Když přichází podzim nebo zima, je fajn přizpůsobit přípravu jídel právě tomuto chladnějšímu období. A první, co určuje, jak se budete po celý den cítit, je samozřejmě první jídlo dne – tedy snídaně. Abyste se vyvarovali „zimomřivých“ stavů, měla by být snídaně v chladných dnech teplá, vydatná a mírně ostrá. Teplé jídlo k snídani byste neměli jen tak zhltnout, ale měli byste si jej pomalu vychutnávat. Pokud se tedy nechcete třást zimou, a to nejen při hubnutí, snažte se dbát na teplou a vydatnou snídani, a jezte ji pokud možno v klidném rozpoložení. Raději si o 15 minut přivstaňte, abyste na ni měli klid a čas. Toto vše totiž může ovlivnit termoregulaci těla, tedy to, zda vám bude během dne teplo, nebo zima a vaši celkovou pohodu. Chytře sestavená a připravená snídaně vám pomůže vyhnout se pocitům hladu mezi jídly, známým výkyvům energie ale i stavům „zimomřivosti“. V tomto článku se s vámi s radostí dělím o své nejoblíbenější metabolic balance podzimní snídaně, po kterých „hořím“.  Nechť jsou i pro vás inspirací.

Při konzultacích s klienty a v příspěvcích na facebooku jsem si všimla, že snídaně jsou v souvislosti s  přípravou často opomíjené. Hlavně to rychle připravit, ještě rychleji sníst a šup šup do světa! Ráno většinou spěcháme, nemáme přece čas si něco plnohodnotného a navíc teplého připravovat, chceme to mít bezpracné, snadné a rychlé. Právě tento přístup se nám ale může „vymstít“ např. v podobě dřívějšího hladu, vnitřního neklidu, nebo také stavů „zimomřivosti“, na kterou si mnozí během hubnutí stěžují.

Jasně, shazujeme vrstvu tuku, která nás doposud „hřála“, měníme metabolické procesy, a tak se uvnitř těla se odehrává skutečně velká změna. Nové nastavení termoregulačních procesů k této změně také patří. Ten, kdo hubne v zimě, ví o čem je řeč. Je třeba trpělivosti, než se vše uvnitř těla přenastaví, ale můžete tomu hodně pomoci, např. správně zvolenou snídaní. Téměř všechny metabolic balance snídaně lze velmi rychle a snadno připravit tak, aby měly „zahřívací efekt“. Já mám několik svých oblíbených variant, které jsou připraveny za chvilku. Jsou skutečně extrémně snadné, velmi rychlé a navíc neskutečně lahodné.

Věděli jste, že třeba i jogurt s ovocem, o kterém se říká, že „ochlazuje“, vás může i pěkně zahřát? Stačí ho jen správně připravit, abychom zmírnili jeho „ochlazující“ účinky. Mě se osvědčilo ovoce, které přidávám do ranního jogurtu, pár minut podusit s čajovou lžičkou skořice, troškou vanilky a nastrouhaného zázvoru. Teplé ovoce s tímto kořením zmírní ochlazující působení jogurtu. A pokud přidám navíc místo žitného chleba ještě teplou granolu z žitných vloček s kakaovým práškem, je to nejlepší. Jogurt můžete použít ze sójového, kozího, ovčího či kravského (podle toho, co máte doporučeno v plánu) – ideálně v bio kvalitě, od farmářů, co nejčerstvější. Osvědčilo se mi v chladných měsících se vyhýbat se citrusovým druhům ovoce a dávat přednost ovoci mírného pásma – jablíčka, hrušky, švestky apod. Ale očas si dopřeji i maliny a mango. Pokud chvíli ovoce podusíte, zahřeje vás i to exotické.

Moje oblíbené zahřívací koření

Skořice, badyán, chilli, kajenský pepř, zázvor, vanilkový lusk (nebo esence), 100% kakao a perníkové koření !

Koření které vás zahřěje | Metabolic balance

Koření které vás zahřěje | Metabolic Balance

Co pít během zimy v 5ti hodinových pauzách?

Všichni máme doporučeno pít mezi jídly pouze čistou vodu, abychom během trávení nenarušovali biochemicky látkovou výměnu. Co ale dělat, když je „sakra zima“ a já už tu studenou vodu nemohu ani vidět a chci si dát něco horkého!

Převařte ji! Dejte si tzv. „ČAJ/ NEČAJ“. Čaj/nečaj je taková vychytávka, kterou Metabolic Balance povoluje i v přísné fázi, jako alternativu k čisté studené vodě.

  • Horká převařená čistá voda – pro rychlý pocit tepla
  • Horká voda s trochou čerstvého zázvoru a skořice (skořice může být mletá, nebo dejte louhovat celou tyčku skořice. Zázvoru stačí 1 – 2 kolečka, nebo ho nakrájete nadrobno). 

Se zázvorem to nepřehánějte!

  • Dle klasické čínské fytoterapie zázvor patří do skupiny léčiv otevírajících povrch, štiplavě zahřívajících (syrový) a léčiv zahřívajících vnitřek (sušený). A podle toho bychom se měli také řídit.
  • Teplá a horká povaha zázvoru obecně zahřívá vnitřek, rozptyluje chlad a zprůchodňuje cévy (tedy prokrvuje).
  • Ostrá chuť má rozptylující efekt. Otevře povrch a vyžene tekutiny (tedy vyvolává pocení). V tomto „otevřeném“ okamžiku můžeme být proto také náchylnější cokoli „chytit“.
  • Také má efekt rozhýbávající, čili také podporuje prokrvení, povzbuzuje metabolismus, zlepšuje pohyblivost. Proto je povolen i v 5ti hodinových přestávkách mezi jídly.
  • Pozor však na nadbytek – nic se totiž nemá přehánět! Platí, že méně je někdy více.

Mé oblíbené podzimně-zimní Metabolic Balance® snídaně

1) Jogurt s teplými švestkami a voňavým kořením

Mírná sladká kombinace se skořicovo-zázvorovými švestkami vás nenechá v žádném případě chladnými…

Budete potřebovat: porce jogurtu | porce sušených švestek (můžete namíchat i s čerstvými) | 1 – 2 kolečka zázvoru | čaj. lžička skořice | 1pol. lžíce Ghí | 1 pol. lžíce medu (ne v přísné fázi) | porce žitné granoly (není nutné)

Příprava: Zázvor nakrájejte najemno. Sušené švestky nakrájejte na tenké proužky. Osmahněte na Ghí, podlijte trochou  vody a přiveďte k varu. Přidejte skořici a vanilku. Duste cca 5 minut, než švestky změknou a voda se vyvaří. Do misky připravte jogurt, přidejte teplé ovoce. Na vrch můžete ozdobit žitnou granolou ze žitných vloček a lžící medu (nikoli v přísné fázi).

Tip: Místo švestek můžete použít jablko nebo hrušku nakrájené na kostičky.

Jogurt s teplými švestkami a voňavým kořením

Jogurt s teplými švestkami a voňavým kořením podle Metabolic Balance

2) Teplé hrušky s krémem z čerstvého sýra

Mírná sladká chuť, ovocné a rafinované

Budete potřebovat: Porce zralé hrušky | 1 pol. lžíce Ghí | 1 dcl čisté hruškové šťávy (můžete použít i hruškový mošt) | porce čerstvého nesoleného sýra (ricotta, tvaroh apod.) | 1 – 2 čl skořice | vanilkový lusk nebo vanilková esence | porce žitné granoly

Příprava: Hrušku oloupejte, rozkrojte a nakrájete na tenké dílky/ plátky. Na rozpuštěném Ghí poduste plátky hrušek s čaj. lžičkou skořice do měkka. Čerstvý sýr vymíchejte s skořicí a s hruškovou šťávou (můžete klidně použít i kupovanou, např. UGO šťávu) do hladkého krému. Pokud nemáte hruškovou šťávu, která sýr mírně osladí, můžete ho rozmíchat s troškou vody na hladký krém a dochutit kořením (skořice). Podušené hrušky smíchejte s vanilkovou esencí a 1 pol. lžící medu a ozdobte porcí čerstvého sýra. Ozdobte žitnou granolou (není nutné).

Hrušky s krémem z čerstvého sýry Metabolic balance

Hrušky s krémem z čerstvého sýry Metabolic Balance

3) Teplé skořicové müsli z mandelády, jablka a žitné kakaové granoly

Ořechovo-kakaová chuť

Budete potřebovat: Porce mandelády (30g mandlí, 20g slunečnicových semínek) | porce jablka | 1 – 2 kolečka oloupaného zázvoru | 1 čl skořice | vanilkový lusk nebo vanilková esence | granola z žitných vloček

Příprava: Ráno opražte mandeládu na sucho pár minut na pánvi. Jablko nakrájejte na větší kousky a chvilku poduste se lžičkou skořice (neměly by změknout, spíše jenom ohřát). Přidejte nadrobno nakrájený zázvor a vanilku. Vhoďte do robotu s „S“ noži a vše rozsekejte na drobné „musli“. Ozdobte granolou z žitných vloček. Můžete pokapat lžící medu (nikoli v přísné fázi.

Teplé skořicové müsli z mandelády, jablka a žitné kakaové granoly podle metabolic balance

Teplé skořicové müsli z mandelády, jablka a žitné kakaové granoly podle Metabolic Balance

4) Ovesná mléčná kaše s teplými povidly a voňavým kořením

Tato klasika je otevřená mnoha úpravám

Budete potřebovat: Porce mléka, cca 200ml (může být sojové, kravské, ovčí, kozí – co máte v plánu) | porce ovesných vloček, cca 30-40g | porce sušených švestek (přes noc namočených), 30-40g | 1 čl skořice | perníkové koření | vanilkový lusk nebo vanilková esence | kolečko závoru (není nutný)

Příprava: Ovesné vločky vařte za stálého míchání zhruba v poloviční porci mléka cca 3 – 5 minut s troškou skořice a vanilky. Poté nechte odstát, občas promíchejte.  Zbývající mléko ohřejte, přisypte skořici a vypijte jako „první bílkovinu“.
Povidla: Přes noc namočené sušené švestky švestky nakrájejte na malé proužky, a poduste pár minut v trošce vody se lžičkou skořice a kolečkem zázvoru (nakrájeným na drobno). Vodu slijte a švestky rozmixujte v Nutribulletu nebo tyčovým mixérem na táhlá „metabolická povidla“. Přidávejte opatrně vodu po troškách, dle potřeby, aby měla „povidla“ správnou strukturu. Nebo je můžete použít jenom nakrájené, jako „kompot“. Poté vločkovou kaši ozdobte svými švestkovými povidly. K tomu se hodí trocha skořice nebo perníkové koření. Švestky můžete také nahradit např. dušenými jablky či hruškou se skořicí. Ozdobte lístky máty.

Tip: Švestky se snoubí výborně s chutí čokolády místo skořice posypte 100% RAW kakaem, nebo od 4. fáze vysoko% nastrouhanou čokoládou (80% kakaa) – je to neskutečná lahůdka.

Ovesná kaše s povidly ze sušených švestek podle Metabolic balance

Ovesná kaše s povidly ze sušených švestek podle Metabolic Balance

5) Teplá ranní zelenina s mandeládou

Vynikající, rafinovaná chuť

Budete potřebovat: porce mandelády (30g mandlí, 20g slunečnicových semínek) | porce zeleniny, cca 100g (cuketa, fenykl, paprika) | 50ml zeleninového bujonu | sůl, pepř, kajenský pepř nebo chilli | 1 lžíce jablečného octa

Příprava: Mandle a slunečnicová semínka necháme přes noc namočit ve vodě. Druhý den scedíme a necháme okapat. Krátce nasekáme nahrubo. Na horké pánvi opražíme a přendáme do misky. Cuketu omyjeme, očistíme a nakrájíme na plátky. Fenykl omyjeme, očistíme a nakrájíme na plátky. Papriku omyjeme, očistíme a nakrájíme na kostky. Zeleninu na horké pánvi za stálého míchání krátce opečeme na Ghí. Podlijeme zeleninovým bujonem a chvilku podusíme, do mírného změknutí. Přidáme sůl, pepř, kajenský pepř a ocet. Opraženou mandeládu nasypeme na zeleninu, salát nejlépe chutná teplý nebo vlažný.

Mandeláda s teplou zeleninou podle Metabolic balance

Mandeláda s teplou zeleninou podle Metabolic Balance

6) Ranní teplá podzimní polévka z mandelády a zeleniny

Jemně krémová a podzimně barevná

Budete potřebovat: porce mandelády (30g mandlí, 20g slunečnicových semínek) | porce zeleniny, cca 100g (mrkev, paprika) | 1 plátek žitného chleba | 1 stroužek česneku | 150ml zeleninového bujonu | sůl, pepř | 1 lžíce sekané petrželky

Příprava: Mandle a slunečnicová semínka necháme přes noc namočit ve vodě. Další den vodu slijeme, necháme okapat a jednu lžíci směsi dáme stranou. Zeleninu omyjeme, očistíme a nakrájíme na proužky. Chleba nakrájíme na malé kostičky, opečeme na pánvi, vyndáme a necháme stranou v misce. Česnek nasekáme najemno, na horké pánvi opečeme, mandle, semínka a česnek. Přilijeme zeleninový bujon a necháme krátce povařit. Vše poté rozmixujeme na jemný krém. Přidáme sůl a pepř a dochutíme podle chuti. Polévku servírujeme s opečeným chlebem, posypanou zbytkem mandlí a zdobíme sekanou petrželí. Zeleninu obměňujeme podle jídelního plánu. Například s pastiňákem nebo cuketou vznikne vynikající krémová polévka.

Tip na další snídaňové polévky najdete níže:

Drůbeží krém se zeleninou – nebe v hubě!

Brokolicový krém se semínkovou smetanou

Cuketová krémová polévka s mandeládovou smetanou

Zeleninový krém s mandeládou

Krémová polévka z mandelády podle Metabolic balance

Krémová polévka z mandelády podle Metabolic Balance

7) Míchaná vajíčka s avokádem

Jemná, rafinovaná, máslová chuť

Budete potřebovat: 1 – 2 vejce | porce zeleniny (avokádo, cibule nebo šalotka) | 1 – 2 kolečka zázvoru | sůl, pepř, chilli | 1 pol. lžíce Ghí | 1 pol. lžíce Tebi droždí (není nutné)

Příprava: Cibulku a zázvor nakrájejte nadrobno. Avokádo vypeckujte a nakrájejte na kostičky nebo vykrajujte čaj. lžičkou na malé měsíčky. Na Ghí osmahněte cibulku nakrájenou nadrobno. Přidejte vejce a umíchejte. Osolte, opepřete dle chuti. Opatrně a jemně  vmíchejte nakrájené avokádo a zasypte lžící Tebi droždí (není nutné – ale dá pokrmu sýrovou chuť). Ozdobit můžete pažitkou nebo jarní cibulkou. Podávejte s žitným chlebem – já ho mám nejraději opečený v topinkovači.

Míchaná vajíčka s avokádem podle Metabolic balance

Míchaná vajíčka s avokádem podle Metabolic Balance

8) Mandeláda s horkým malinovým přelivem a žitnou granolou

Lahodné, sladké, hřejivé a velmi snadné

Potřebujete: porce mandelády | porce malin | skořice | vanilka | 1 čl kokosového cukru nebo medu (pouze je-li ovoce kyselejší, a nikoli v přísné fázi) | porce žitné granoly (nemusí být)

Příprava: Opražte nasucho mandeládu na pánvi až se rozvoní. Vedle v kastrůlku nechte podusit ve vlastní šťávě maliny se skořicí a vanilkou (příp. lžičkou kokosového cukru). Hotovou mandeládu rozsekejte nadrobno v robotu s „S“ noži a přendejte do misky. Posypte teplou mandeládou a granolou.

Mandeláda s horkým malinovým přelivem a žitnou granolou ala Metabolic balance

Mandeláda s horkým malinovým přelivem a žitnou granolou ala Metabolic balance

9) Teplý voňavý koláč z mandelády a ovoce

Příjemně sladký, uzemňující, s vůní mandlí a skořice

Potřebujete: porce ovoce (jablka, hrušky, švestky… vyberte si pouze 1 druh) | porce mandelády | porce žitných nebo ovesných vloček | 1 lžíce agáve sirupu nebo kokosového cukru | 1,5 lžíce kokosový olej nebo máslo (ghí) | skořice dle chuti (dobré je i perníkové koření)

Příprava: Ovoce nakrájíme, rozložíme do formy na koláč, vyložené papírem, nebo vymazané máslem nebo kokosovým olejem. Posypeme skořicí, kyselejší ovoce posypeme lžící kokosového cukru (ale až od 4. fáze!). Připravíme si „drobenku“. Rozmixujeme vločky na jemnou mouku, přidáme nasekané ořechy nadrobno (nebo i je můžete rozmixovat na mouku), kokosový tuk, promneme prsty na „drobenku“ a vrstvíme na ovoce. Pečeme při 180°C asi 20 minut, až drobenka zezlátne.

Nejlehčí ovocný koláč podle principů unikátního stravovacího programu Metabolic balance®, po kterém se krásně hubne...

Nejlehčí ovocný koláč podle principů unikátního stravovacího programu Metabolic Balance, po kterém se krásně hubne…

10) Ovesné lívance se švestkovými povidly nebo kompotem

Budete potřebovat: 40g ovesných vloček | ½ vanilkového lusku | 40 g sušených švestek (přes noc nemočených) | trošku prášku z citronové trávy | 1 +1 čaj. lžička skořice | 200 ml mléka (dle vašeho plánu může být kravské, kozí, ovčí, sójové, mandlové) | 2-3 lístky meduňky nebo máty | jedlou sodu nebo bezfosfátový prášek do pečiva (1/2 čl)

Příprava: Sušené švestky přes noc namočte. Druhý den i s vodou dejte na 10 minut dusit se lžičkou skořice a zrníčky z vanilkového lusku (můžete místo něho použít vanilkovou esenci). Duste do změknutí. Potom rozmixujte na táhlá povidla (použijte tyčový mixér nebo Nutribullet).

Vločky rozmixujte nebo umelte na mouku v mixéru (já používám Nutribullet). Vymíchejte lívancové těsto z ovesné mouky, mléka, přidejte prášek z citronové trávy a skořici. Těsto by nemělo být úplně tekuté, ale mělo by se táhnout jako „med“.
Na rozpálenou pánev rozložte těsto, lžící roztáhněte. Pečte 2-3 minuty z každé strany.

Hotovou omeletu ozdobte švestkovými povidly, můžete posypat ještě skořicí, ozdobit meduňkou nebo mátou. Skvěle chutnají např. s RAW kakaem, nebo od 4. fáze s nastrouhanou vysoko% čokoládou (min. 80% kakaa).

Jídlo začněte napitím mléka (pravidlo bílkovina první do úst).

Ovesné Metabolic balance lívance s povidly

Ovesné Metabolic Balance lívance s povidly ze sušených švestek

No a protože od sepsání článku uplynulo již spoustu let, doplnila jsem ho i o další recepty na „zahřívací snídaně“

Pro celý recept klikněte na název článku níže
????????

Upečte si jablíčko s mandeládou a skořicí

Ovesná kaše se strouhaným jablkem

Teplá mrkvová kaše s mandlemi a slunečnicovými semínky s dušeným jablkem

Teplá kaše z mandelády a jablka podle metabolic balance

Ovesná kaše s mandeládou a švestkami

Žitná kaše ze semínkového mléka a horké švestky se skořicí

Jogurtovo-ovesné vafle s teplými jablky

Žitné lívanečky s mangovým přelivem

Fritatta z vajec a zeleniny

Pečené papriky se špenátem a vejci

Voňavá hruška s mandlovým máslem nebo mandeládou

Jablečný císařský trhanec z žitné mouky

Ovocný krambl/ crumble bez cukru a bez mouky