Trápí vás celiakie nebo máte alergii na lepek? Dodržujete bezlepkový jídelníček a stále bojujete se zažívacími potížemi, únavou, neklidem, či apatií? Pečlivě si vybíráte pouze  bezlepkové potraviny a přesto máte neustálé problémy s trávením, pociťujete častou bolest břicha po jídle, trpíte na střevní potíže a na plynatost? Cítíte nevolnost po jídle, nebo vás obtěžuje nevysvětlitelná bolest kloubů či svalové křeče? Nemůžete se zbavit atopického ekzému nebo jiných kožních problémů? Všimli jste si, že po zařazení bezlepkových potravin přibíráte stále více na váze? Nebo jste již nabrali a nedaří se vám při bezlepkové dietě zhubnout? Máte pocit, že už nikdy nebudete moci jíst normálně a nikdy se nebudete cítit dobře? Pokud vás trápí celiakie a k ní přidružené problémy, a pokud nevíte co a jak při bezlepkové dietě jíst, abyste se začali cítit skutečně dobře a nepřibírali dále na váze – pak je tento článek určen vám.

Nejčastější otázkou klientů, kteří mají diagnostikovanou celiakii je „co já teď vlastně budu při bezlepkové dietě jíst“ ? Když se při vstupní konzultaci v naší poradně těchto klientů ptám, jak vypadal jejich bezlepkový jídelníček doposud, je zřejmé, že bezlepková dieta, podle které jedli, postrádala opravdové a skutečné jídlo, a naopak, obsahovala z převážné části potraviny z tzv. Frankensteinovy zahrádky, tedy bezlepkové potraviny s obsahem, kterému bychom se měli raději vyhýbat. Všimněte si, že při čtení etiket u bezlepkových potravin se jedná téměř o vysokou školu „alchymistickou“. Přitom, zdravé, opravdové a skutečné jídlo je přirozeně bezlepkové a je ho všude kolem nás plno. Stačí se naučit správně dívat kolem sebe!

Tyto řádky píši, protože se často setkávám s tím, jak většina lidí s diagnózou celiakie tápe v tom, co je pro ně optimální a zdraví podporující stravou, protože se v poradně setkávám s bezmocí celiaků zorientovat se v tom, co a jakým způsobem vlastně jíst aby se jejich stav zlepšil.

K napsání těchto řádků mě inspirovali lidé, kteří se snaží skutečně jíst zdravě, ale bohužel, často nevědí, co zdravé je. Nevědí proč některé potraviny a jídla raději vůbec nejíst nebo aspoň výrazně omezit, ikdyž se tváří jako zdravá a jsou zcela „bezlepku“. Reklamy v médiích a obchodech nám lžou přímo do očí. Je těžké se orientovat. Zdravá bezlepková svačinka v podobě sušenek z bezlepkové mouky, slazené cukrem a NENÍ zdravá. Různé bezlepkové Fit buchty a koláčky s polevou s obsahem transmastných kyselin opravdu NEJSOU zdravé.

Pokud už se o stravu zajímáte více, můžete tato fakta znát. Potom je ale celá řada velmi relativních potravin a kombinací. Kukuřičné chlebíčky jsou sice možná bez lepku, ale daleko lepší by byl např. pečená dýně nebo třeba jen čerstvá zelenina nebo ovoce. Tuňák v konzervě je sice také ryba, ale daleko vhodnější by byl tuňák čerstvý. A tak podobně.

Také často procházíte mezi regály a snažíte se rozvzpomenout, co nedávno říkali  v televizi nebo na internetu o té které potravině. V hlavě se vám motají útržky informací z časopisů, internetu a médií. Každý zdroj uvádí něco trochu jiného a vy se v tom nemáte šanci solidně vyznat?

Tipy pro celiaky | Metabolic balance jako optimální bezlepková strava

Co si vybíráte vy? Přirozené, skutečné a živé potraviny nebo průmyslově zpracované, mrtvé potraviny?

Moje zkušenost

Musím se přiznat, že i já jsem před lety patřila do této skupiny. Snažila jsem se jíst co nejzdravěji, a divila jsem se, že při této snaze jsem i nadále trpěla neurodermitidou, chronickými záněty močových cest, záněty zvukovodů, měla jsem různé alergie… Ve svých 40 letech jsem byla zcela bez energie, se značně rozvinutými příznaky různých zánětů v těle, vypadávaly mi vlasy, téměř denně mě bolela hlava a klouby, často jsem trpěla různými vyrážkami a také špatným trávením.

Nevolnost po jídle byla na denním pořádku, měla jsem střevní potíže. S lékaři jsme se dostali do slepé uličky. Nepomáhala ani čínská medicína ani doporučení ájurvédského lékaře, ani další alternativní techniky. Testy na celiakii mě lékaři sice nikdy nedělali – je však pravděpodobné, že lepek v mé stravě hrál velkou roli! Podle studií z posledních let je zřejmé, že 80-85% pacientů s celiakií žádné zjevné nebo “typické” příznaky nemá a na celiakii se přichází spíše zcela náhodně.

Co mi pomohlo?

Bára - poradce Metabolic balance®

Dnes už mě nic netrápí. Měla jsem štěstí?

V této době jsem se zabývala studiem metabolické typologie a metabolicky vstřícné stravy. Při svém studiu  a hledání nových souvislostí mezi zdravím, nemocemi a stravou jsem se v zahraničí setkala s lékařsky zaměřeným stravovacím programem na úpravu metabolizmu a metabolických poruch, s německým programem Metabolic balance, který mi zcela změnil život. Povídání o Metabolic balance se však v tomto článku nechci prioritně věnovat. Pokud budete chtít, můžete se více o tomto stravovacím programu dozvědět na tomto webu.

Nyní jenom ve zkratce  – Metabolic balance není žádná komerční dieta, není o žádných „výživových koktejlech“, o „potravinových doplňcích“, či o jiných „následných prodejních produktech“. Základ tohoto komplexního stravovacího programu tvoří váš osobní jídelní plán a individuální seznam potravin, který je vyhotoven na základě vašich aktuálních krevních laboratorních výsledků, tělesné analýzy a údajů o vašem zdravotním stavu. Díky tomu poté dodáváte tělu v každém jídle všechny zdravé a pro vás nezbytné živiny a minerální látky, ale mnohem důležitější je, že přijímáte přesně ty živiny, které vaše tělo potřebuje, aby se látková výměna dostala do rovnováhy, srovnaly se hormonální reakce těla a minimalizovaly zánětlivé procesy v těle. Program poté probíhá ve 4 fázích a trvá zhruba 3 – 6 měsíců, v závislosti na cíli každého klienta.

Já sama se stravuji dle těchto zásad stále, již více jak 7 let a neměnila bych. Myslela jsem si, že tolik energie už nikdy nebudu mít. Pokud vás zajímá můj celý příběh, můžete si ho později přečíst ZDE>> – věřím, že vám může být inspirací.

Jako nutriční specialista a poradce programu Metabolic balance® se setkávám nejen s lidmi, kteří touží řešit problémy se svojí hmotností, ale zhruba 30% klientů přichází s tím, že již neví kudy kam v souvislosti s autoimuntními poruchami typu celiakie, dysfunkce štítné žlázy či mnohými dalšími zdravotními problémy. V těchto případech může být pro ně zařazení metabolicky vstřícných principů a přirozené stravy výraznou změnou k lepšímu, a má potenciál pomoci mnohé zdravotní problémy zlepšit.

Téměř denně mluvím ve své poradně o přínosu metabolicky vstřícného stravování s klienty a pacienty, a doma s přáteli a rodinou. S radostí a nadšením se dělím o tyto informace, protože vím, že tento životní styl podporuje mé zdraví tak, jak jsem si nedovedla nikdy představit. A proto vznikl i tento článek. Jsem přesvědčená, že základní principy metabolicky vstřícné stravy mohou změnit i váš život k lepšímu. Tyto principy jsem shrnula do eBooku 10 tipů pro celiaky, aneb jak jíst při bezlepkové dietě, který si můžete stáhnout v tomto článku zdarma.

Běžná bezlepková dieta – v čem spočívá její problém?

  1. vzbuzuje u pacienta/ klienta dojem, že nemůže jíst už nic jiného, než co je označeno slovem „bezlepkové“
  2. obsahuje většinu průmyslově zpracovaných potravin
  3. obsahuje příliš mnoho potravin s vysokou glykemickou zátěží a vysokým obsahem cukrů
  4. neřeší individuálně výběr vhodných potravin
  5. neřeší vhodné kombinace jednotlivých složek potravy, které nezatěžují trávicí trakt
  6. nenaučí vás skutečné principy zdravého jídla
  7. nenaučí vás způsoby, jak správně jíst abyste podporovaly „vnitřní terén“ těla
  8. nepomůže vám změnit pohled a přístup ke stravě jako takové, což je základní předpoklad pro zlepšení celkového zdraví a aktuálního stavu
  9. udržuje je vás ve starých zvyklostech, které neumožňují změny k lepšímu

Jaký je běžný bezlepkový jídelníček aneb co jedí běžně lidé s bezlepkovou dietou?

Když ke mě do poradny přicházejí lidé s diagnózou celiakie, a ptám se jich na jejich běžný jídelníček, zjišťuji, že většinou jedí pouze samé bezlepkové potraviny, tedy stravují se pouze „bezlepku“, ale z pohledu zdravého jídla, naprosto šíleně. V jejich přísném „bezlepkovém“ jídelníčku totiž stále přetrvávají potraviny typu smažené jídlo, hamburgery, chipsy, ochucovadla, sladkosti, bezlepkové buchty, bezlepkové dorty, bezlepkové pečivo apod. – navíc v téměř nestravitelných kombinacích, které zatěžují celý trávicí trakt a následně zhoršují zažívací potíže a celkový zdravotní stav. Není tedy divu, že se lidé po těchto potravinách necítí dobře! Ani zdravý člověk by se při takovém výběru potravin a „přeplácaných“ potravinových kombinacích nemohl cítit fit a zdráv!

V takové standardní „bezlepkové“ dietě totiž ve velké míře převažují potraviny s vysokou glykemickou zátěží, s vysokým obsahem cukrů a neuvěřitelné množství potravin průmyslově zpracovaných, doplněných o různá chemická aditiva, o kterých nikdo nevíme, co skutečně v našem těle způsobují.

Takové potraviny jsou z pohledu zdravé a metabolicky vstřícné stravy potraviny silně prozánětlivé, tedy podporující systémový zánět v těle, negativně ovlivňují hormonální reakce těla, psychologické reakce těla, zatěžují a zhoršují trávení, způsobují závažné zažívací obtíže a oslabují rovněž imunitní systém, tedy v konečném důsledku se podílejí i na zhoršení autoimunitních poruch.

Není tedy divu, že i přes pečlivé dodržování bezlepkového jídelníčku se stav mnohých pacientů příliš nelepší a i nadále se necítí zcela fit. Navíc nastává další problém, což je i plíživé přibírání na váze! 

Co je jídlo z „Frankensteinovy zahrádky“ a proč se mu vyhýbat?

Průmysl uchopil bezlepkovou dietu jako skvěle ziskovou, využívá polotovary z těch nejlevnějších surovin, což jsou dnes zpravidla kukuřice a sója ve stovkách variant – od koncentrovaného fruktózového sirupu až po rostlinný proteinový izolát. Schválně si přečtěte etikety! Do levného základu se pak přidává nějaká další „módní živina“ anebo je snížen o živinu, kterou se zrovna doporučuje omezovat, jako například lepek, cholesterol anebo nasycené tuky…

Připomíná vám to něco? 

Ve skutečnosti jsou tyto dietní potraviny obvykle vysoce průmyslově upravované polotovary s nižším nebo vůbec žádným obsahem toho, co je zrovna považováno za nezdravé. O to však více obsahují chemických aditiv, aby se vzniklý polotovar dal vůbec jíst. Výstižně se tomu říká potraviny z Frankensteinovy zahrádky!

V případě diety bez pšenice, nebo jinak diety bez lepku, je tedy dobré nehledat spásu ve speciálních „bezlepkových potravinách“, což je, bohužel, zcela běžným trendem většiny lidí s diagnózou celiakie.

Proč? Mnohé tyto polotovary jsou totiž založeny na vysokém množství škrobů a cukrů. Mají vysokou glykemickou zátěž, méně přirozených bílkovin a více cukrů. Což ve své podstatě znamená, že jsou vysoce prozánětlivé (podporují tedy zánětlivé procesy v těle) a neřeší tak problém autoimunitních poruch!

Průzkumy stravovacích zvyklostí dnešních lidí ukazují, že více jak 56% našeho kalorického příjmu pochází ze tří zdrojů, které v době, kdy se vyvíjela naše genová výbava, neexistovaly. Jsou to:

  • Rafinované cukry (třtinový a řepný, kukuřičný sirup, fruktóza apod.)
  • Obiloviny jak rafinované, tak i ty celozrnné (pečivo bílé, tmavé, celozrnné, těstoviny, bílá rýže apod.)
  • Rostlinné oleje (sójový, slunečnicový, kukuřičný, transmastné kyseliny, …)

A právě tyto 3 zdroje neobsahují žádné z přirozených proteinů, vitamínů, minerálů nebo omega 3 mastných kyselin, které naše tělo potřebuje, aby správně fungovalo a bylo zdravé. A na druhé straně podporují zánětlivé procesy v těle, čímž jdou vstříc právě autoimunitním onemocněním.

Tipy pro celiaky - metabolic balance jako optimální bezlepková dieta

Bezlepková dieta – co mám tedy vlastně jíst?

Většina  lidí s diagnózou celiakie má najednou pocit, že nemohou jíst už nikdy normálně, že jsou až do smrti velmi omezeni, většina neví, co si počít. Drží se tedy toho, že nakupují vše, co je označeno slovem „bezlepkové“. Jako kdyby jim najednou „bezlepkový“ průmysl nasadil klapky na oči.

A tak také většině lidí, bohužel, uniká skutečnost, že třeba 2 vajíčka od slepičky s čerstvým zeleninovým salátem a jablko po obědě jsou vlastně úžasné, přirozené bezlepkové potraviny, navíc nutričně plnohodnotné a ještě k tomu velmi chutné. Mnozí nevidí, že např. losos s pomazánkou quakamole z avokáda a hruškou po jídle je také bezlepkové přirozené a zároveň luxusní jídlo. Že třeba dýňová polévka s kokosovým mlékem a cizrnou je rovněž skvělé, syté a bezlepkové jídlo.

Že všechny ty přirozené bílkoviny jako je veškeré maso, drůbež, ryby, možské plody, sýry, luštěniny, ořechy, semínka, vejce, tofu, tempeh, hlíva ústřičná, všechny druhy zeleniny a všechny druhy ovoce jsou skutečné a přirozeně bezlepkové potraviny!

Toto „bezlepkové“ omezení je jen iluze! Snažte se jí nepodlehnout!

  • Je to jen o tom, jak jste naučení vnímat stravu.
  • Je to jen o návycích a o zaběhnutém přístupu ke stravě.
  • Je to také o tom, že vám možná nikdo doposud ještě neukázal cestu, jak se z tohoto začarovaného kruhu dostat ven.

Ale to vše lze celkem snadno změnit. Stačí se na jídlo podívat novýma očima.

  • Stačí si totiž uvědomit, že normální, skutečné jídlo, je vlastně přirozeně bezlepkové a je ho všude kolem spoustu!
  • Stačí se naučit vybírat si skutečné a přirozené potraviny a používat je ve správných kombinacích.
  • Stačí dát svému tělu dostatečný prostor ke strávení a vstřebání živin („nepopásat“ se celý den, ale jíst jen 3x denně)
  • Stačí dát svému tělu dostatek času k následné detoxikaci.

A právě tohle řeší metabolicky vstřícné principy, které vychází z doporučení komplexního stravovacího programu Metabolic balance®, kdy se při sestavování individuálních jídelních plánu přihlíží nejen ke skutečným potřebám vašeho jedinečného metabolizmu, ale navíc jsou využívány pouze kvalitní, skutečné a přirozené potraviny, s nízkou glykemickou zátěží, které splňují veškeré následující standardy zdravého a normálního jídla.

Jaké jsou standardy zdravého jídla?

  • Zdravé jídlo podporuje zdravou hormonální reakci
  • Zdravé jídlo podporuje zdravou psychologickou reakci
  • Zdravé jídlo podporuje dobré trávení a je vstřícné k celému trávicímu traktu
  • Zdravé jídlo podporuje a posiluje imunitní systém těla
  • Zdravé jídlo pečuje příznivě o „vnitřní terén“ těla

Stačí trochu pozměnit myšlení, úhel pohledu, naučit se správně potraviny vybírat a kombinovat a náhle uvidíte všechny ty přirozené bílkoviny, zeleninu, ovoce a přirozené tuky – které jsou čistou a skutečnou, přirozeně bezlepkovou potravou. Výběr je prostě nekonečný…

Co si představit pod přirozenými potravinami?

Je to velmi snadné… Krásně to popsala MUDr. Eleková v jednom ze svých rozhovorů…

Skutečné jídlo je to, co někde vyrostlo, co si můžete utrhnout ze stromu nebo vykopat ze země. Opravdové jídlo je to, co můžete ulovit, co tedy „má maminku a tatínka“. Přirozené jídlo je to, o kterém se dočtete v učebnici biologie. Pokud to prošlo fabrikou, pokud do toho byly přidány chemikálie, tak to není skutečné jídlo.“

Metabolic balance type diet

Příběh Karolíny

S radostí zde sdílím příběh Karolíny, která je mojí klientkou a řešila problémy s celiakií od svých 3O let. Věřím, že i její příběh může být pro vás inspirací.

Karolína začala jíst podle jídelníčku a principů programu Metabolic balance, změnila výběr potravin, a naučila se je správně kombinovat, porozuměla tomu, jak důležité je vrátit se k přirozeným potravinám, které nejsou průmyslově zpracované, ale díky programu Metabolic balance našla svoji „jedinečnou palivovou směs“.

Objevila poprvé, po mnoha letech stravu, která obsahuje pouze ty živiny, které její tělo skutečně potřebuje, v přirozeně bezlepkových potravinách, které podporují její zdravou hormonální reakci těla, zdravé trávení a posilují její imunitní systém! Během 2 měsíců se na nově nastavené stravě vymizely dosavadní zdarvotní obtíže, zhubla a dosáhla neuvěřitelných výsledků, které vypovídají za vše.

Příbeh Karolíny si můžete přečíst celý ZDE>>

© Barbora Wolfová Balcarová – Metabolic Balance® 

Použití textů a fotografií: Vzhledem k tomu, že fotografie jsou mé osobní vlastnictví je jejich případné další použití možné pouze s mým osobním souhlasem.

Pro tištěná média — použití nezměněných textů je zdarma s podmínkou uvedení zdroje a s mým osobním souhlasem.

Pro online média — možné je použít pouze úvodní čast textu v podobě upoutávky (cca v délce perexu nebo jednoho odstavce) a pro zbytek textu odkazovat na web www.vitalnienergie.cz s mým osobním souhlasem.