Také milujete hummus? Hummus je úžasný studený pokrm levantského původu, což je oblast Libanonu a okolních států. Je to vlastně taková pomazánka či dip z rozmixované uvařené cizrny smíchané s pastou tahini, což jsou rozmixovaná sezamová semínka až do olejnaté struktury, olivovým olejem, citronovou šťávou, solí a česnekem. V současné době je oblíbený nejen v zemích Středního východu, ale díky obrovskému zájmu o luštěniny a vegetariánská jídla se stal velmi populárním jídlem i u nás. Kromě vynikající chuti a také snadné přípravy je na této pomazánce skvělé, že obsahuje vysoké procento bílkovin, má vysokou výživovou hodnotu a parádně uspokojí i ty největší hladovce. A navíc vás zasytí až na 5 hodin!
Při dodržování metabolicky vstřícných principů je hummus ideální v kombinaci s nějakými zeleninovými „hranolkami“ např. z mrkve, salátové okurky nebo řapíkatého celeru, kdy zeleninou pomazánku nabíráme. Báječně se hodí i do žitných tortill nebo na krajíc žitného celozrnného chleba.
Základní pomazánka dohladka rozmixované a ochucené cizrny se dá různě dochucovat a upravovat. Pokud přidáme různé, zajímavé druhy koření nebo vmixujeme nějakou sytě barevnou zeleninu (řepa, mrkev, dýně apod.), můžeme docílit krásné barevné i chuťové změny.
Když použijete cizrnu ve slaném nálevu (ideálně v bio kvalitě), máte pomazánku za chviličku hotovou. Můžete si ale cizrnu i předem uvařit a celá pomazánka vás tak vyjde skutečně na pár korun. Ale jak asi tušíte, i docela obyčejná jídla se dají vylepšit zajímavým způsobem, když si o nich něco zjistíme a trochu upravíme postup přípravy. Já jsem se dnes vrhla na hummus s pečenou zeleninou, kterou jsem potřebovala zpracovat – a výsledek, vynikající hummus v podzimních barvách. Tak vyzkoušejte…
Budete potřebovat
(1 porce)
- Bílkovina: 1 porce cizrny – cca 80g – 100g (suchá forma) nebo 160g cizrna ve slaném nálevu (preferuji tu ve skle, ale můžete použít i cizrnu z konzervy)
- Sacharidy: 1 porce zeleniny – cca 135 – 150g mix mrkve a máslové dýně, nakrájené na kostky (můžete však použít dýni hokaido, červenou řepu, celer, petržel apod.)
- Tuk: 1 pol. lžíce Tahini pasty a 1 pol. lžíce olivový olej
- Na dochucení: sůl, pepř, 1 čaj. lžička kurkumy, 1 čaj. lžička mletého římského kmínu nebo garam masally, 1 – 2 stroužky česneku (není nutné), šťáva z poloviny citronu nebo 1 pol. lžíce jablečného octa v bio kvalitě
- cca 100 ml vody
- Na ozdobu: zelené bylinky, správně by měl být koriandr, ale může být i hladkolistá petrželka nebo pár oliv nakrájených na kolečka
Postup
- Předehřejte si troubu cca na 210°C.
- Připravte si na plech pečící papír.
- Zeleninu očistěte a nakrájejte na menší kostky.
- V míse promíchejte zeleninu s 1 lžičkou kurkumy a 1 lžičkou římského kmínu, solí, pepřem a 1 pol. lžící olivového oleje.
- Přendejte na plech a dejte péct cca na 20 minut, aby byla zelenina měkká.
- Cizrnu sceďte a propláchněte studenu vodou aby se zbavila „šlemu“ a dejte ji do výkonného mixéru. Pár kuliček cizrny si ponechte stranou, na ozdobu a jako bílkovinu, kterou jídlo začnete.
- Přidejte stroužek česneku, 1 pol. lžíci Tahini, šťávu z poloviny citronu nebo 1 pol. lžící jabl. octa a vychladlou zeleninu.
- Mixujte dohladka, postupně přidávejte vodu abyste docílili té správné hustoty, můžete přidat ještě pol. lžíci olivového oleje. Hustotu si určíte sami, já preferuji pomazánku řidší někdo má rád hustší. je to na vás.
- Můžete ještě dochutit římským kmínem (to je celkem zákl. ingredience), solí a pepřem. A podle chuti přidat citronovou šťávu nebo jablečný ocet (já mám ráda mírně kyselejší verzi, ale zase je t na vaší chuti). Vše promixujte dohladka.
- Podávejte ozdobený zelenými bylinkami, ideálně v žitné tortille nebo s plátkem celozrnného žitného chleba. Můžete pomazánku také zabalit do salátových listů jak wrap.
Dobrou chuť s Metabolic Balance