Často se objevuje dotaz, jak je to v programu Metabolic Balance s používáním rýže. Běžná rýže se v Metabolic Balance přísné fázi nevyskytuje, má totiž vysoký obsah škrobů a hlavně vysokou glykemickou zátěž (vysoký obsah sacharidů a cukru). Proto běžnou rýži v jídelních plánech nenajdete. Zařazuje se jen občas, příležitostně a výjimečně až od 4.fáze, místo žitného chleba a to prioritně v celozrnné podobě. Výjimkou ale je “divoká rýže“ (jinak také indiánská), kterou mají někteří lidé doporučenou v jídelním plánu i v přísné, redukční fázi.
POZOR! Nejedná se o běžnou „černou rýži“! Černá rýže a divoká (indiánská) rýže jsou dva naprosto odlišné druhy. Divokou, nebo také „indiánskou rýži“ poznáte podle toho, že má dlouhá zrna (nejsou tedy malá, kulatá a zaoblená, ale jsou tenká, špičatá, dlouhá). Z botanického hlediska se u divoké rýže totiž nejedná o klasickou rýži, ale o travinu příbuznou s rýží. To je také důvod, proč proto obsahuje méně antinutrientů než skutečné druhy celozrnné rýže, které byly navíc ke své finální podobě často šlechtěny a hybridizovány).
Divoká (indiánská) rýže se tedy řadí mezi tzv. „grasses“ a i z toho důvodu má velmi vysoký obsah bílkovin i minerálů a rovněž alkalizující (zásaditý) efekt na tělo.
Divoká rýže obsahuje tedy mnoho minerálů a živin. Neobsahuje lepek a je vhodná pro celiaky. Je dobrým zdrojem vitaminů skupiny B. Obsahuje kvalitní “pomalé” sacharidy, má nízký glykemický index a zátěž, dále obsahuje bílkoviny, tuk, vlákninu, draslík, fosfor, vápník, hořčík, měď, železo, zinek, sodík, selen, mangan, lutein, betakaroten, omega 3 a omega 6 kyseliny, vitaminy A, B, E, K, cholin, kyselinu listovou a kyselinu pantotenovou.
I přes svůj vysoký obsah živin však divoká rýže obsahuje také anti-nutrienty, které by mohli vstřebávání části z nich blokovat, proto je potřeba ji náležitě připravit. Stačí ji namočit přes noc v pramenité vodě a následující den běžně uvařit, více není u divoké rýže potřeba. Jenom nečekejte měkkou, lepivou rýži, na jakou jste zvyklí. I po uvaření je divoká rýže docela tvrdá na skus – a i díky tomu má nízkou glykemickou zátěž. Mě trochu připomíná těstoviny 🙂 Proto ji mám moc ráda.
V Metabolic Balance jídelních plánech se divoká rýže vyskytuje většinou v kombinaci s hlívou ústřičnou nebo houbami shiitake. Vždy ale v omezené gramáži.
Pojďme si to vysvětlit více do hloubky
Divoká rýže a hlíva ústřičná tvoří zajímavou kombinaci, zejména z hlediska aminokyselinového profilu. Aminokyseliny jsou stavebními kameny bílkovin, a každá potravina má svůj specifický profil aminokyselin, který určuje, které aminokyseliny jsou přítomny a v jakém množství.
- Divoká rýže: Jako zrnitá plodina obsahuje divoká rýže především několik esenciálních aminokyselin, ale nemá je všechny ve vyváženém poměru, což je typické pro většinu rostlinných zdrojů bílkovin.
- Hlíva ústřičná: Tato houba je považována za dobrý zdroj bílkovin mezi houbami a poskytuje různé esenciální aminokyseliny, které mohou ve stravě chybět, zejména lysin, který je v zrninách často deficitní.
Kombinace divoké rýže a hlívy ústřičné tedy může pomoci vyrovnat aminokyselinový profil celého jídla, poskytujíc bílkoviny vyšší kvality. Tělo využije aminokyseliny z obou zdrojů k vytvoření kompletních bílkovin, které jsou potřebné pro různé funkce v těle, včetně růstu a oprav tkání.
Tato synergie je důvodem, proč Metabolic Balance, specificky kombinuje různé zdroje potravin, aby poskytl vyváženější a nutričně bohatší stravu.
Pokud v plánu divokou rýži nemáte uvedenou, budete ji moci zařadit později, po domluvě se svým poradcem, který vám přesně řekne jak! Pokud dodržujete obecné principy, zkuste si ji dopřát v kombinaci s hlínou ústřičnou nebo houbami shitake. Gramáž a poměry jsou v plánech Metabolic Balance vypočítány vždy individuálně, obecně to vychází cca 50-60g hlíva nebo shitake, 50-60g divoká rýže, 120-130g zelenina.
Pokud vás zajímá více informací o této wildrice, tak tady je hezké povídání.