Mám dnes krizi! A je mi hlady skoro do pláče! Dala bych cokoli za to se pořádně, bez omezování, najíst… Dochází mi nápady jak vařit … Nejraději bych snědla všechno, co nesmím! No prostě fakt skutečná krize! Tak pokud vám tohle něco připomíná, nebo pokud vás podobná krize při dodržování programu metabolic balance® nebo nějaké jiné diety přepadla, a rádi byste ji příště ustáli, čtěte dál…
Ano, může se to stát. Taková krize není ničím zvláštním a přepadá mnohé klienty, a dokonce i mnohé zkušené poradce. Děje se to z mnoha důvodů.
Krize v počátku hubnutí
Nejčastěji se krize objevuje v úplném počátku, kdy máte za sebou třeba jen pár prvních dnů (pro někoho týdnů) v programu metabolic balance®. V tuto chvíli to většinou souvisí se zbavováním se těla tzv. sacharidové závislosti. Výstižně s tomu také říká „cukrová chřipka“. Tělo si v této fázi zvyká na nový způsob stravování, kdy jsou mu odepřeny všechny „návykové“ potraviny. Je to velmi podobné, jako když se člověk snaží zbavit závislosti na alkoholu nebo na drogách. První dny (pro někoho dokonce týdny) tedy mohou být pěkně krušné a náročné.
Proč? Protože se tělo začíná vnitřně uzdravovat a přizpůsobovat novému stylu stravy, zatímco mozek se učí obejít bez vší té návykové sladké chuti a cukrových povzbuzovačů. Můžete proto zakoušet intenzivní chutě, nebo se vám dokonce o nepovoleném jídle mohou zdát takové úplně živé sny… Protože v programu metabolic balance® jsme z jídelníčku odebrali mnoho potravin z vysokou glykemickou zátěží, tělo se na ně už nemůže spoléhat jako na primární zdroje energie.
A právě to často vede k tzv. „abstinenčním“ příznakům, jako je např. bolest hlavy, letargie a podrážděnost, protože tělo se prostě a jednoduše přizpůsobuje novému typu paliva.
Krize po delší době dodržování programu metabolic balance® nebo jiné diety
Pokud vás krize přepadne v době, kdy již máte za sebou několik měsíců na nové stravě, může být důvodem např. snížená motivace. Dochází k tomu tehdy, kdy přestáváme být dostatečně ostražití, začínáme být méně pečliví, a tudíž i více „liberální“…
V této době se stává, že aniž bychom si toho všimli, tak v určitém bodě náš celkový jídelníček, i přes pečlivou analýzu, co nám „stojí za to“, a přes vědomý přístup, začne sklouzávat k méně zdravému složení. Může uběhnout několik týdnů, nebo měsíců, kdy si denně dáme něco malého „mimo plán“, nebo se přejídáme či jíme automaticky, než si vůbec uvědomíte, že na tom „nezdravém“ území trávíme víc času, než bychom vlastně chtěli.
Obvykle se dříve nebo později nenápadně a plíživě vrátíme do starých původních kolejí a je to, jako by se nic nezměnilo. A tehdy mohou začít přicházet krize! A právě tyto krize nás upozorňují na to, že jsme zase tak trochu „mimo mísu“ a je tedy na čase vrátit se na čas zase zpátky do přísné fáze.
Uvědomte si, že…
Mějte na paměti, že cíl je dlouhodobý a krátkodobé výkyvy hrají jen relativně malou roli. Pokud možno, vraťte se k zaběhnutému režimu a v následujících dnech lehce zvyšte svoji pohybovou aktivitu a začněte být více pečliví. To by měla být nejpřirozenější reakce na zvýšený energetický příjem. Je ale třeba také vědět, že porušujete-li dietní režim velmi často, například každý víkend, většinou dlouhodobě nezhubnete.
Z praxe vím, že i ta nejvášnivější chuť na nějakou dobrotu po 10 až 20 minutách zeslábne. Mnozí z mých klientů (a i já sama) mohou z vlastní zkušenosti říci, že když si večer nemají kde koupit „dortík“, protože je všude zavřeno, bývají překvapeni, proč s nimi vlastně chutě lomcovaly.
A tak zjistí, že mají docela slušnou šanci chutím odolat, pokud se jim podaří prodloužit dobu mezi impulzem k jídlu a jeho naplněním. Třeba činností, která odvede pozornost jinam.
7 (vlastně 8) tipů, co můžete dělat, když vás krize přepadne aneb co mě pomáhá v podobné situaci
Pokud trpíte určitým vzorcem nutkavého chování, kdy cítíte, že máte nepřekonatelnou potřebu pravidla a zásady porušit, jít vybílit lednici , špajzku nebo se o půlnoci oblíknout a vyrazit na benzínku pro pivo, čokoládu nebo brambůrky, můžete zkusit moje následující tipy.
Každému pomáhá něco jiného, najděte si svůj vlastní způsob, který bude zabírat právě na vás…
1) DÝCHEJTE!
Jakmile si všimnete, že ve vás opět narůstá touha, zastavte se a třikrát se zhluboka nadechněte a vydechněte. Tím v sobě probudíte své vědomí. Pak několik minut vnímejte tu svou nutkavou potřebu jako energetické pole ve svém nitru. Vědomě si prociťte svou tělesnou nebo mentální potřebu pozřít nebo jinak zkonzumovat určité jídlo. Pak se znovu několikrát soustředěně zhluboka nadechněte a vydechněte.
Možná pak zjistíte, že nutkavá touha polevila nebo dokonce zmizela – na dobu, kdy zůstanete přítomní. Nebo zjistíte, že vás má stále ve své moci a vy si nemůžete pomoct a tak to dýchání musíte zopakovat znovu. Udělejte to tolikrát, kolikrát bude třeba pro to, abyste situaci ustáli.
2) PIJTE!
Pijte, pijte, pijte – ideálně horkou vodu. Klidně ve větším množství. Ne nadarmo se říká, že „hlad nebo chuť je převlečená žízeň! Takže, přepadne-li vás chuť na něco nevhodného, naplňte si velkou sklenici čistou vodou (může být i horká – to je dokonce ještě lepší) a vypijte ji. A nebude-li stačit jedna, vypijte klidně druhou!
3) NĚKAM VYPADNĚTE!
Oblečte se a jděte se projít, nebo jděte do kina na nějaký hezký film, nebo si jděte koupit nějaký pěkný kousek oblečení, nebo si zajděte na masáž, zaplavat, nebo jděte vyvenčit psa… Hlavně vypadněte z toho místa, kde hrozí, že můžete selhat. Jedná se o přesměrování pozornosti na jinou, inspirující a potěšující věc či situaci. Na mě tohle celkem dobře zabírá.
4) VYMYSLETE SI ČINNOST!
Pokud nemůžete odejít, bude to pro vás samozřejmě mnohem těžší. V takové chvíli si jdu např. zacvičit jógu (cvičím doma). Nebo si uvařím horkou vodu a popíjím ji místo čaje. Nebo si udělám klystýr, nebo si napustím voňavou vanu, pustím si příjemný film nebo krásnou hudbu. Nebo jdu odpovídat na e-maily. Nebo si pustím nějaký zajímavý vzdělávací on-line kurz. A nebo jdu psát článek, natáčet video.
Občas mi pomůže, že začnu vařit nějaké skvělé metabolicky vstřícné jídlo na druhý den, které pak vyfotím a publikuji na webové stránky. A opět se jedná o přesměrování pozornosti na alternativní činnost, které mě odvede od případného selhání.
5) U TELEVIZE NEZOBAT!
Hodně lidí má problém se zaběhlými rituály. Jsme zvyklí například zobat u televize oříšky, chipsy, sušenky a další kaloricky vydatná jídla. Pomůže, když u televize začnete dělat něco, u čeho se jíst prostě nedá. Můžete třeba jezdit na rotopedu, cvičit jógu, žehlit, lakovat si nehty, plést atd.
Případně můžete televizi vypnout a jít na procházku, zaběhat si, prostě si příjemné pocity dopřát i jinak, než nevhodným jídlem.
6) NEBEZPEČÍ OMAMNÝCH VŮNÍ PEKÁREN!
Pokud vás vábí vůně pekárny, po cestě do práce, tak prostě vystupte o stanici dříve nebo později, a dojděte do práce pěšky (jednoduše se té voňavé pekárně vyhněte). Když to budete dělat 3 týdny, tak spojení mezi impulzem a reakcí se vám podaří krásně oslabit. Zafunguje totiž mechanismus odpodmiňování.
7) JDĚTE SPÁT!
Když cítíte, že nic z výše uvedených tipů prostě nezabírá, tak jděte raději hned spát a prostě a jednoduše tu krizi, ten atak, zaspěte. Tohle u krizí funguje vždycky.
8) NA TOHLE JSEM ZAPOMNĚLA – NO PŘECE FOTKY!!!
Ještě jsem zapomněla na jeden můj hodně osobní tip, který vám může pomoci nastupující krizi zažehnat.
- Když jsem sama začínala s přísnou fází metabolic balance®, tak jsem se vyfotila ve spodním prádle tak, aby byl vidět opravdu každý špek, kterého jsem se chtěla zbavit. Vyfotila jsem se zepředu, ze strany i zezadu. Ty obrázky byly hodně nelichotivé a já je měla schované v šuplíku právě pro případ upadající motivace.
- Další co jsem udělala, tak jsem si našla svoji starou fotku, kde mi bylo 22 let a na které jsem vypadala přesně tak, jak jsem chtěla vypadat po absolvování programu metabolic balance®. Mladá, štíhlá, s pevným tělem… No, komu by se to nelíbilo, že?
No a s těmito obrázky jsem potom pracovala ve chvíli, kdy se objevil ten „atak“, kdy se objevila ta krize, která mě jakoby nutila program porušit.
- První co jsem udělala, tak jsem se podívala právě na ty nelichotivé obrázky, a to proto, abych se ujistila, co NECHCI a připomněla si, CO CHCI a proč jsem s programem metabolic balance® začínala. Sama sebe jsem pak zeptala: „To je to, co Báro chceš? Chceš opravdu vypadat takhle?“
- A potom jsem se podívala na tu fotku, kde mi bylo 22 let a vědomě i podvědomě se s ní snažila spojit. Musím říct, že během pár vteřin byla moje motivace zase hodně silná, stejně, jako na začátku a bylo pro mě celkem snadné udělat na té „hraně“ to správné rozhodnutí.
Takže – tohle mi mnohokrát pomohlo moji nastupující krizi zažehnat. Tak to můžete vyzkoušet také – protože to pro posílení motivace opravdu skvěle funguje. Akorát se před začátkem programu nezapomeňte vyfotit ve spodním prádle (nelichotivě!!!) ?!
DALŠÍ TIPY OD KLIENTŮ
- Dobrý den Báro, kdysi jsem někde četla, že je dobré, když na nás přijdou chutě, vyčistit si zuby i jazyk kartáčkem. A fakt to funguje ? . Jinak díky za všechny rady, to by v tom byl čert, aby z nás zase nebyly krásné, štíhlé a mladé ženy. Srdečně zdravím L.S.
Pokud se vám povede krizi zvládnout bez selhání, buďte na sebe pyšní, jak skvěle jste to zvládli. A pokud náhodou selžete a krizi propadnete, nevyčítejte si to, příště to třeba bude lepší.
Mějte na paměti, že cíl je dlouhodobý a krátkodobé výkyvy hrají jen relativně malou roli. Pokud možno, vraťte se k zaběhnutému režimu a v následujících dnech lehce zvyšte svoji pohybovou aktivitu a začněte být více pečliví. To by měla být nejpřirozenější reakce na zvýšený energetický příjem.
Hlavně si z toho nedělejte moc těžkou hlavu a nevytvářejte si z toho další problém. Jak vaše uvědomění poroste, nutkavé vzorce „závislého“ chování budou postupně slábnout, až nakonec zmizí úplně. Snažte se však rozpoznat a zachytit všechny myšlenky, jenž se snaží ospravedlnit vaši závislost. Někdy mohou znít dokonce rozumně.
Pokaždé se ptejte sami sebe: „Kdo to teď mluví?“ To vám pomůže si uvědomit, že ve vás zrovna mluví závislost. Dokud si to budete uvědomovat a dokud budete vědomě vnímat svou mysl jako pozorovatel, bude mít vaše závislost menší šanci vás přelstít a donutit vás udělat to, co chce ona.
Je ale třeba také vědět, že porušujete-li dietní režim velmi často, například každý víkend, většinou dlouhodobě nezhubnete. Tak si dobře promyslete, co vlastně opravdu chcete…
Ještě si přečtěte:
Pro všechny, kdo ztratili sebekázeň – Matějova intimní zpověď
Pokud máte sami nějaké své tipy a triky jak zvládáte své krizové stavy, PROSÍM, napište mi. Ráda vaše tipy přidám k těm mým – pomůžete tak jiným, kteří si třeba nevědí rady. Pište na barbora@cordeus.cz
A pamatujte, že nejde o to nedělat žádné chyby, ale jde o to, najít rozumnou cestu, jak si užívat jídla stejně jako úžasné spousty dalších radostí.