Onemocněli jste a máte rozjetý program Metabolic balance®? Krásně hubnete a přepadla vás chřipka, nachlazení, horečky, střevní virózy, žaludeční nevolnosti, zvracení a tak dále… ? Jste mimo svoji běžnou kondici, necítíte se dobře a nemáte ani pomyšlení na jídlo? I to se občas může stát každému z nás (než naše imunita posílí a my tak budeme zdravější a odolnější vůči všem podobným onemocněním). Jak v takovém období jíst, když nemáte ani pomyšlení na jídlo? Jak a co jíst, když vám skutečně není dobře a „nějaký ten Metabolic Balance“ si ani nedokážete představit dodržovat?  A co dělat, když si vaše tělo žádá čaj, čaj a opět čaj – a vy přece máte dodržet 5 hodin přestávku mezi jídly jen o vodě? Odpověď je překvapivě snadná – je třeba vyjít svému tělu vstříc!

Ano, může se stát, že v průběhu programu programu Metabolic Balance úplně normálně onemocníte, jako každý jiný.  Než se totiž vaše tělo dostane do hluboké a stabilní rovnováhy, než se nově nastaví a stabilizují metabolické procesy, než se posílí vaše imunita a vy se tak stanete mnohem více odolnými vůči všem běžným onemocněním – může to chvíli potrvat…

Hodně záleží na vstupním zdravotním stavu vašeho těla, také však na vašem přístupu k životu, na tom jak reagujete na život a situace kolem vás… Naši imunitu totiž zlepšuje nejen správně nastavená strava, která neustále posiluje vnitřní prostředí našeho těla a činí ho tak mnohem odolnějším, ale i správně nastavená mysl (to, jak na věci nahlížíme, jak o nich přemýšlíme, jak na ně reagujeme), která harmonizuje naši psyché… Zdravé jídlo a harmonická mysl – to obojí stejným dílem ovlivňuje pozitivně biochemické procesy těla – a to se počítá, pokud chcete prožívat plné zdraví…

Já sama za sebe mohu říci, že jsem již 5 let nebyla nemocná. A jsem za to moc vděčná právě programu Metabolic Balance. Zjsitila jsem totiž, že když jím trvale dobře, vstřícně vůči specifickým potřebám svého těla – je mé tělo mnohem odolnější, než bylo kdy před tím! Neskolila mě již dlouho žádná chřipka, rýma, nachlazení, a vlastně ani jiné nemoci…

Jsem přesvědčená, že na tom, co jíme skutečně moc záleží… A na tom, jak přemýšlíme a reagujeme také… A že to má obrovský vliv na to, jak zdraví v budoucnu budeme…

Metabolic balance podporuje zdraví

Na tom, co jíme a jak přemýšlíme, skutečně záleží… Správně nastavené jídlo totiž podporuje vnitřní prostředí těla a posiluje významně  imunitu…

Co tedy dělat když jste nemocní?

Pokud jste s programem ještě nezačali…

Pokud jste ještě vůbec nezačali a vaše nemoc přišla do plánovaného termínu začátku – ODLOŽTE ZAČÁTEK raději na dobu, až budete úplně fit. Změna stravy není pro tělo snadná a vyžaduje vás v plné kondici – tak si raději ještě nějaký ten den nebo týden počkejte, až vám bude lépe a potom začněte.

Pokud jste již v programu rozjetí, držte se následujících doporučení níže…

I) Pokud máte při nemoci chuť k jídlu

V takovém případě i nadále pokračujte v dodržování principů programu Metabolic balance®. Pokud však vaše tělo onemocní, je dobré usnadnit mu trávení a urychlit tak přísun a vstřebávání živin směrem k buňkám. Úkolem tedy je proces trávení co nejvíce zjednodušit, zbytečně ho nezatěžovat… Pokud chcete tedy urychlit průběh nemoci a vaše zotavení, vyplatí se nenutit své tělo k složitému trávení!

Co doporučuji

  • Pijte během dne dostatek tekutin. Při nemoci můžete pít i v pauzách mezi jídly, smíte zařadit i  bylinkový čaj s léčivými účinky.
  • Zařaďte si 2 dny z 1. přípravné fáze (návod najdete ve vašem plánu na straně 6 – 7)
  • Podpořte vylučovací orgány pročištěním tlustého střeva, podpořte ledviny dostatečným pitným režimem!
  • Kupte si v lékárně ENTEROSGEL®, který vám pomůže rychleji pročistit tělo a překonat tak příznaky nemoci. Máme s ním skvělé zkušenosti.  Působí v trávicím traktu, kde na sebe váže toxiny, škodlivé látky, patogeny a alergeny a odvádí je z těla ven. Enterosgel® je vhodnou doplňkovou léčbou nejen průjmovitých onemocnění, ale i při jiných onemocněních. Přečtěte si více ZDE>>

Připomeňme si, co v obou dvou dnech přípravné fáze platí:

Ráno – poloviční porce běžné snídaně dle principů Metabolic balance®

Oběd – zeleninová polévka (s max. 500g zeleniny – mixované nebo nakrájené na malé kousky – žádný polotovar z konzervy či sáčku), 1 jablko nebo jablečná přsnídávka bez cukru

Večeře – až 500g (za syrova) vařené, dušené nebo syrové zeleniny či salátu, ochucené bylinkami a solí; žádné kořenící směsi, žádné další přísady jako olej, ocet, apod.

Jako alternativu – dle chuti obměnou – můžete jíst jeden den pouze jednu potravinu, například brambory, zeleninu nebo rýži. Ovoce a zeleninu můžete konzumovat syrové, nebo mírně dušené, případně jemně namixovat a pít jako smoothie (koktejl). Rýži nebo brambory uvařte ve vodě. Následně můžete použít koření dle libosti. K rýži se dobře hodí jablečné pyré bez cukru. Pokud Vás zasytí menší množství než je uvedeno, nemusíte porci dojíst.

  • Ovocný den – maximálně 1kg ovoce, rozdělit na 3 jídla
  • Zeleninový den – maximálně 1,5kg zeleniny, rozdělit na 3 jídla
  • Bramborový den – maximálně 1,5kg brambor, rozdělit na 3 jídl
  • Rýžový den – a maximálně 200g celozrnné rýže, rozdělit na 3 jídla

Poté přejděte zase do přísné fáze, ale dávejte přednost i nadále, po dobu oslabení, mixované stravě, hutnějším zeleninovým vývarům s vybranou bílkovinou, mixovaným zeleninovým polévkám doplněným o vhodnou bílkovinu. Tělo tak získá rychleji potřebnou výživu a navíc mu zbyde energie na boj s nemocí.

Co bych jedla já?

Snídaně – Mixovaná mandeláda s jablkem a skoříci (rozmixovaná se sklenicí teplé vody na pyré) nebo rozmixované vločky, ovoce s teplým mlékem (výběr mléka podle doporučení ve vašem plánu)

Oběd – zeleninový mixovaný krém s kousky mozarelly

Večeře – zeleninovo-masový vývar s kuřátkem

Jak a co jíst, když onemocníte v programu Metabolic balance

Jak a co jíst, když onemocníte v programu Metabolic balance

II) Pokud nemáte při nemoci chuť k jídlu a nemůžete téměř nic pozřít?

V případě, že jste bez chuti nebo dokonce zvracíte – je situace poněkud jiná. Vaše tělo moc dobře ví, proč se nechce zatěžovat trávením, proč si chce „odpočinout“ nebo proč se „čistí“.

Co doporučuji

  • Pijte během dne dostatek tekutin. Při nemoci můžete pít i v pauzách mezi jídly, smíte zařadit i  bylinkový čaj s léčivými účinky.
  • Zařaďte si 2 dny z 1. přípravné fáze (návod najdete ve vašem plánu na straně 6 – 7)
  • Podpořte vylučovací orgány pročištěním tlustého střeva, podpořte ledviny dostatečným pitným režimem!
  • Kupte si v lékárně ENTEROSGEL®, který vám pomůže rychleji pročistit tělo a překonat tak příznaky nemoci. Máme s ním skvělé zkušenosti.  Působí v trávicím traktu, kde na sebe váže toxiny, škodlivé látky, patogeny a alergeny a odvádí je z těla ven. Enterosgel® je vhodnou doplňkovou léčbou nejen průjmovitých onemocnění, ale i při jiných onemocněních. Přečtěte si více ZDE>>

Pokud nemůžete vůbec nic pozřít

Pokud nemůžete nic jíst, soustřeďte se hlavně na pitný režim. Pijte dostatek vody, minerální vody jemně perlivé nebo bez bublin, teplou převařenou vodu, bylinkové léčivé čaje… Pijte kdykoli, pijte po malých doušcích, pijte hlavně dostatečně. To je váš jediný ÚKOL! Pokud máte průjmy či zvracíte, pamatujte – co jde z těla ven, musí jít nazpět v podobě tekutin! Je to důležité, abyste předešli nebezpečné dehydrataci!

Pokud je vám opravdu zle, klidně 2 dny můžete být na tomto „mini půstu“, pokud si o něj vaše tělo říká… Nebo zkuste po lžičkách třeba dětskou jablečnou výživu, nebo rozmačkaný banán, nabo rozmixované jablíčko s banánem, nebo trochu bramborového pyré či lžíci rýže a jab. přesnídávlu – sami uvidíte, co vaše tělo přijme a co nikoli, na co bude mít chuť…

Když se stav zlepší

Jablečné pyré od Alnatury je skvělé

Jablečné pyré od Alnatury je skvělé

Když se váš stav zlepší a vy máte pocit, že byste potřebovali a chtěli už něco málo sníst…

  • Vyberte si cokoli z jídelníčku 1. přípravné fáze (viz. výše: tedy ovocne, zeleninu, brambory, rýži).
  • Jídlo připravujte jako Fresh, Smoothie, bramborové pyré nebo rozvařenou rýži, mixované zeleninové polévky apod.
  • Vyhýbejte se čerstvé zelenině, spíše vše mírně povařte, poduste a rozmixujte.
  • Dejte si přesně to, na co cítíte, že máte chuť. Ale  jen po malých dávkách, postupně, opatrně, obezřetně…

Freshe a Smoothie z čerstvého ovoce mohou být rychlým zdrojem vitamínů, minerálů a enzymů, které dodají tělu sílu pro boj s nemocí, nebo mu pomohou při rekonvalescenci a urychlí jeho zotavení, aniž by muselo složitě potravu trávit. V takovém případě má tělo tedy dostatek energie bojovat s nemocí, která vás trápí.

Ne vždy však na ovocno-zeleninové šťávy a smoothie máte chuť. V tom případě nastupuje možnost zvolit si třeba bramborové pyré nebo rýži, které jsou vhodné při střevních a žaludečních potížích, nezatěžují trávení a mají na něj uklidňující efekt.

Později, až vám bude úplně dobře

Přejděte postupně do přísné fáze, ale i nadále preferujte ještě nějaký čas mixovanou stravu, hutnější zeleninové vývary s vybranou bílkovinou, mixované zeleninové krémové polévky doplněné o vhodnou bílkovinu. Dobré jsou jako bílkovina vajíčka, ryby, krůtí, kuřecí a lehčí druhy bílkovin.

Až ucítíte, že jste zcela FIT, naskočte do vaší rozběhnuté přísné fáze a pokračujte s radostí ke svému cíli! Příště už třeba žádného „bacila“ nechytíte…

Když se stav zlepší, naskočte zpět do příísné fáze!

Když se stav zlepší, naskočte zpět do příísné fáze!

© Barbora Wolfová Balcarová – Metabolic Balance 

Použití textů a fotografií: Vzhledem k tomu, že fotografie jsou mé osobní vlastnictví je jejich případné další použití možné pouze s mým osobním souhlasem.

Pro tištěná média — použití nezměněných textů je zdarma s podmínkou uvedení zdroje a s mým osobním souhlasem.

Pro online média — možné je použít pouze úvodní čast textu v podobě upoutávky (cca v délce perexu nebo jednoho odstavce) a pro zbytek textu odkazovat na web www.vitalnienergie.cz s mým osobním souhlasem.