Mnozí z vás mi píší a ptají se, jaké že jsou mé denní rituály? Už jsem toho na sebe hodně prozradila v článku tady>>. No a tady to tedy ještě doplním… Věřím, že vás i ty mé každodenní metabolic balance rituály mohou inspirovat k vytvoření vašich vlastních. Proto tady na sebe prásknu své intimní zvyky, které jsem si nastavila pro 4. udržovací fázi metabolic balance®. Můžete si poslechnout video nebo přečíst článek… Každý jsme však jiný a máme odlišné zvyklosti, a tohle jsou „ty moje“, které mi skvěle vyhovují…
7:00 – 8:00
Tak ráno vstávám většinou mezi 7 a 8 hodinou (ale patřím mezi ty, co si rádi přispí, když je to možné). První, co si dám hned po probuzení je voda s citronem nebo bio jabl. octem. Jabl. ocet je metabolic balance vhodnější, pokud jste v přísné úpravné fázi a nebo nesmíte nesmíte citrón. Takový začátek dne vám pomůže udržet zásadité prostředí v těle, nastartuje metabolizmus a napomáhá ke spalování tuků. Občas si k tomu přidám dávku zásaditých minerálů Basen Pulver(většinou si párkrát do roka koupím tyto minerály a doberu celé balení – cca tak 4x do roka, jako kůru.)
8:00 – 8:30
Potom si zacvičím 20 – 30 minut protahovací cviky z jógy. To opravdu miluji, ale ne vždy mi to vyjde. Následuje sprcha, kdy se střídavě sprchuji horkou a naprosto ledovou vodou. To proto, abych se cítila dobře. Ptáte, jaký ozdravný efekt má na organizmus sprchování se studenou vodou nebo střídání studené a teplé sprchy?
Kdysi jsem četla jeden text, který mě velmi oslovil a inspiroval k zavedení tohoto rituálu… Pokud vás něco nakopne do nového dne, tak je to právě ledová voda. Nejenom, že se otužujete, ale celkový elektrický náboj organizmu se dostane do normálu, vy tak krásně rozzáříte a zesílíte svoji auru, a věřte – nevěřte! podpoříte i spalování tuků. Otužování studenou vodou aktivuje proces biosyntézy na buněčné úrovni a zlepšuje bioenergetiku.
Tento zmiňovaný fenomén vysvětluje i věda. Každá buňka má svůj genetický fond, jehož aktivita určuje, jak bude růst a jak bude probíhat její životní činnost. Náš organizmus je velkým souborem buněk, jejichž vlastnosti se na úrovni organizmu sčítají a násobí. V důsledku toho může probíhat obnova a regenerace. Čím vyšší je elektrický potenciál buněčné membrány, tím lépe a efektivněji genetický aparát uvnitř buňky funguje. Na této aktivaci se podílí speciální aminokyseliny a fermenty, které jsou zodpovědné za biosyntetické procesy probíhající v jednotlivých buňkách i v organizmu jako celku.
Naskýtá se tedy otázka: jakým způsobem se dá zvýšit potenciál membrán? Ukazuje se, že je to možná celkem snadné – stačí polévání neb sprchování chladnou vodou nebo střídavá sprcha (cyklus horká x studená zopakovat 3x za sebou). Vysvětlení v článku bylo mnohem obsáhlejší – zkusím ten článek někde najít a sdílet celý, v nezměněné podobě… Za přemýšlení a vyzkoušení to rozhodně stojí…
Hodně lidí má s ledovou vodou problém, a i já jsem to měla stejně. Ale postupně jsem se to naučila. Stačí začít vlažnou vodou a sprchovat se postupně od nohou směrem vzhůru. Postupně přidávat vodu ledovější a ledovější a představovat si, že si oblékáte hedvábné pyžamko (těmito slovy to krásně popsala Terezka Kramerová, autorka programu Miluji své tělo).
Nezapomeňte tedy, že po horké koupeli je třeba opláchnout se studenou vodou. Neboť horká voda otevírá póry na kůži a uvolňuje celý organizmus, což umožňuje, že do organizmu vniká patogenní energie chladu nebo jiná škodlivá energie. Krátkodobý vliv studené vody organizmus ponouká, aby se stlačoval a komprimoval uzavřel póry a vytvořil si „energetické brnění“. V takovém případě se pak cítíte plní energie, jste svěží a chránění. A navíc se vám zlepší celková termoregulace těla.
8:30
Zelenáče! Následuje nápoj ze zeleného ječmene a 10 tablet chlorelly. Co mi to přináší? Krásně to popsala moje kamarádka Danka: „Zelenáče vyvažují mé občasné stravovací chyby, jsou výbornou náplastí na stres, který mě občas ještě provází a v neposlední řadě mě účinně chrání před zátěží životního prostředí. Působí jako to správné „pojištění“ a to antioxidační, které je podmínkou pro zachování zdraví. Někdy u sebe pozoruji oranžový nádech pokožky, tak to jsem v klidu, protože vím, že mám zásobu antioxidantů uloženou pod kůži a ta mě potom chrání v létě před nebezpečným UV zářením a za to děkuji, protože já sluníčko miluji…“
No a já už jenom dodám, že se mi po nich také dobře chodí na záchod ?. Více o zeleném zázraku si můžete přečíst tady>>
8:30 – 9:30
Procházka s mojí Thorinkou. Svižná procházka se psem je super start dne. A pes je ta nejlepší „aplikace“ na pohyb. Ať je hezky nebo prší, nebo mráz – prostě musíte jít ven, ať se vám to líbí nebo ne. Díky psovi se musím prostě hýbat každý den. A nestačí obejít blok domů, je třeba svižná chůze, minimálně 30 minut. Prospěje to nejen pejskovi, ale i mě.
9:30 – 10:00 snídaně
Snídaně podle mého metabolic balance® jídelního plánu. No a po návratu z procházky se psem už mám opravdu takovou tu zdravou chuť na snídani. Tu si dávám podle svého metabolic balance® jídelního plánu. Preferuji ovčí jogurt s ovocem, často si připravuji milovanou mandeládu s ovocem na různé způsoby, oblíbenou mám i semínkovou směs, ze které si dělám houbovou pomazánku, daším mým snídaňovým favoritem je kuřecí pomazánka s avokádem, na které jsem opravdu závislá. A když mám chuť, tak zařadím omeletu ze 2 vajec se zeleninou, nebo volská oka na žitném chlebu a avokádu. To jsou mé TOP snídaně.
Pokud vás zajímají recepty, tak v článku na ně potom najdete odkazy. Moje oblíbené snídaně sdílím v sekci RECEPTY ZDE>>
10:00 – 15:00
Věnuji se intenzivně svojí práci. Buď se setkávám na konzultacích v poradně se svými klienty, nebo vedu konzultace on-line přes videohovory, nebo se věnuji tvorbě (píši články a příspěvky, točím videa a videoporadnu, která najdete na mém YouTube kanále, připravuji recepty, odpovídám na dotazy klientů formou e-mailů apod.)
15:00 – 15:30 oběd
Neobědvám v poledne, ve standardní časem, jako jiní. Můj optimální čas na oběd bývá mezi 14:00 – 15:00 hodinou. Za prvé mám největší chuť k jídlu a za druhé je již všude příjemný klid, takže se mohu najíst opravdu nerušeně, s plnou pozorností – přesně tak, jak doporučuji i svým klientům v programu metabolic balance.
Chvíli mi to také trvalo, než jsem si přizpůsobila čas tak, abych mohla nerušeně poobědvat, ale podařilo se, a já si dnes již nerušeně užívám své obědové pauzy, kdy jím pomalu, jídlo si vychutnávám a nikam nespěchám. Díky tomu se potom cítím sytá až do večera, bez návalů chutí a hladu – a to je prostě super!
Pokud jsem doma, vždy si připravím nebo uvařím nějaké jídlo z čerstvých surovin. Miluji thajské curry s kuřetem, hlívu s cuketou, dýňovou polévku s mozzarellou nebo s cizrnou, a nově jsem se zamilovala do vietnamské kuchyně, která je rychlá na přípravu, akorát musím vynechávat arašídy 🙂
Pokud jím v práci, většinou si nosím oběd v krabičce a to vítězí jasně saláty! Mám ráda salát s ovčím nebo kozím sýrem, salát s luštěninami, salát s tuňákem, nebo salát s vajíčkem na tvrdo). A nebo využiji nabídku metabolicky vstřícného jídla v naší Fresh Cantině Cordeus, kde je součástí menu vždy alespoň jedno metabolic balance jídlo.
15:30 – 19:30
Věnuji se opět intenzivně svojí práci.
19:30 – 20:30
Procházka s mojí Thorinkou před večeří. Večer, když přijdu domů, čeká na mě již natěšená Thorinka a chce samozřejmě ven! Takže procházka a pohyb před večeří na čerstvém vzduchu mě neminou!
20:30 – 21:00 večeře
V této době, podle toho, jak mi to vyjde večeřím podle mého metabolic balance® jídelního plánu. Přípravu večeří preferuji doma, protože si ji udělám vždy podle svých představ. Miluji polévky, do kterých vždy přihodím nějakou tu bílkovinu (dýňovka s mozarellou, thajská s houbou shittake a kokosovým mlékem, metabolická „bramboračka“ s hlívou a bez brambor, luštěnovo-zeleninové polévky atd.). Večer si také ráda moc ráda dávám rybu nebo maso se zeleninkou a zbožňuji mušle!
Všechny recepty mají jednu podmínku – musí být připraveny do 15 minut, protože večer přicházím už hladová a tak nemám trpělivost na nějaké dlouhé vaření. No a občas zajdeme s mým mužem do některé z našich oblíbených restaurací, kde se dá metabolicky vstřícně najíst.
21:00 – 23:00
Po večeři občas ještě pracuji, a nebo již jen relaxuji s knížkou, krásnou hudbou, pěkným filmem a nebo blízkými lidmi. A sem tam se stane, že prostě jen tak dřímnu… Snažím se již nepracovat, a nečučet o toho počítače dlouho do noci, protož potom se hůře usíná a spánek není tak ozdravný, jak by mohl být.
23:00 – 23:30
A ještě mě čeká další procházka s Thorinkou před spaním. A musím říct, že potom se opravdu krásně usíná…
23:00 – 24:00
Zklidňující koupel před spaním a šupky hupky do pelíšku. Spánek je velmi důležitou součástí mých rituálů. Máme-li dostatek spánku, tělo lépe spaluje tuky, nemá chutě a hlad, lépe regeneruje. Měli bychom spát aspoň 8 – 9 hodin. Více o vlivu spánku na naše tělo a hubnutí si můžete přečíst v článku ZDE>>.
Jasně, že není každý den posvícení!
Chápu, že každý máme jiné zaměstnání, jiné osobní s pracovní priority. Někdo musí vstávat hodně brzy ráno, jiný pracuje na směny, tedy i v noci, a např. maminky s miminky to mají s plánováním opravdu těžké. Každý si musíme najít ten svůj ideální rytmus dne, abychom byli spokojeni…
Ani mě se ne vždy tyto rituály podaří dodržet, někdy se mi něco z toho nechce dělat, jindy přetáhnu práci daleko přes půlnoc, někdy protáhnu pauzu mezi jídly na více jak 7 hodin a někdy jím jen 2x denně, někdy zase pracuji méně a jsem celý den venku… Všechno je však v první řadě o dobrém plánování dalšího dne a naší chuti i vůli ten svůj plán dne dodržet, splnit a hlavně si ho užít …
S oblibou říkám, že není každý den posvícení, ale je třeba se o něj max. snažit a hlavně to „zlepšování“ nikdy nevzdávat!