„Jak a co mám jíst a nakupovat v této krizové situaci?“ „Báro, já končím, nedokážu jíst teď podle plánu, nemohu dodržet seznam potravin, protože prostě mnohé z nich vůbec neseženu.“ Tyto a jim podobné dotazy mi přicházejí od některých mých klientů, ale i od jiných lidí, kteří dodržují program Metabolic Balance. Ptají se, jak zvládat Metabolic Balance v této aktuální nouzové situaci,  která některé omezuje v možnosti nákupů a tedy i v možnosti jíst přesně podle seznamu doporučených potravin. Ptají se mě, co mají dělat, zda je možné program nějak přizpůsobit nebo zda není lepší raději skončit, protože to prostě v daných podmínkách nemohou zvládnout.

Pandemie koronaviru, karanténa, nedostatečné zásobování potravin některých oblastí, samotná nemoc – to jsou problémy, které zasáhly nás všechny. Někoho více, jiného méně. Praha je na tom s možnostmi nákupů docela dobře, ale mnohem horší situace je třeba na venkově a menších městech. Tam jsou lidé, zvláště ti, kteří nemají své hospodářství, ve velké nevýhodě. Co vím od svých mimopražských klientů, se kterými jsem v této situaci ve spojení on-line, tak to někteří z nich nemají jednoduché a tak aby z programu nevypadli, vymýšlíme za pochodu různé úpravy, které je nakonec docela i baví ?.

Úpravy jídelníčku jsou možné, jde to, ale samozřejmě na úkor pestrosti a dodržení doporučených potravin. Proto se snažíme doplňovat i vhodné minerály a vitamíny tak, aby tělu nic, v tomto omezeném režimu, nechybělo (tipy na bezpečné doplňky stravy dám na konec článku).

Vždycky říkám – „lepší něco, než-li nic“. Když vymýšlíme, jak jídelníček upravit, uplatňuji při tom své bohaté zkušenosti z cestování po světě, kdy cestuji „nadivoko“, s minimálními potřebami a zkušenosti ze 14 denních treků po horách, kdy si musím vystačit s tím, co si nesu na zádech.

Jinak já sama se stravuji podle programu Metabolic Balance většinou velmi jednoduše (což je takový můj návyk, který je v této nouzové situaci docela velkou výhodou) a tak se k tomu snažím inspirovat i své klienty. A mám radost, že se mi to zatím daří…

Na co se doporučuji zaměřit?

Pokud patříte mezi ty, kteří nemají možnost doplňovat pravidelně zásoby nebo v současné situaci nemůžete sehnat doporučené potraviny z vašeho seznamu, zaměřte se nejprve na to, co sehnat můžete. Jak to udělat?

Proberte a upravte svůj seznam potravin pro aktuální situaci

Vezměte si svůj seznam potravin a zakroužkujte si v něm ty potraviny, které u vás, ve vašich podmínkách, máte možnost sehnat.

Tyto potraviny rozdělte ještě do dvou skupin

  • a) potraviny, které seženu pravidelně
  • b) potraviny, které seženu jen občas

Díky tomu získáte lepší přehled a můžete s tím pracovat dál a hlavně si můžete udělat plán, kdy a co je třeba doplnit. Tyto zakroužkované potraviny by měly činit základ vašeho aktuálního „nouzového“ jídelníčku. Mnohdy je tento seznam dostačující i pestrý, a lze z něj sestavit jednoduchý jídelníček, který odpovídá doporučením Metabolic Balance. Akorát je třeba si to přehodnotit v hlavě. Což znamená, že je třeba „vidět sklenici poloplnou, než poloprázdnou“. Jak to udělat?

Nastavte si to jinak v hlavě

  1. Přijměte to, že některé druhy potravin z vašeho seznamu prostě aktuálně neseženete. Proto si nimi už dál nelamte hlavu. Nevěnujte jim na čas pozornost. Vycházejte pouze z toho, co máte dostupné. Až tato nouzová situace pomine, opět budete moci jíst pestřeji. Představte si, že potraviny, které jste si zakroužkovali, máte „k dispozici na stole“ a ty potraviny, které aktuálně neseženete, jakoby jste je „uklidili a zamkli do šuplíku„.
  2. Staňte se ve své mysli studentem… Začněte přemýšlet jako student… Studenti jsou většinou nuceni jíst jednoduše, skromně, střídmě. Studenti nemají moc peněz, ani moc času vyvařovat nebo bohatě nakupovat. Tím chci jen říct, že není v podobné situaci nezbytné kdovíjak vyvařovat a jíst megapestře. Určitou dobu si můžeme vystačit i s omezeným výběrem potravin a přitom dodržet všechny metabolicky vstřícné principy. Pokud máte strach, aby vám náhodou něco nechybělo, je možné doplnit některé „bezpečné“ vitamíny a minerály ještě formou kvalitních potravinových doplňků (více k doplňkům najdete na konci článku nebo v článku o podpoře imunity)

Konzultujte vše se svým poradcem (aspoň on-line)

V této fázi je také ideální konzultovat tento „osekaný“ seznam potravin s vaším poradcem. Chtějte po něm aby vám poradil, co můžete přidat, zaměnit nebo přehodit tak, aby to odpovídalo alespoň částečně doporučením z jídelního plánu. Aktuálně v této situaci nejsou možné osobní konzultace v poradně, ale je možné přenést tyto konzultace do on-line prostředí.

Já aktuálně vedu se svými klienty plnohodnotné videokonzultace přes aplikace WhatsApp, FaceTime nebo Skype. WhatsApp má většina lidí na telefonu a pro videohovory je to skvělé řešení. No a kdo nemá „chytrý telefon“, tak je možné konzultovat jenom přes běžný hovor. Zrovna dnes jsem měla 60 minutový vstupní pohovor se vším všudy přes telefon (pán měl dokonce i změřenou tělesnou analýzu). Takže to jde. Kdo nechce hledá důvody, proč to nejde a kdo chce hledá řešení, jak to udělat. Snažte se, prosím, vždy hledat řešení aby to šlo.

Hubnutí - konzultace on-line, Bára Wolfová Balcarová

Hubnutí, úprava stravy podle metabolizmus, konzultace on-line, Bára Wolfová Balcarová

Konkrétní tipy, na které druhy potravin se zaměřit

Bílkoviny

Zdroje bílkovin lze doplnit různě a jsou základem našeho metabolicky vstřícného talíře. Pokud nemáte možnost sehnat čerstvé druhy bílkovin jako je např. maso, drůbež, ryby, sýry apod., tak v pohodě jsou i ty trvanlivé druhy – luštěniny, těstoviny z luštěnin, trvanlivé sýry (a to i v případě, že v seznamu potravin je nemáte – je to přece výjimečná situace), vejce, ořechy/semínka (a to i jiné, než ty předepsané), čistá ořechová másla bez cukru (ta objednávám z Powerlogy). Když máte možnost, tak samozřejmě čerstvé nebo mražené maso (může být i sušená šunka), drůbež, ryby (i ty v konzervě, např. tuňák ve vl. šťávě, sardinky, šproty, sledě a tak dále.)

Zelenina

Zeleninu v této výjimečné situaci doporučuji zařadit jakoukoli, která je u vás aktuálně dostupná. Pokud seženete tu, co máte ve svém seznamu, tak ji určitě preferujte. Pokud máte výběr omezený a nemáte možnost častějšího doplnění čerstvé zeleniny (např. salátů), tak preferujte při nákupu spíše trvanlivé druhy zeleniny (např. zelí, dýně, mrkev, petržel, celer, kedlubna, bílá ředkev, květák, brokolice apod.) a nebo zeleninu mraženou (snažte se jen vyhýbat směsi s kukuřicí, kukuřici určitě NÉ!) Perfektní je také kvašená zelenina, různé druhy pickles, kysané zelí, okurky…

Ovoce

Z ovoce doporučuji to, které je u vás aktuálně dostupné. Já sama, když není nic jiného, preferuji jablíčka, jablečné pyré a přesnídávky bez cukru pro děti (DM drogerie je dobrý zdroj), tak neporuším svůj seznam potravin. Ale je možné zařadit např. i sušené švestky, sušené meruňky nebo využít mražené ovoce z léta. Opět platí, že v této výjimečné situaci je možné (ideálně po konzultaci se svým poradcem) zařadit i některé jiné druhy ovoce, než které figurují na vašem seznamu potravin nebo výběr omezit jenom na jablka.

Škroby

Zde doporučuji využívat žitné knäckbroty (např. zn. Wasa, Racio apod.), fajn je také trvanlivý žitný chleba z DM drogerie (mnohým nechutná, ale když se opeče, tak není tak špatný). Pokud se vám podaří sehnat žitnou mouku, můžete si upéci chleba doma. Super je žitná krupice, celožitné těstoviny. Já sama škroby moc nejím, cítím se bez nich lépe – jedu si nejraději bílkoviny, zeleninu, ovoce a oleje s Omega 3!

Tuky/ oleje

Za studena lisované oleje s vysokým obsahem Omega 3: lněný olej, dýňový olej, olej z vlašských ořechů, občas olivový olej. Pro vaření Ghí, kokosový olej, kokosové mléko. A nezapomeňte užívat Omega 3 (rybí tuk v kapslích).

Gramáže

Gramáže doporučuji dodržovat pečlivě i nadále. Když už nemohu na 100% dodržet předepsané potraviny, tak aspoň ostatní pravidla se snažím dodržovat o to pečlivěji.

TOTÁLNÍ NOUZE – CO JÍM?

Ukáži vám, jak to dělám na treku po horách, se kterým lze tahle nouzová situace aspoň trošku porovnat. Osekám svůj seznam na minimum a jím zhruba takto:

  1. Moje snídaně I: Ořechy/ semínka (50g) + jablko (1 středně velké), nebo sušené ovoce (do 40g) + 1 žitný knäckbrot
  2. Moje snídaně II: Mandlové máslo (cca 40g) + jablko jablko (1 středně velké), nebo sušené ovoce (do 40g) + 1 žitný knäckbrot
  3. Můj oběd I: sušená šunka (prosciuto) + mrkev + jablko + žitný knäckbrot
  4. Můj oběd II: tuňák ve vl. šťávě + kedlubna + jablko + žitný knäckbrot
  5. Moje večeře I: polévka z luštěnin + sušené nebo čerstvé zeleniny + jablko + žitný knäckbrot
  6. Moje večeře II: sýr + okurka + jablko + žitný knäckbrot

Další doporučení, co jíst na snídani

  • jogurt + ovoce
  • mléko + ovoce + vločky
  • sýr + zelenina
  • šunka + zelenina
  • prosciutto + zelenina
  • vejce + zelenina
  • ořechy a semínka + ovoce
  • hummus nebo jiné luštěninové pomazánky + zelenina
  • jogurtovo-ovocné smoothie

Další doporučení, co jíst na oběd a na večeři

  • ryby + zelenina
  • maso + zelenina
  • drůbež + zelenina
  • luštěniny + zelenina
  • vejce + zelenina
  • sýry + zelenina
  • hummus nebo jiné luštěninové pomazánky + zelenina

Doplňky stravy

Výživové doplňky představují doplnění, nikoli náhradu vyvážené, živinami nabité stravy. Při správném užívání, ideálně individuálně nastaveném, mohou prospívat zdraví a podporovat imunitní systém. I u výživových doplňků a bylinných preparátů, stejně jako u nastavení optimálního jídelníčku, je dobré nejprve vědět celý příběh člověka. Bez těchto znalostí může totiž být nadměrné dávkování některých doplňků stravy někdy až nebezpečné. Doplňky, které sdílím níže se dají v přiměřeném dávkování považovat za bezpečné… Jinak je vhodné výběr a dávkování konzultovat např. se zkušeným naturopatem.

Já užívám:

  • Omega 3 (1 – 3 kapsle denně)
  • Vitamín D3 (užívám od podzimu do jara)
  • Hořčík (je důležitý pro vstřebávání vitaminu D3)
  • Vitamín C (užívám od podzimu do jara– bezpečné dávkování by nemělo překročit 1000 – 2000mg/ den v dělených dávkách)
  • Vitamíny skupiny B (většinou v podobě lahůdkového droždí)
  • Basen Pulver – zásaditá směs vitamínů a minerálů (užívám jako kůru, 3 – 4x do roka)
  • Zelený ječmen a chlorella (užívám celoročně)

Závěrem

Zaměřujte, prosím, svoji pozornost na to co můžete zvládnout a dodržet a to se snažte dělat na 100%. To, co dodržet nemůžete, nechte na čas stranou, prostě tomu svoji pozornost nevěnujte – podobně, jako kdybyste to na čas uklidili a  „zavřeli do šuplíku“. „Na stole“ vám tak zůstanou jenom potraviny a pravidla, se kterými můžete pracovat, ty ostatní budou na čas „uzamčeny v šuplíku“. A zbytečně se tím, prosím, ve své mysli nestresujte, protože stres je „hajzlík“, který vám všechno rozhodí. Rozhodí vaši mysl, pocity, emoce, motivaci, záměr, ale také vaši hormonální rovnováhu a vnitřní biochemii. A to přece nechcete. Plánujte, buďte kreativní, hraví, tvořiví, snažte se být pozitivní a optimističtí.

Věřím, že společně to všechno zvládneme. S láskou Bára?