Proč jsou hlíva ústřičná a houby shitake považovány z pohledu principů Metaboic Balance za bílkoviny a ostatní houby patří do zeleniny? Vždyť nemají tak vysoký obsah bílkovin a mají poměrně dost sacharidů? Důvodů je hned několik – pojďme se na ně podívat více do hloubky.
V rámci programu Metabolic Balance se v osobních jídelních plánech, které sestavují neměčtí lékaři a odborníci na výživu na základě rozboru krve a celkové anamnézy, objevují ve skupině bílkovin i dva druhy hub: hlíva ústřičná a houby shitake. Objevují se zde ve dvou kombinacích. Jedna z nich je je kombinace čistě se zeleninou a plátkem celozrnného žitného chleba. Druhá kombinace je se zeleninou a divokou/ indiánskou rýží. Proč tomu tak je, když tyto dvě houby nemají nikterak zvlášť vysoký obsah bílkovin? A proč ostatní houby patří do zeleniny?
1) Vysoká biologická hodnota
Jedním z důvodů, proč se hlíva ústřičná a houby shitake řadí do bílkovin, je ten, že v kombinaci se zeleninou jsou tyto dvě houby mnohem lépe stravitelné, než v kombinaci s jinou bílkovinou. Jídlo tak získává mnohem vyšší biologickou hodnotu.
Nejedná se tedy ani tak o obsah bílkovin, ale primárně o biologickou hodnotu jídla, tzn. vyrovnanější poměr esenciálních aminokyselin, tudíž mnohem vyšší využitelnost bílkoviny organismem. Proto jsou hlíva ústřičná a shitake řazeny mezi bílkoviny a ostatní houby „jen“ mezi zeleninu. Co na tom že např. žampiony mají stejný obsah bílkovin, když je ale tělo nedokáže využít!
Z pohledu Metabolic Balance je důležitá primárně biologická hodnota celého jídla, kterou můžeme kombinacemi potravin na talíři buď zvýšit (to je hlavní princip programu Metabolic Balance) a nebo snížit (což samozřejmě není žádoucí).
Zajímavost! Složení aminokyselin u shitake se údajně velice podobá složení spektra (např. lysin, leucin) u mléka nebo masa, proto je považována za hodnotný zdroj bílkovin.
2) Vysoký obsah zdraví prospěšných látek
Druhým důvodem, proč jsou hlíva ústřičná a houby shitake zařazeny mezi bílkoviny, je to, že hlíva ústřičná a shitake, na rozdíl od ostatních hub, mají pro náš organizmus velmi vysoký obsah dalších zdraví prospěšných látek. Hlíva obsahuje betaglukany a houby schitake mají zase silné antivirové účinky, podporují tvorbu bílé krevní složky – tím imunitu, napomáhají odstranění těžkých kovů z těla atd. Tyto benefity je řadí nad ostatní houby, a proto jsou v přísné fázi řazeny do bílkovin.
Shitake a hlíva ústřičná jsou zajímavé také svými léčivými účinky, velice často se užívají v TCM a japonské medicíně (vysoký tlak, diabetes, dna, žloutenka, aterioskleroza, zácpa, chronické záněty střev…). Shitake má např. vysoký obsah mědi, 120g porce shitake zhruba pokryje doporučenou denní dávku mědi. Obsahuje také vitamíny B2, B3, B, B6 a D.
Hlíva na 100g:
- Histidin:50mg
- Isoleucin:110mg
- Leucin:170mg
- Lysin:150mg
- Methionin:50mg
- Phenylalanin:100mg
- Threonin:120mg
- Tryptophan:30mg
- Valin: 140mg
© Bára Wolfová Balcarová – Metabolic Balance®
Použití textů a fotografií: Vzhledem k tomu, že fotografie jsou mé osobní vlastnictví, je jejich případné další použití možné pouze s mým osobním souhlasem.
Pro tištěná média — použití nezměněných textů je zdarma s podmínkou uvedení zdroje, přímého odkazu na mé stránky a s mým osobním souhlasem.
Pro online média — možné je použít pouze úvodní část textu v podobě upoutávky (cca v délce perexu nebo jednoho odstavce) a pro zbytek textu odkazovat na můj web www.vitalnienergie.cz. Nutný je můj osobní souhlas.