Dnešní článek a video bych ráda zaměřila na téma minimalizmus v Metabolic Balance aneb jak to udělat, když nemám čas ani chuť piplat se s jídlem. Pracuji aktuálně na několika projektech, které mě zcela pohlcují. Nechce se mi odcházet od práce a připravovat si jídlo, protože pak ztratím takové to tvůrčí flow a práce mi přestane jít od ruky. Mám pozornost úplně někde jinde a nějaké piplání s jídlem je mi aktuálně úplně ukradené a dá se říci, že mě vlastně tak trochu obtěžuje. Ale nemusí to být jenom pracovní a tvůrčí nasazení, které nám bere pozornost od zdravého stravování.

Někdo třeba prožívá v životě situaci, kdy vůbec nemá myšlenky na to, věnovat se nakupování a přípravě jídel podle svého jídelního plánu. Třeba se připravuje na zkoušky, nebo ztratil práci, má problémy ve vztazích, v rodině, stěhuje se a tak má myšlenky prostě ale úplně jinde, než aby se staral o to, co bude nakupovat, co bude jíst a jak to bude připravovat.

Já sama, i když mě teď aktuálně všechno kolem jídla vlastně tak trochu obtěžuje, bych i přesto ráda jedla dobře a kvalitně. Ale nemám prostě aktuálně čas ani chuť se tomu nějak intenzivněji věnovat.

Jak s tím tedy naložit? Jak si va takové situaci nastavit stravu, abych i přes minimální úsilí z daného směru nevybočila a tělo mělo dostatek toho, co mu dělá dobře a co potřebuje?

Mojí odpovědí je minimalizmus!

Co to znamená? Co tím myslím?
Když nemám z jakéhokoli důvodu chuť nebo čas věnovat se nějak intenzivněji stravě, je třeba najet na takový “automat”, kdy si vše maximálně zjednoduším a snažím se minimalizovat dobu, kterou přípravě jídel věnuji.

Pomůže vám příprava a plán

Pokud tedy jste v období, kdy nechcete vymýšlet, co nakoupit, nechcete vymýšlet, co vařit, je třeba si to předem připravit a naplánovat tak, abyste si tyto kroky maximálně zjednodušili.

Zabere to chvilku, ale bude to stát za to, protože s minimálním úsilím budete moci jíst i v takovémto období zdravě, ale zároveň velmi jednoduše.

Abyste to nemuseli vymýšlet celé sami, tak já vám tady dám svůj osobní návod, jak na to a pokusím se vám s tím trochu pomoci svým vlastním příběhem.

Jak jsem zmínila již na začátku, tak sama jsem v období, kdy potřebuji dokončit několik důležitých projektů a tak u mě zmizela chuť nakupovat a vyvařovat (proto jste si také mohli všimnout, že ani nesdílím v poslední době žádné nové recepty). Prostě jsem si to teď maximálně zjednodušila! Jak? To vám teď povím.

Jak si jídlo zjednodušit a přitom jíst dobře

  • Nakupuji jednou týdně, a to pouze potraviny, které nemusím složitě připravovat. Zbytek obstarám ve večerce přes ulici.
  • Točím dokola několik rychlých a osvědčených jídel (i když normálně před tím klienty důrazně varuji, ale tohle je prostě výjimečné období).
  • Většinou jím 3 jídla denně, občas jenom dvě.

Tři jídla denně

1) Moje rychlosnídaně

Když jím třikrát denně, tak k snídani střídám ovčí jogurt s ovocem, mandeládu s jablkem a vajíčka se salátkem nebo zeleninou.

2) Můj rychlooběd

Bílkoviny: K obědu jím většinou již předem připravené ryby nebo sýry – tuňáka ve vl. šťávě, lososa ve vl. šťávě nebo třeba uzenou makrelu, uzeného nebo čerstvého lososa, lahůdkové sledě, ovčí sýry, kozí sýry, ovčí fetu, brynzu. Ráda využívám také tempeh.

Zelenina: Zeleninu nikterak složitě nepřipravuji, jím ji jenom tak, prostě si ji nakrájím a sním. Většinou využívám okurku (i tu kyselou), ředkvičky, kedlubnu, mrkev, salátové listy chroupám jen tak (protože příprava salátu zabere víc času), využívám např. nakládané artyčoky, kysané zelí, kimchi a také ajvar z paprik.

Nepřipravuji nikterak složitá jídla, sním bílkovinu, potom se dojím zeleninou, kterou mám po ruce a žitným chlebem. Žitný chleba si peču doma, ale to je vlastně jenom o správném načasování, práce téměř žádná. Pro případ, že nemám chleba upečený, mám ve spíži žitné knäckbroty, ale je pravda, že chleba moc nevyužívám. Stačí mi bílkovina, zelenina, jablko a hruška.

3) Moje rychlovečeře

K večeři jím dost podobně jako na oběd nebo si dopřeji nějakou 15 minutovou „rychlopolévku“ s nějakou tou bílkovinou, jako např. luštěninami, sýrem, drůbeží, masem – polévka se vlastně vaří sama, je rychle hotová, nezabere to moc času.

Super jsou také rychlá zapečená jídla v jednom pekáčku. Zapékám kombinace zelenina + sýr, zelenina + luštěniny (např. cizrna nebo fazole z nálevu), zelenina + maso. Šup šup šup a je to hotovo! Jediné co je třeba mít, je dobré koření a kvalitní, za studena lisované oleje, které udělají i z toho nejobyčejnějšího jídla jídlo dokonalé.

Já sama si plán, co budu následující den jíst, nedělám, protože jsem celkem pohotová a nenáročná. Pokud ale nejste ve vymýšlení taových obyčejných „rychlojídel“ příliš pohotoví, tak si udělejte třeba v neděli večer plán všech jídel, ideálně na celý týden, nebo aspoň na 3 dny. Ten si přilípněte na lednici. (Náš mozek má rád plánování a když máte naplánováno, tak budete mnohem klidnější).

Podle toho, co jste si naplánovali za jídla, si připravte nákupní seznam, objednejte všechno např. přes e-shop a nebo věnujte hodinku na nakoupení všeho potřebného. Já si často vystačím s vietnamskými večerkami a jednou prodejnou zdravé výživy v okolí, takže když mi něco dojde, zabere mi nákup opravdu pár minut. Stačí mi vyběhnout v pantoflích.

Přijměte to v hlavě

V tomhle období je třeba v hlavě přijmout to, že budete jíst prostě velmi jednoduše, vlastně tak trochu “po studentsku” – tedy skromně, minimalisticky, kdy jídlo budete brát spíše jen jako nutné palivo a více se jím nebudete muset v mysli zaobírat. Budete však vědět, že máte kvalitní suroviny, i když té pestrosti aktuálně moc nedáte. Nevadí, není to navždy, ale jen po určitou dobu, než se vám v mysli zase prostor pro kreativitu v kuchyni uvolní.

Pouze 2 jídla denně

V podobném období se mi ale často také stává, že jím pouze 2x denně. POZOR! Tohle ale není standard Metabolic Balance, takže to určitě v přísné fázi nedoporučuji. Ale ve 4. udržovací fázi, je to občas, v některých vypjatých situacích možné takto praktikovat. Jak se říká – lepší něco, než-li nic!

Když mám hodně práce, tak často ani nemívám hlad a tak mi 2 jídla denně často bohatě stačí, zvláště, pokud sestávají z kvalitních surovin. To, že nemívám hlad, přikládám zvýšené míře podvědomého stresu z pracovního nasazení, kdy moje tělo v tomto rozpoložení netráví tak dobře a tak mu delší pauzy mezi jídly prospívají. Cítím to tak a je mi tak dobře. Proto si to dovoluji.

1) Ranní minerály a vitamíny

Pokud jím tedy jen 2x denně, tak ráno začínám hned po probuzení zeleným ječmenem a chlorelou a nebo zásaditým minerálním práškem Basen Pulver. To proto, aby mi nic nechybělo, když to takhle občas flinkám.

2) Pozdější snídaně

Snídám mnohem později, většinou mezi 10:00 a 11:00. Když jím pouze 2x denně, dávám si vždy k jídlu ketokávu s MCT tuky a kolagenem, která mi přináší opravdu mnohahodinový pocit sytosti. Pokud vás tahle káva zajímá, můžete si ji objednat zde>>. Ale kvůli obsahu kolagenu je sakra drahá.

Nicméně si ji můžete připravit i doma sami, svépomocí, mnohem levněji. Jak na přípravu takové domácí ketokávy jukněte tady>>. Jinak MCT olej a kolagen si objednávám přes slovenskou firmu Powerlogy. Jejich produkty, včetně mandlového másla, které často používám  gramáži místo mandelády, jsou prostě nej… Když při objednávce zadáte kód bara10, dostanete ne první nákup 10% slevu.

3) Druhé jídlo večeře

No a pak už vlastně jenom večeřím, a to zhruba mezi sedmou a devátou večer – prostě jak začnu pociťovat takový ten opravdový hlad. Někdy mi stačí jednoduchá večeře, jak popisuji výše, jindy si dám maso a zeleninu – podle toho, o co si říká moje tělo, kterému se snažím naslouchat.

Díky tomu se mi tak vytvoří větší časový prostor na práci, kdy se mohu mnohem lépe soustředit, protože mě během dne nevytrhují z toho tvůrčího procesu žádné myšlenky na jídlo.

Závěrem

Pokud se nacházíte v nějakém podobném období a nemáte aktuálně myšlenky na to zaobírat se intenzivně stravou, není třeba z programu úplně vypadnout! Stačí si to jen v hlavě lépe srovnat a jeden nebo dva večery věnovat plánování. No a pak to jde jak po másle, bez toho, aniž byste trávili v kuchyni polovinu dne.

Trošku mi to připomíná takové to stravování, jak když jdu třeba trek po horách – také nemohu vyvařovat, ale i přesto jím podle Metabolic Balance principů, sice hodně minimalisticky a hodně zjednodušeně, podobně jako v přírodě. Ani talíř si mnohdy brát doma nemusím, takže odpadá i mytí nádobí…

Věřím, že pokud jste v podobné situaci, tak vám tahle má osobní zkušenost může pomoci udržet stále správný směr a z programu Metabolic Balance zbytečně nevypadnout.