Ano jde – ALE! Pokud jste těhotná či kojící, není možné oficiálně jídelní plány Metabolic Balance vystavit. Je to z toho důvodu, že se nedoporučuje žádná razantní úprava hmotnosti. Během hubnutí dochází zároveň k detoxikaci, a to není, zvláště v začátku těhotenství pro nového človíčka dobré. Pokud kojíte, důvod je stejný, toxiny se mohou vyplavovat do mateřského mléka a ovlivnit tak nepříliš vhodně vývoj a imunitní systém miminka. Navíc, můžete při výrazném hubnutí přijít o mléko. Nicméně, každá žena, a to i ta těhotná či kojící, by měla jíst co nejlépe, zdravě, pestře a vyváženě. A to jídelní plány metabolic balance splňují! Je však potřeba, hned od začátku, přizpůsobit jídelní plány flexibilně stávající situaci, tedy těhotenství či kojení, tak aby nedocházelo k razantnímu hubnutí nebo silné detoxikaci.

Jste-li těhotná nebo kojíte, víte, jak důležitá je výživa maminky pro zdraví a vývoj miminka. Jídelníček, který je nejzdravější pro vás, bude nejzdravější i pro vaše dítě – čím více živin ze své stravy získáte, tím víc jich budete moci předat svému děťátku. Osobně si neumím představit, že by někdo dokázal přijít s výživnějším jídelníčkem, než je metabolicky vstřícná strava postavená na průmyslově nezpracovaných bílkovinách, spoustě zeleniny a ovoce a přirozených tucích. Přesto je dobré zamýšlené změny ve stravě a životním stylu v období těhotenství a kojení vždy probrat s vaším lékařem.

Pokud jste otěhotněla na začátku, nebo v průběhu, dodržování programu Metabolic Balance, je třeba přizpůsobit váš jídelní plán dané situaci. Domluvte se na podrobnostech s vaším poradcem.

Měla jsem v programu ženy, které během přísné fáze otěhotněly a program i nadále, po vhodné úpravě dodržovaly. Všechna těhotenství proběhla ukázkově, ženy přibraly cca mezi 8 – 12 kg. A po porodu se snadno dostaly na svoji hmotnost. Navíc se cítily plné síly a energie. Jídelní plány, které byly původně nastaveny pro hubnutí, jsme následně s MUDr. Danou Maňáskobou přiměřeně upravily, s ohledem na aktuální stav klientky. Všechna doporučení, jak zdravě zvládnout Metabolic balance v tomto jedinečném životním období, jsem konzultovala s naší báječnou lékařkou MUDr. Danou Maňáskovou, která sama byla při Metabolic Balance těhotná i kojící maminka a nyní má 2 krásné zdravé děti.

web_shutterstock_101956498958

Těhotenství a přibírání

Přibírat v těhotenství je normální, ale má to své hranice! Normální, zdravý přírůstek váhy v těhotenství se pohybuje mezi 9 – 20 kg. To je obrovské rozpětí, ale každá žena je jiná a každé ženské tělo reaguje na těhotenství odlišně. Je velice důležité nesnažit se přírůstek váhy omezovat dramatickými dietami a snižováním kalorií – dieta není zdravá pro vás ani pro dítě.

Zároveň ale těhotenství není „povolenka“ k tomu, sníst cokoli nezdravého, co vás zrovna napadne. Kvalitní výživa je v tomto období opravdu zásadní a přílišný nárůst váhy je stejně nezdravý jako nedostatečný nárůst. Jíte-li skutečné, výživné, sytivé jídlo, jaké najdete v programu Metabolic Balance, budete moci důvěřovat signálům svého těla, že je hladové. Když máte hlad, tedy jezte, když jste plná, přestaňte jíst. Čím zdravější budete v těhotenství, tím snáz se zbavíte poporodních kil, až přijde čas.

Proč byste měla užívat Omega 3!

Pokud se zajímáte o optimální výživu během těhotenství, zvažte absolvování testu na Omega-3 hladiny v krvi. Tento test není totiž jen rutinní kontrolou; je to krok k zajištění, že vaše tělo je plně připraveno podpořit zdravý vývoj vašeho miminka.

Představte si, že máte možnost zajistit, aby vaše miminko mělo nejlepší start do života. To je přesně to, co vám může nabídnout test na Omega-3 hladiny v krvi. Proč? Omega-3 mastné kyseliny jsou totiž zásadní pro zdravý vývoj mozku a nervového systému vašeho miminka. Není to jen o vás, je to o dávání toho nejlepšího vašemu dítěti ještě před jeho narozením.

Pokud nyní přemýšlíte, zda  je vše to, co děláte, to nejlepší pro vaše miminko? Test Omega-3 vám poskytne odpovědi. Zjistíte, zda máte dostatečný příjem těchto klíčových živin, a zda jsou vaše buňky schopny efektivně přijímat a využívat živiny ze stravy a doplňků stravy. To je neocenitelné pro zajištění toho, že vaše tělo je optimálně připraveno na podporu zdravého vývoje vašeho dítěte.

A pokud se ukáže, že potřebujete zlepšit stav Omega-3, potom můžeme s čistým svědomím doporučit vysoce kvalitní, 100% čistý a hlavně účinný Balanční olej od spol. Zinzino, který je speciálně formulován pro maximální vstřebatelnost. Tento produkt je špičkou ve světě doplňků stravy a je navržen tak, aby vám a vašemu miminku poskytl přesně to, co potřebujete.

Pokud tedy nechcete ponechat nic náhodě, když jde o zdraví vašeho budoucího dítěte, tak test na Omega-3 je jednoduchý, rychlý a může vám poskytnout klíčové informace.

Klíčový význam DHA pro rozvoj mozku nenarozeného dítěte

Slova jsou jen slova, ale snímky z lékařského kongresu vypovídají za vše. Snímky níže ukazují význam dostatku DHA (docosahexaenové kyseliny) pro vývoj mozku.

Na prvním snímku je vidět, že při dostatečné hladině DHA dochází k normálnímu vývoji neurálních buněk a jejich spojení (obrázek vlevo), zatímco deficit DHA vede k 50% redukci synapsí, což jsou klíčové struktury pro komunikaci mezi neuronami (obrázek vpravo).

Druhý snímek poskytuje další důkazy o tom, jak DHA podporuje růst mozku a konektivitu neuronů, ukazuje rozdíly ve vývoji různých částí mozku (CA1, CA2, CA3, DG) a přítomnosti několika neuronálních proteinů (Synapsin Ia/Ib, NR1, NR2A, NR2B, GluR1, GABA_AR) při adekvátní a nedostatečné hladině DHA.

Oba tyto snímky podtrhují důležitost dostatečného příjmu DHA pro těhotné ženy, protože přímo ovlivňuje zdravý vývoj mozku a nervového systému plodu.

DHA je esenciální omega-3 mastná kyselina, která hraje klíčovou roli v rozvoji mozku a zraku u plodu a malých dětí. Nedostatek DHA může mít za následek zpoždění ve vývoji mozku, což může vést k problémům s pamětí, schopností učit se nové informace, řešením problémů a pozorností. Tento deficit může také negativně ovlivnit zrakový vývoj a schopnost dítěte vytvářet a udržovat sociální vazby a správně zpracovávat emoce. Naopak, dostatečný příjem DHA podporuje zdravý vývoj neuronů a synaptických spojení v mozku, což je základ pro silné učební a paměťové schopnosti, zlepšuje zrak a podporuje sociální a emocionální rozvoj.

Proto je pro těhotné ženy klíčové zahrnout do svého jídelníčku dostatek kvalitních DHA, aby podpořily optimální vývoj svého dítěte.

Osobně doporučuji Balanční olej Zinzino, u kterého máme 100% jistotu nejvyšší kvality, čistoty a účinnosti. V případě zájmu doporučuji zvolit formu předplatného na 9 měsíců, kde získáte slevu až 40%. Pokud potřebujete pomoci, napište mi, ráda vám poradím jak slevu aktivovat.

Kojení

Dle našich zkušeností jsou Metabolic Balance principy jedna z nejlepších věcí, které můžete jako kojící maminka pro zdraví a spokojenost svého děťátka udělat. Prospěje vašemu zdraví, energii a spánku (pokud vám to tedy prcek dovolí) a posílí váš imunitní systém. Metabolicky vstřícná strava s obsahem sacharidů s nízkou glykemickou zátěží je skvělý způsob, jak pomalu a postupně snížit nadváhu a zároveň jíst všechny výživné potraviny, které vy a vaše dítě potřebujete.

V období kojení je pro vaše tělo nejvyšší prioritou zdraví dítěte. To znamená, že mikroživiny uložené v těle a obsažené ve stravě se mateřským mlékem předávají dítěti.

Bude-li vaše strava bohatá na vitaminy, minerály, fytonutrienty a zdravé tuky, budete mít jistotu, že je těchto látek dost pro vás i vaše děťátko. Vynecháte-li navíc potenciálně zánětotvorná jídla, nebude je přijímat ani vaše dítě! Dobře nastavená strava může mít vliv na to, že jsou děti klidnější, lépe jedí, mají méně trávicích a kožních potíží a déle spí.

Celková výživa, příjem kalorií, makroživin a mikroživin ovlivňují významně také tvorbu mateřského mléka. Je třeba si dát pozor na náhlý pokles příjmu kalorií nebo sacharidů, který může produkci mléka ohrozit. Produkci mléka zásadně ovlivňuje také míra hydratace. Proto dbejte na pravidelný pitný režim, zvláště pokud žízeň nepociťujete – mějte po ruce velkou láhev vody a během dne upíjejte.

Naplánovat si jen tři jídla denně, může být s rytmem kojení a spánku často nemožné. Můžete si tedy během dne dát 4 či 5 menších jídel, kdykoli se to hodí. Každé by mělo obsahovat porci bílkovin, zdravé množství tuku a také přiměřeně sacharidů (zelenina a ovoce). Cíleně zařazujte také zeleninu bohatou na škrob jako brambory či dýně a různé ovoce, ať nemáte málo sacharidů. A nezapomínejte i na žitný chleba.

V čem spočívá problém redukční fáze při kojení?

Ve výjimečných případech takové přísné omezení může být potenciálně při kojení nebezpečné. Aby redukce hmotnosti byla při kojení bezpečná, doporučuji držet se mírnějších zásad.

V normální situaci mohou lidé jíst menší množství sacharidů a tělo to v pohodě zvládne. Pokud ale kojíte, ztrácíte mlékem cukr, možná až kolem 30 gramů denně, někdy i více.

Jíst málo, nebo nejíst či nějak dramaticky omezovat sacharidy při kojení může ve vzácných případech vést až k nebezpečnému stavu nazývanému ketoacidóza. Stejně to platí i v případě, že se během dne nestíháte najíst, kojíte na lačno, nebo pokud jste nemocné a trpíte nechutenstvím a jíst prostě nemáte chuť.

Proto je opravdu velmi důležité abyste během kojení měly vždy k dispozici pro tělo dostatek živin.

Pokud tedy kojíte svoje malé miminko, zapomeňte na přísnou fázi, ve které jsou sacharidy s vyšším obsahem cukrů striktně omezeny. Pro bezpečnou redukci hmotnosti byste tedy měly jíst dostatek sacharidů. Nemusíte se bát, i tak bude program stále dostatečně účinný.

Jedním ze způsobů, jak dosáhnout dostatečného množství sacharidů při kojení, je přidání tří druhů sladkého ovoce ke každému jídlu. Přidat můžete také porci rýže nebo brambor vařených ve slupce (namísto žitného chleba). 

21 tipů jak upravit svůj jídelní plán Metabolic Balance v případě těhotenství či kojení

Pozor! Mějte na paměti, že není cílem hubnout!!! Budete muset pečlivě sledovat váhu, aby nešla razantně dolů a flexibilně s jídelníčkem a doporučeními pracovat – a to vždy pod vedením svého poradce!

  1. Bude nezbytné navýšit původně doporučené gramáže potravin min. o 50% ! Žádné hubnoucí gramáže!
  2. Vyhýbejte se i nadále běžnému pečivu a těstovinám – alespoň co zvládnete (žitný chleba z celozrnné žitné mouky, celozrnná rýže jsou v pořádku).
  3. Teď není vhodná doba omezovat sacharidy. Dítě potřebuje živiny ze zeleniny a ovoce ve vaší stravě. Začleňte tedy do jídelníku více druhů zeleniny bohaté na škrob, jako např. dýně, řepa, mrkev a další kořenová zelenina a nezapomínejte ani na ovoce (ovoce nadále  jednom jídle nemíchejte, jezte pouze 1 druh, abyste předešli případným zažívacím obtížím).
  4. Využívejte prioritně celozrnný žitný chleba namísto běžných příloh, tak jak máte doporučeno v programu Metabolic Balance®. Zbytečně nenavyšujte jeho doporučené porce.
  5. Pokud cítíte opravdu velkou chuť na přílohy, vyměňte žitný chleba za celozrnnou rýži, občas i brambory vařené ve slupce, nebo celozrnné žitné těstoviny (max. 4x do týdně, nejlépe k obědu a u tohoto jídla vynechte raději ovoce. Trávení tak nebude „zlobit“).
  6. Nepřejídejte se, prosím (žádné myšlenky typu, když jsem těhotná, nebo když kojím, tak si dopřeji více apod.).
  7. Pětihodinové pauzy jsou v pořádku, ale nemusí to vždy vyjít a nesmíte pociťovat hlad!!! (skladba jídelníčku Metabolic Balance je výborná – obsahuje dostatek přirozených bílkovin, tuků i sacharidů, které bude dítě i vy moc potřebovat).
  8. Pokud byste pociťovaly hlad, prozkoumejte nejprve, zda vše dobře dodržujete ZDE>>. Poté si zkuste mírně navýšit porce tak, abyste byla spokojená (pokud vám to ovšem v těhotenství zmenšující se prostor pro žaludek dovolí?). A pokud ani to nepomůže, zkraťte pauzy mezi jídly na 4 – 4,5 hodiny a dopřejte si klidně 4 jídla denně, při menších porcích. Každé jídlo by mělo obsahovat porci bílkoviny, dostatek zelené i škrobové zeleniny, celozrnný žitný chleba (nepovinně) a 1 druh ovoce.
  9. Možná budete muset ignorovat doporučení nesvačit, obzvlášť ve třetím trimestru těhotenství. Jak vám potvrdí každá těhotná žena, když dítě roste, začíná být v těle trochu těsno a nemusíte mít v žaludku dost prostoru na velké jídlo. Možná se tak budete muset uchýlit k většímu počtu menších jídel za den, pořád se ale snažte vyhnout neustálému uzobávání. Je-li to možné, nechte mezi jídly 3 až 4 hodiny pauzu, ať mají hormony šanci zvládnout svou práci. A přizpůsobte si své porce tak, aby vám bylo fajn a příjmně.
  10. Vycházejte ze svého seznamu potravin a z doporučených kombinací, jako z nejoptimálnější „palivové směsi“ pro vaše tělo, ale zároveň ho rozšiřte flexibilně na všechny zdravé potraviny, jejich druhy a varianty, na které budete mít chuť. zařazujte cíleně i více škrobové zeleniny (brambory, dýně, řepa, mrkev apod.). Vnímejte své chutě, vnímejte signály svého těla! Nedržte se striktně vašeho seznamu potravin z přísné fáze, vycházejte z něj, ale pracujte i se seznamem ze 3. rozšířené fáze.
  11. Tuky vůbec v první a druhé fázi nevynechávejte! Ba naopak! Pravidelně užívejte kvalitní oleje s Omega 3, kyselinu listovou (pro mozek dítěte), vápník, hořčík, ev. kolagen (proti bolestem zad), vitamín C v přirozené podobě, vitamín D3, vitamín K2, dost čerstvého ovoce, pangamin, nebo i jiné vitamíny řady B včetně B12 (proti striím a zánětům dásní). Výborným přirozeným zdrojem vitamínů řady B je lahůdkové droždí, tzv. Tebi droždí.  Za jeden z nejkvalitnějších vitamínových doplňků považuji X-TEND od spol. Zinzino. Pokud potřebujete poradit, něco vysvětlit, objednejte se na jednorázovou konzultaci.
  12. Hlídejte si hyperglykemie – tedy velký pozor na potraviny s vysokou glykemickou zátěží (dortíky, sladké kaše, pudinky, bílé pečivo, koblihy jsou naprosto nevhodné)! Vybírejte si  prioritně potraviny s nízkou glykemickou zátěží! (Ty figurují ve vašem seznamu potravin – je to prevence nadměrně velkého plodu a hlavičky s rizikem pohmoždění mozku při porodu). Přehled potravin a jejich GL si můžete stáhnout ZDE>>
  13. Žádný alkohol nebo cigarety či jakékoliv léky bez konzultace s lékařem (ovlivňuje negativně mozek miminka)!
  14. Vyhněte se pro jistotu strumigenům v potravě (hořčice, dusičnany)! Jaké potraviny to jsou? Jedná se například o jáhly, některé druhy ovoce (jahody, broskve), některé oříšky (burské a piniové), sója či různé druhy brukvovité zeleniny (pekingské zelí, kedlubny, růžičková kapusta, květák, brokolice či ředkev).  Důležité je, aby tyto potraviny netvořily příliš velkou část našeho jídelníčku. Občas jejich zařazení nevadí, ale nepřehánějte to s nimi! Abyste eliminovaly dusičnany v potravinách, dbejte na kvalitní zdroj z Bio produkce.
  15. Eliminujte otřesy a nárazy (platí pro těhotné)!
  16. Pijte hodně tekutin, dodržujte pitný režim (tekutější krev = prevence tromboz a bolesti hlavy).
  17. V noci dbejte na spánek v absolutní tmě a ideálně od 23h nejpozději. Snažte se spát aspoň 7 – 8 hodin. (Platí pro těhotné, kojící maminky toto nemohou logicky splnit ?)
  18. Absolutní zákaz glutamátu! Vyhýbejte se průmyslově zpracovaným potravinám, jezte pouze přirozené potraviny, co nebjblíže původnímu zdroji, min. průmyslově upravené, z kvalitního zdroje.
  19. Obecně nedoporučujeme fluoridové pasty a podobné preparáty. Skvělé zubní pasty objednáte např. ZDE>>.
  20. Nejezte žádné spálené či nahnilé nebo plísní načaté potraviny – vyhazovat, vše důkladně očichávat – využijte svého  zvýšeného čichu!
  21. Stravujte se dle zásad vědomého stravování ZDE>> a tak uděláte mnoho dobrého pro zdraví vaše i vašeho miminka.

Tak Vám držím palečky, konzultujte vše s vaším poradcem a lékařem a ať se daří skvěle vám i vašemu miminku!

Bára

web_shutterstock_84242518981

© Barbora Wolfová Balcarová – Metabolic Balance 

Použití textů a fotografií: Vzhledem k tomu, že fotografie jsou mé osobní vlastnictví je jejich případné další použití možné pouze s mým osobním souhlasem.

Pro tištěná média — použití nezměněných textů je zdarma s podmínkou uvedení zdroje a s mým osobním souhlasem.

Pro online média — možné je použít pouze úvodní čast textu v podobě upoutávky (cca v délce perexu nebo jednoho odstavce) a pro zbytek textu odkazovat na web www.vitalnienergie.cz s mým osobním souhlasem.