kortizol, kortizon, adrenalin, stoupá cholesterol a triglyceridy, zvyšují se hodnoty inzulínu, které způsobují, že se v tukových buňkách ukládá opravdu velké množství energie. A naopak – pokud máme permanentně zvýšené stresové hormony, tak klesají hormony HGH, DHEA, tělo netvoří dostatečné množství MELATONINU a není schopné odbourávat tuky – tedy není schopné hubnout. Více o působení stresu na náš metabolizmus a schopnost těla hubnout najdete v článku zde>>>.
Možná málo nebo špatně spíte
Spánek totiž hraje významnou roli při hubnutí. Je obecně důležitý pro optimální zdraví a zároveň podporuje spalování tuků. Dostatek spánku přispívá k udržení optimální hmotnosti a je prevencí proti tloustnutí. V pozadí obezity vyvolané nevyspáním se skrývá narušení sekrece orexinů, tedy hormonů, jež se podílejí jak na regulaci spánku tak i na regulaci příjmu potravy. K tomu se připojují další významné hormonální nerovnováhy. Při nevyspání stoupají v těle hladiny ghrelinu, který vyvolává zvýšenou chuť k jídlu, a zároveň klesají koncentrace leptinu, který příjem potravy naopak potlačuje. Nedostatek spánku může vést také ke snížené toleranci glukózy, což uvolňuje cestu ke vzniku cukrovky druhého typu, blízké kamarádce obezity.
S hubnutím také přímo souvisí produkce hormonu melatoninu – kdo ho má málo, bude s kily bojovat obtížně. Syntéza melatoninu probíhá pouze v noci, v spánku, za úplné tmy. Více o vlivu spánku na schopnost těla hubnout najdete v článku zde>>>.
Nebo váš jídelní plán Metabolic Balance již není aktuální
Pokud máte svůj jídelní plán Metabolic Balance® vystavený před delší dobou, ptáte se často, zda ho můžete použít znovu nebo zda je nutné nechat si vystavit plán nový, tedy udělat update plánu.
Kdy použít původní jídelní plán?
Původní jídelní plán můžete zkusit znovu použít v případě, že se ve vašem životě nic moc nezměnilo.
- pokud jste neprodělali nějaké važné onemocnění
- pokud se výrazně nezměnila vaše zdravotní anamnéza
- pokud jste neprošli zásadní hormonální změnou (těhotenství, menopauza nebo dospívání)
- pokud vás nezasáhlo nějaké hlubší trauma, které by vám do života přineslo vysokou míru stresu
- pokud jste se nepřestěhovali z Čech např. na rovník nebo za polární kruh (tedy do zcela odlišného podnebí)
Potom můžete na 4 týdny vyzkoušet jíst podle původního jídelníčku.
Kdy je vhodnější update jídelní plán?
Nový jídelní plán je vhodný
- pokud nefunguje ten původní, tedy pokud jste jste nezaznamenali žádné výsledky
- pokud je původní plán starší pěti let (je vysoce pravděpodobné, že tělo bude mít zcela odlišné nutriční potřeby a preference)
- pokud jste prodělali nějaké važné onemocnění
- pokud se výrazně změnila vaše zdravotní anamnéza
- pokud jste prošli zásadní hormonální změnou (těhotenství, menopauza nebo dospívání)
- pokud vás zasáhlo nějaké hlubší trauma, které by vám do života přineslo vysokou míru stresu
- atd.
Potom je vhodné nechat si udělat update plánu – tedy nechat si sestavit plán nový, na základě aktuálních krevních hodnot a celkové zdravotní anamnézy. Pokud máte zájem o nový jídelní plán, můžete se domluvit buď se svým původním poradcem, nebo si můžete vybrat poradce jiného, který vám bude více vyhovovat. Tato volba je na vás.
Máte-li tedy máte jídelní plán starý např. 5 let, bude vhodnější udělat jeho up-date, protože tělo se za těch 5 let mohlo metabolicky, hormonálně i zdravotně dost proměnit. Metabolizmus je dynamický systém a reaguje na mnohé věci a situace, které v životě prožíváme. V případě zájmu o up-date plánu je možné získat plán za sníženou cenu (v závislosti na počtu konzultací). Kontaktujte mě pro více informací na můj e-mail zde>>.
Pokud jste na hubnutí „sami“, nebo hubnete v jakémkoli on-line programu (tedy na dálku) a nemáte možnost konzultací se svým poradcem, můžete vyzkoušet postupně 17 tipů co dělat, když se váha zastaví a ne ne se hnout, které jsem pro vás sepsala do eBooku. Tyto tipy vychází z mých osobních i profesních zkušeností poradce metabolic balance. Mnohdy se podaří metabolizmus postupně „nakopnout“, někdy to však chce opravdu velkou trpělivost a vytrvalost a hluboké uvědomění si všech dalších přínosů metabolicky vstřícné stravy a vytrvat, vytrvat, vytrvat!
17 tipů co dělat, když se váha zastaví a ne a ne se hnout si stáhněte v eBooku ZDE>>
Změňte přístup, zapomeňte na váhu a soustřeďte i na další přínosy programu!
Většina z nás začínala s programem metabolic balance® s hlavní, a mnohdy i jedinou, motivací – zhubnout. Já vím, že je to přirozené, protože chceme přece vypadat všichni super… že jo? Problém ale nastává právě bychom si představovali! V ten moment jsme velmi rychle demotivovaní a mnozí díky tomu s novým stravovacím režimem úplně skončí – a to jenom kvůli tomu, že kila nepadají dolů podle představ.
Štíhlejší se automaticky nerovná zdravější! Cílem je totiž „zářivé zdraví“!
Kde je ale psáno, že štíhlí lidé jsou zdravější? Mnohdy se setkávám v poradně s lidmi, kteří mají tělo „eňo ňuňo“, ale trápí je mnoho závažných zdravotních problémů a i psychiku mají mnohdy totálně vystresovanou. A naopak, pak přijde člověk s mírnou nebo i vyšší nadváhou (neříkám že morbidní obezita je v pořádku, to určitě není) a je vnitřně zdravý a v životě vyladěný a moc spokojený. Prostě tím zdravím vnějším i vnitřním září… Stojím si osobně zatím, že i člověk s mírnou nadváhou může být na tom celkově zdravotně mnohem lépe, než člověk s „vymakaným“ štíhlým tělem. Jenom o hmotnosti totiž ten náš celkový stav a vnitřní soulad prostě není.
Jsem přesvědčená, že není idelní zaměřovat se prioritně na úbytky hmotnosti – program metabolic balance® je totiž mnohem více než jen hubnoucí dieta, a zaměříte-li se prioritně na složení těla, nevšimnete si většiny těch nejvýraznějších, celoživotních přínosů programu. Proto upřímně doporučuji všem svým klientům připomínat si co nejčastěji všechny ty skvělé další přínosy programu metabolic balance®.
Jak píši v článku Nevažte se, odvažte se! , tak samotná hodnota na váze nevypovídá nic o vašem vztahu k jídlu, o hormonech, trávicím systému nebo stavu zánětu v těle. Číslo na váze neodráží to, že např. již mnohem lépe zvládáte chutě, lépe spíte, jste spokojenější nebo máte větší sebedůvěru. A to jsou faktory ovlivňující vaše zdraví mnohem spíše než jen tělesná hmotnost.
Přínosy programu metabolic balance® a obecně metabolicky vstřícné stravy jsou totiž mnohem mnohem širší a mnohem mnohem hlubší…
Přínosy se totiž týkají nejenom vašeho „exteriéru“ (a to nemám na mysli jenom hmotnost), ale i vašeho „interiéru“ aneb toho, co se děje uvnitř vašeho těla v rovině zdraví a psychiky. Rovněž můžete vnímat zlepšení v oblasti změn nálad, emocí a psychického rozpoložení, začínáte úplně jinak vnímat své tělo, a sami sebe, kdy máte vyšší sebeúctu, máte vyšší sebedůvěru, zažíváte skvělý pocit, že konečně máte jídlo pod kontrolou! Zlepšuje se vaše paměť, lépe udržíte pozornost po delší dobu, máte lepší výkonnost, rychlejší reakce, jasnější myšlení, vyšší produktivitu! Lépe spíte, máte více energie, zlepšuje se vaše pohyblivost, a hlavně – získáváte stále zdravější vztah k jídlu, rozumíte potřebám svého těla a víte, jak své tělo podporovat zevnitř, už netápete! Získali jste nové zdravé návyky, které můžete předat svým dětem, i svým nejbližším. Máte větší znalosti o výživě a svém těle. Jste prostě metabolic balance®!
Přeji vám ze srdce splnění všech vašich redukčních cílů – Bára