Během konzultací mi často klienti kladou otázky, které se týkají zařazení potravin či jejich kombinací. Zastávám názor, že pouze dobře poučený a dobře informovaný člověk je schopen se následně vědomě rozhodovat, jak se svým tělem naloží… A k tomu je potřeba znát některé informace, abyste si byli jisti, že to, co a jak nyní ve stravě praktikujete v rámci programu metabolic balance, je správné a stojí za to tyto principy převzít a zařadit do svého života na trvalo… Jak se na to dívat očima programu metabolic balance si můžete přečíst níže… Přeji Vám tedy příjemné vzdělávání a zajímavé počtení…

Ovoce

Ovoce a kvašení – jak to tedy je?

V literatuře a na inetrentu nacházíme znova a znova zmínky o tom, že by se ovoce mělo jíst před jídlem a především nejíst večer – z důvodů kvašení a při něm vznikajícím škodlivým látkám. Jak je to u progamu metabolic balance, kde je dopručeno jíst ovoce po jídle nebo v rámci jídla?

Tvrzení, že by se ovoce (a salát) mělo jíst před jídlem a nejíst večer (kvůli neúplnému trávení a kvašení) je platné v případě tzv. normální „míšené“ stravy, kde vehementně kombinujeme mezi sebou v jednom jídle několik druhů bílkovin, množství škrobů a sacharidů s vysokou gkylemickou zátěží. Zde může k procesům „kvašení“ docházet, jelikož jsou během dne ve velké míře přijímány uhlohydráty/ sacharidy, které jsou pak rozkládány na monosacharidy. Ty jsou pak výchozí produkt pro kvašení.

U metabolic balance principů stravování je přísun uhlohydrátů/ sacharidů (zvláště těch škrobových, s vyšší glykemickou zátěží) silně omezen. Uhlohydráty/ sacharidy mohou být tedy vzhledem k malým množstvím ihned zpracovány/stráveny, takže nezůstávají žádné zbytky ke kvašení.

Pokud tedy vaše jídlo obsahuje vám doporučené potraviny ve vhodných kombinacích i gramážích,  tento problém se neobjevuje. (A pokud ano, může to být z počátku z důvodu aklimatizace trávení na vyšší množství vlákniny v podobě zeleniny, a pokaždé se tento stav do několika týdnů upraví. Chce to jen dát tělu čas a dostatek prostoru na aklimatizaci a změnu tak umožnit…)

Ovoce v metabolic balance

Ovoce v metabolic balance

Proč je doporučen jen jeden druh ovoce na jedno jídlo?

Proč je – na rozdíl od zeleniny – povolen vždy jen jeden druh ovoce na jedno jídlo?

To je častý dotaz…Ovoce obsahuje převážně fruktózu, glukózu nebo také sacharózu (glukóza+sacharóza). To má za následek, že může, u nevýhodných vzájemných kombinací, podíl glukózy být příliš vysoký, čemuž se v metabolic balance vyhýbáme. Jak fruktóza, tak glukóza jsou nejmenší cukerné jednotky, které přechází ze střeva rovnou do krve, s jedním rozdílem: glukóza působí okamžitě rychlý a vysoký vzestup hladiny inzulínu a fruktóza musí nejprve udělat okliku přes játra. Tam je přeměněna na glukózu a poté přeposlána na odpovídající místa v krevním oběhu, takže hladina inzulínu stoupá pozvolněji.

Každý druh ovoce jen 1x za den. Proč je tomu tak?

Odpověď je pestrost! Chceme předcházet tomu, aby se vyskytly nedostatky týkající se vitamínů, minerálních látek a druhotných rostlinných látek. Stejně jako jsou rozdílné druhy ovoce, zrovna tak jsou rozdílné i v nich obsažené látky a jejich účinek na váš organizmus. Různé druhy ovoce mají ve vašem těle různé úkoly – mango a papaja fungují například jako výborní „spalovači tuků“ … Proto doporučuji ideálně v jednom dni prostřídat 3 druhy ovoce (dejte si třeba k snídani 1 jablíčko, po obědě mango, a po večeři kostičky papájy…). O tohle byste se měli snažit. Pokud to ale vždy nevyjde, nevadí – stačí 1 jablíčko během dne. A pokud máte málo druhů ovoce ve vašem plánu, a i to se může stát, určitě to má svůj hluboký důvod a tento výběr respektujte po dobu přísné fáze.

Přísná fáze – více než jedno jablko za den?

Milujeme jablka v metabolic balance

Milujeme jablka v metabolic balance

Jedno jablko za den je během přísné fáze povinnost, smí k tomu přibýt ještě jedno, jestliže jsou další dva druhy ovoce povoleny? Nebo je tak jako tak povoleno jen jedno jablko?
Prioritně se doporučuje v přísné fázi jen jedno jablko za den, ostatní druhy ovoce se jíst mohou, ale nemusí. Cílem je snaha o pestrost. Od 3. fáze si můžete dát třeba 3 jablka za den, fajn je vystřídat odrůdy a vybírat ty kyselejší, kvůli koncentraci cukru a glykemické zátěži.

V případě, že máte v seznamu ovoce pouze jablko, což se občas může u některých lidí objevit, můžete si ho dát 2x za den – ale je fajn střídat odrůdy. Od 3. fáze budete moci zařadit postupně i další druhy ovoce.

Proč se smí jíst jogurt jen s ovocem a ne se zeleninou?

Podíl uhlohydrátů/ sacharidů v zelenině je nižší než u ovoce. Aby poměr bílkovin a sacharidů byl správný a obojí mohlo být optimálně zpracováno je potřeba jíst v přísné úpravné fázi ovoce. Později budete moci zařadit i zeleninu … Toto doporučení tedy platí pouze pro přísnou fázi.

Jablko – jediné ovoce při „hřešení“.

Píše se, že při „hřešení“ by se mělo ovoce vynechat. Platí to i pro „povinné“ jablko?
Ne, ne, ne – jablko zůstává povinné vždycky, za všech okolností… tedy i při hřešení.

Hroznové víno, zimní druhy ovoce (pomeranče, mandarinky), mražené ovoce?

Proč nejsou na plánech žádné hrozny?
Hroznové víno je typ ovoce, u kterého je v podílu uhlohydrátů více glukózy než fruktózy a proto je pro metabolic balance nevhodné. Jinými slovy, má vysokou glykemickou zátěž, zvyšuje hladinu kervního cukru a inzulínu a můžete mít po něm chutě, ale i dříve hlad – a to se nám při hubnutí opravdu nehodí. Od 4. fáze je možné občas zařadit. Ale i e 4. fázi platí – zacházejte opatrně se vším, co má vyšší glykemickou zátěž.

Zimní druhy ovoce jsou v plánech zohledněny, nemá je však každý. Pokud je tedy na seznamu nemáte, budete je moci postupně přidat od 3. fáze, po domluvě s vaším poradcem,

Mražené ovoce je možné používat, pokud je bez přídavku cukru. Já sama si přes zimu kupuji mražené ovoce v Icelandu, kde ho mají trhané čerstvé v sezóně a rychle zamražené.

Proč se tak často objevuje v plánech mango a papaja?

mango_papaya

Mango a papaya v metabolic balance

Mango a papaja jsou obzvláště dobré pro spalování tuků a pro krásnou pleť. Navíc chybějí většině klientů právě vitamíny v nich obsažené. Krom toho, že mango obsahuje celou řadu vitamínů a minerálních látek, je i skvělým antioxidantem. Kouzlem manga, které nám pomáhá hubnout, je jeho schopnost rozkládání nadbytečných tuků v těle a oddalování růstu nových tukových buněk. K papáje si přečtěte více ZDE>>

Ovoce až na konci jídla?

Ovoce může být konzumováno i k jídlu, pokud se dodrží pravidlo „začínat každé jídlo bílkovinou“. Ovoce na konci jídla má spíše takový příjmený psychologický efekt, kdy působí jako „sladká tečka po jídle a my se poté můžeme cítit opravdu uspokojeni… Jinak ale lze zařazovat např. přímo do salátů nebo jinak…

Zelenina

Proč jsou houby uvedeny pod zeleninou a ne pod bílkovinou?

Do skupiny houby-zelenina patří všechny druhy hub kromě hlívy ústřičné a shitake. Do rubriky houby-bílkovina patří tedy jen hlíva ústřičná a shitake. Všechny druhy zeleniny obsahují i nějaké množství bílkovin, ale u těchto dvou druhů hub je obsah bílkoviny tak vysoký, že je používáme jako náhradu za živočišné bílkoviny.

„Normální“ houby mají sice obdobný obsah bílkovin jako shitake a hlíva, ale jejich biologická hodnota je nízká, protože limitující aminokyselina je obsažena jen v malém množství. Hlíva ústřičná a houba shittake jsou proto v metabolic balance stravování řazeny do skupin plnohodnotných bílkovin (informace dobrá nejen pro vegetariány a vegany…)

Hlíva ústřičná v metabolic balance

Hlíva ústřičná v metabolic balance

Jaktože fazole stojí pod zeleninou a zároveň pod bílkovinou?

Pozor! nepleťte si fazole a fazolové lusky!

Fazole patřící pod zeleninu jsou takzvané zelené fazolky (lusky). Existují i nově vypěstované žluté odrůdy – i ty mohou být použity jako zelenina.
Fazole patřící pod bílkovinu jsou luštěniny – tedy fazolové boby. Jedná se např. o bílé fazole, adzuki fazole, červené kidney fazole, sojové boby, cizrna, atd.

Množství luštěnin je uvedeno v syrovém stavu (suché), jak je to s klíčky a výhonky?

Pokud stojí v plánu např. 70g luštěniny je míněno 70g suchých fazolových bobů.  Použít můžete také luštěniny v bio kvalitě ve slaném nálevu (buď z konzervy, nebo ze sklenice) – to však již ve dvojnásobné gramáži. Příklad: Cizrna suchá – 70g | cizrna z konzervy – 140g. Po uvaření totiž luštěniny nabydou téměř na dvojnásobek gramáže. Tak si to ohlídejte a nešiťe se.

Pokud stojí v plánu 115 g klíčky/ výhonky, použijte do jídla skutečně 115 g již naklíčených semen (nikoli suchých!)

Lušrěniny v metabolic balance

Lušrěniny v metabolic balance

Proč je povoleno kombinovat druhy zeleniny? Je dovoleno míchat zeleninu z plánu?

Ano, všechny druhy salátů a zeleniny mohou být míchány až do výše množství uvedeného na plánu. Je tedy možné i ty druhy zeleniny, které klient zrovna nemá příliš rád, přimíchat v malých množstvích k ostatní zelenině. Tak můžeme dosáhnout vyvážený přísun vitamínů.

Zelenina se skládá převážně z polysacharidů (dlouhé řetězce cukerných jednotek) a balastních látek, má vysoký obsah vlákniny. Proto je potřeba určitá doba, než se tyto řetězce rozloží, čímž se zpomalí přechod do krve (hladina inzulínu stoupá jen pomalu). V kombinaci s bílkovinou se chová jeko neutrální potravina a nekomplikuje trávení bílkovin a tuků. Pokud je zařazena syrová nebo je  mírně upravená, pomáhají v ní obsažené enzymy trávení potravy a vstřebávání živin.

Zelenina v metabolic balance

Zelenina v metabolic balance

Kolik oliv je povoleno?

V přísné fázi cca 2 – 4ks na jedno jídlo jako doplněk, či okořenění (nakrájet na kolečka). Olivy totiž mají vysoký obsah tuku. Tak to s nimi nepřehánějte… Střídmost nade vše.

Proč je množství rajčat v plánech omezené?

Ajajaj! Tohle bývá kámen razu o mnohých klientů! Všichni si totiž pod pojme salát představíme známou čtyřkombinaci „ledový salát, okurka, rajče, paprika“. A najednou v plánu není rajče, není tam paprika… Co tedy budeme jíst??? Takže zpět k rajčátkům… K omezení rajčat v přísné fázi vede několik důvodů a určitě by sejich dalo najít i více.. Ale nám stačí následující:

  • Rajčata obsahují velké množství ovocných kyselin, které povzbuzují chuť k jídlu. Proto jsou v přísné fázi omezena.
  • Kromě toho obsahuje rajče kyselinu oxalovou, která na sebe váže kalcium, čímž ho činí pro organizmus nedostupným – kalcium se z těla vylučuje.
  • Rajčata také obsahují tomatin, který narušuje střevní propustnost střeva a potencuje tak vznik mnoha dalších potíží, včetně alergií.
  • V neposlední řadě pak i to, že kupovaná rajčata jsou často plná dusičnanů a často jsou i ošetřena postřiky proti plísním, které se mají tendenci zadržovat ve slupce…

Je možné klíčky upravovat i jinak než v salátu?

Ano, klíčky je možné opékat, restovat, nebo z nich připravovat polévku… Podívejte se na „klíčkové recepty“ ZDE>>

Bílkoviny

Proč mohu každý druh bílkoviny jen jednou za den? Proč se musí bílkoviny během dne střídat?

Bílkoviny v metabolic balance

Bílkoviny v metabolic balance

Pestrost, a vyvýženost běhme dne!!! Z toho důvodu, abychom zachovali pestrost a vyvýženost jídelníčku a hodnotnou „palivovou směs“. Také by neměly převažovat v jednom dni jenom těžké druhy bílkovin, nebo jenom živočišné druhy bílkovin, ale měly by být do dne rozloženy tak, aby naše tělo vždy stihlo vše strávit a vstřebat. Proto doporučuji jíst podle předepsaných menu na vašem plánu. Tak máte jistotu, že pestrost a vyváženost jídel během dne zůstane zachována.

Proč se dělá rozdíl mezi drůbeží a masem a ne mezi kravským a ovčím mlékem? Podle mých vědomostí jsou to dvě rozdílné bílkoviny?

Maso větších zvířat patří svým složením do skupiny těžších bílkovin (je vhodné více pro metabolicky bílkovinné typy lidí). Drůbeží maso (kam se řadí ptáci) patří svým složením do skupiny lehčích bílkovin, s nižším obsahem purinů (je tedy vhodnější pro smíšené nebo sacharidové typy osob). Navíc je třeba počítat s tím, jak který druh masa ovlvňuje vaše vnitřní prostředí těla v souvislosti s vaším zdravotním stavem.

Rozdíl mezi kravským, ovčím a kozím mlékem je v metabolic balancetaké  naprosto zohledněn. Je například možné jíst k snídani jogurt z kravského mléka a k obědu ovčí, nebo kozí (ale žádný kravský!) čerstvý sýr.

Jsou řasy dobrý nositel bílkovin?

Mořské řasy v metabolic balance

Mořské řasy v metabolic balance

Ano, ale řasy obsahují velké množství jódu, proto nejsou v plánech uvedeny jako samostatná kategorie. Spolkový úřad pro výživu varuje, že vysoký obsah jódu může mít na některé osoby i škodlivé účinky. Proto všeho s mírou.

Řasy mají být servírovány v malém množství, ale pravidelně. Spíš jako koření. Vzhledem k stále větším úbytkům kvalitní zemědělské půdy a její kontaminaci má tzv.  „mořská zelenina“ i sladkovodní mikrořasy coby kvalitní zdroj vlákniny, proteinů, vitamínů a minerálů ještě nejlepší léta před sebou. I když mnozí z nás jim musí přijít na chuť a také se je naučit používat. Používta je lze od 3. fáze jako přísadu do polévek, pomazánek, salátů…

Mohou se chlorella řasy, na základě vysokého obsahu bílkoviny, použít např. místo sýra jako bílkovina?
Chlorella se může doporučit jako doplněk stravy před jídlem, ale ne jako náhrada za porci bílkoviny. Já sama od 3. fáze chlorellu pravidelně užívám a začínám s ní svůj den.

Chlorella v metabolic balance

Chlorella v metabolic balance

Mohou vejce nahradit porci bílkoviny?

Vejce jsou často uvedena v dodatkovém seznamu, jako možný doplněk plánu. Jsou-li vejce v plánu uvedena, může být jedna porce bílkoviny určená pro oběd či večeři nahrazena dvěmi vejci (týká se oběda nebo večeře).

Stále máte zmatek, co za potraviny se řadí do bílkovin a v jakých skupinách se se objevují? Přehled si můžete stáhnout a vytisknout kliknutím na obrázek níže… 

Přehled bílkovin cover

Přehled bílkovin si můžete stáhnout kliknutím na obrázek

Ryby

Může se ryba v jednom jídle míchat s jinými druhy ryb?

Ne, ne, ne… Zrovna tak jako se nemohou v jednom jídle míchat různé druhy sýra, masa, drůbeže, apod.

Může se, např. k obědu, jíst ryba uzená?

Ano, ale je třeba dbát na to, aby byla ryba bez přídavku cukru a jiných zvýrazňovačů chuti. A nekupujte „zapytlíkované ryby“, ale raději čerstvě uzené.

Okoun, okoun zlatý, nilský okoun…. v plánech se vyskytují různé druhy. Musí se na tyto rozdíly brát při koupi zřetel?

Skupina okounů (jako příklad) není definována na základě rozdílů ve vzhledu, ale především proto, že se odlišují co se týká obsažených látek a živin. Proto je důležité brát při koupi na rozdíl zřetel. Dodržujte tedy předepsané druhy ryb.

Ryby v metabolic balance

Ryby v metabolic balance

Maso

Proč není možné používat „sojové maso“?

„Masem“ je myšleno živočišné maso, tedy maso zvířat. Sojové maso není živočnišný zdroj bílkovin a není ani čistě sojový produkt. Čím více je zpracováno, tím více se mění jeho složení a obsažené látky a to nevhodně pro naše tělo.  Navíc sojové „maso“ má nejblíže ke skupině „luštěnin“.

Klient už nechce jíst jen krůtí a kuřecí maso, chce ale zhubnout o 30kg?

Po jisté době je možné k drůběži přidat i skupinu těžších bílkovin – jako např. krůtí maso, pštrosí maso. A postupně lze přidávat, max. však 2x do týdne i libové jehněčí, vepřové či hovězí. je to takové „obohacení“ chutí jídelníčku, ale je třeba počítat s tím, že pokud těžší druhy masa na seznamu nemáte, měli byste ho využívat s mírou, max. 1 – 2x v týdnu, protože pro vaše tělo není ve vyšší míře optimální a bude ho zažěžovat. Klient může přesto dále hubnout, neplatí to jako „hřešení“.

Beef Steak in metabolic balamce

Beef Steak v metabolic balamce

Mléčné výrobky

Sojový jogurt se dá u nás sehnat jedině s přídavkem cukru nebo rýžového sirupu, mohu ho jíst?

Sojový jogurt nepatří do běžných tzv. „mléčných výrobků“, které pochází od zvířat, ale do skupiny sojových výrobků.  Sojový jogurt s přídavkem rýžového sirupu je možné použít, neboť rýžový sirup má vysoký podíl fruktózy (fruktóza musí nejprve projít oklikou přes játra, aby se přeměnila na glukózu, která jediná přechází rovnou do krve – tím dochází ke zpomalenému a zpožděnému zvýšení hladiny inzulínu. Nemá tedy tak vysokou glykemickou zátěž.)

Rozdíl mezi sýrem a jogurtem z kravského mléka a soji?

Sýr a jogurt z kravského mléka jsou stejné, jelikož jsou u obou obsaženy mléčné bakterie. To znamená, že se nemění spektrum aminokyselin. Z toho vyplývá, že je možné jen jednou za den jíst jogurt nebo sýr, nikoli obojí v jednom dni.

Soja, v podobě bobů, má naproti tomu jiné spektrum aminokyselin než sojové produkty (sojové mléko, tofu = sojový sýr). Díky vysokému stupni zpracování se spektrum aminokyselin změní, proto je možné například pít ráno sojové mléko a večer jíst sojové boby (patřé do skupiny bílkovin Luštěniny).

Ale není možné pít ráno sojové mléko a večer si dát tofu (sojový sýr) – to byste totiž jednu skupinu bílkovin (sojové produkty), použili 2x za den, a  to není nejvhodnější. Rovněž není vhodné snídat ráno jogurt a k obědu si dát tofu nebo tempeh (opět byste měli v jednom dni 2x stejnou skupinu bílkovin).

Mléčné výrobky v metabolic balance

Mléčné výrobky v metabolic balance

Uhlohydráty/ sacharidy

Co dělat při averzi vůči celozrnným žitným produktům? A jak to mají celiaci?

Celozrnné produkty obsahují převážně celozrnné obiloviny a jsou bohaté na balastní látky.
Pokud trpíte celiakií, nebo máte averzi na celozrnné žitné produkty, v programu metabolic balance, v počáteční fázi, je tedy nutné se bez obilnin a obilných potravin zcela obejít. Balastní látky jsou v hojné míře dodávány ze zeleniny na ovoce. Pokud má někdo obecnou averzi vůči ovoci a zelenině není možné jídelní plán dle principů metabolic balance sestavit.

Kdy bude možné opět zařadit do jídelníčku brambory?

Bramobory, rýži, těstoviny bude možné postupně zařadit nejdříve ve 3. fázi, kdy už máte dosažen váš cíl. Minimálně po 30 dnech, lépe po 3 měsících, formou zvyšování podílu uhlohydrátů o 5g denně. Budete je moci vyměnit za porci žitného chleba. Ne každému však kombinace bílkovina  škrobů dělá při trávení a vstřebávání živin dobře. To si budete muset vyzkoušet prácě ve 3. fázi a najít pro sebe ideální kompromis. Každý to máme v těle jinak nastavené. Ideální kombinace je např. brambory vařené ve slupce + tvaroh a lněný olej, nebo brambory vařené ve slupce + 2 vejce + zelenina. A těm, terým dělá kombinac bílkovina + škrob problém, doporučuji využívat čas od času jídelníček z 1. přípravné fáze a dát si řeba 1 bramborový den (bez bílkovin).

Množství chleba a knäckebrotu

Množství chleba či  knäckbrotu najdete doporučeno ve vašem plánu. Obyčejně se doporučuje od 2 do 6 plátků žitného celozrnného chleba nebo knäcbrotu za den. A je dobré je rozdělit na jednotlivá jídla.

A jaká je doporučená gramáž?

Plátek chleba ve velikosti dlaně „bez prstů“, cca 5-7 ml silný.

Jeden plátek celozrnného žitného chleba (25g) odpovídá z výživového hlediska jednomu plátku žitného knäckebrotu (10g). Pokud chcete, můžete oba dva druhy střídat, nebo nemusíte jíst chleba žádný.

Jak se dají připravovat semínka mandle, slunečnice, dýně?

Vždy musí být nějak upravena, jnak jsou velmi těžce stravitelná a využitelná. Semínko je vlastně taková malá konzerva. A tu je třeba nejprve před jídlem „otevřít“. Každé semínko obsahuje tzv. inhibitory enzymů, jinka také „zámky“ enzymů, keré napomíhají trávení. Pokud je „neodemknete“, je trávení semen pro tělo zatěžující a je to také důvod, proč se po semínkách cítí mnoho lidí „těžce“ a má jakoby kámen v žaludku. Jak tedy „odemkonout“ tyto zámky? jak tdy „otevřít“ tuto „konzervu“ plnou zázračných, tělo vyživujících látek?

  • VODOU! Namočit min. na 2 hodinky nebo přes noc ve vodě, poté proláchnout a použít třeba na saláty, do smoothie, do přesnídávek, apod.
  • TEPLEM! Opražit krátce na sucho na teflonové pánvi, a poté nasypat do salátů, do polévek, nebo sníst jen tak…
  • Upéct pufinky, karbanátky, apod.

Recepty na semínka najdtete v  sekci RECEPTY >> v sekci OŘECHY| SEMÍNKA

Mandeláda a semínka v metabolic balance

Mandeláda a semínka v metabolic balance

Nápoje a pitný režim

Jaká voda je dobrá?

Ideální je pramenitá voda, nebo voda z kohoutku, jinak běžné minerálky; proti přípravě neexistují žádné výhrady (energetizace, magnetizace, apod), nejsou ale k úspěchu nezbytné. Já preferuji „revitalizovanou vodu“ z revitalizační karafy. Více k pitnému režimu najdete v článku Proč je důležité pít při hubnutí – moje 4 vychytávky

Voda v metabolic balance

Voda v metabolic balance

Proč nesmím pít žádné bylinkové čaje?

Bylinkové čaje, bohužel, mohou povzbuzovat chuť k jídlu více ne černý, roiboos, bílý nebo zelený čaj.A to se nám ve fázi hubnutí a změn opravdu nehodí. Po ukončení přísné fáze jsou opět bylinkové a ovocné čaje povoleny, nicméně bez cukru. Zjistíte-li ale, že máte opět více hlad, je dobré tyto čaje opět vynechat, či alespoň redukovat.

3 šálky čaje a/nebo  3 šálky kávy denně??? Je možné pít oboje, nebo se musí člověk pro jedno rozhodnout?

Jsou povoleny oba nápoje – od každého 3 šálky běžné velikosti (cca 1,5 dcl). Tedy k jídlu si můžete dát jak šálek čaje, tak šálek kávy, máte-li na obojí chuť.

Můžu si čaj ochutit citrónovou šťávou?

Ano, pokud máte citron na vašem seznamu ovoce. Po dobu přísné fáze berte tedy citron jako celé ovoce, to znamená, že pokud ho použijete do čaje, už v tomto jídle žádné jiné ovoce nesmíte jíst, protože jste použili citronovou šťávu. Pokud citron na vašem seznamu potravin není, nemůžete ho tedy v přísné fázi použít ani do čaje – narušilo by to biochemický proces trávení. Nejdříve ho můžete použít tímto způsobem pak od 3. fáze.

Některé alkoholické nápoje jsou vhodnější než jiné?

Alkoholické nápoje jsou povoleny až od 3. fáze a patří pod „hřešení“. Obsahuje totiž hodně culru a zvyšuje tak glykemickou zátěž pro naše tělo. Pokud je použit alkohol k jídlu, nebo bezprostředně po jídle, je tento účinek snížen a tělo si s ním umí lépe poradit. Určitě byste nměli pít nikdy „na lačno“!!!! Výdy by měla tvořit základ nějaká bílkovina. Nejméně námitek je proti skleničce bílého, či červeného vína. Nebo sklenici piva. Vždy myslete na to, že méně je někdy více!

Sklenka vína nebo pivka v metabolic balance může být ok

Sklenka vína nebo pivka v metabolic balance může být ok

Vitamíny a doplňky stravy

Jak je to s vitamíny u mražených produktů?

Vitamíny jsou velmi citlivé na světlo, proto jsou mražené potraviny v zásadě bohatší na vitamíny, než ovoce a zelenina ze zelinářství. Ale samozřejmě záleží na celém procesu zamražení. Mražené ovoce/zelenina bývají většinou okamžitě po sklizni zmrazeny, čímž zůstanou hodnotné vitamíny zachovány. „Čerstvé“ ovoce a zelenina mohou být oproti tomu často vystaveny nepříznivým skladovacím a transportním podmínkám, což způsobuje, že často neobsahují již skoro žádné vitamíny.

Ideální je nakupovat čerstvé ovoce a zeleninu od dobrého ověřeného zdroje (najděte si třeba vlastního farmáře, navštěvujte farmářské trhy, obchody Sklizeno, Fresh bedýnky, Svět bedýnek apod.)

Doplňky stravy aneb aby mě nic nechybělo!

Vitamíny by se měly začít brát zhruba po 1 – 3 měsících, protože díky vysokému přísunu tekutin může docházet také k odplavování důležitých vitamínů a minerálních látek. Poraďte se s svým poradcem, zda a které vitamíny a minerály by byly vhodné pro vás.

Já osobně doplňuji od podzimu do jara následující doplňky, pokud možno přirozené kvalitě, nikoli syntetické doplňky:

  • Omega 3 – mastné kyseliny (celoročně živočišné i rostlinné zdroje)
  • Vitamín D3 (od podzimu do jara pravidelně)
  • Hořčík | Zinek | Vápník (jako 3 měsíční kůru, nebo od podzimu do jara)
  • Vitamín B12 a B komplex (jako 3 měsíčíní kůru, nebo od podzimu do jara)
  • Vitamín C (od podzimu do jara pravidelně)
  • Zelené potraviny – ječmen a chlorella (celoročně)

Většinu jich nakupuji na vitalvibe.eu nebo od firmy Swanson.

Úprava potravin

Luštěniny/ tofu – gramáž

U luštěnin platí suchá hmotnost, jsou-li již vařené (např. z plechovky), pak platí dvojitá dávka.

U tofu je hmotnost již „mokrá“…

Tofu v metabolic balance

Tofu v metabolic balance

Existují důvody, proč vodu ve které byly luštěniny namočeny použít, nebo vylít?

Vodu, ve které byly luštěniny namočeny zásadně vylijeme. Často obsahuje škodlivé látky z tvrdé vnější slupky.

Olej, ocet, koření, sůl

Proč je sůl důležitá?

Sůl doplňuje důležité mireální látky v těle. Kromě toho se doporučuje při bolestech hlavy, nízkém tlaku a pocitech chladu. Sůl tedy není škodlivá. Nesmí se ale používat v příliš velkém množství. Kdo pije hodně tekutin, měl by hodně solit. Každopádně je důležité používat dobrou, přírodní sůl, například mořskou, horskou (himalajskou) nebo kamennou (minerální) sůl. Ostatní druhy soli jsou často doplněny o aluminium, či jiné látky, aby se zlepšila její sypkost a to není pro tělo dobré.

Proč se má používat balzamikový ocet?

bavíme se zde o vysoce kvalitním balzamikovém octu, nikoli o jeho levných náhražkách… Balzamiko zraje dlouhou dobu v sudech a odbourává tak cukr. Ve vinném octě je oproti tomu, zrovna tak jako v bílém balzamikovém octě, obsaženo ještě velké množství cukru. Doporučujeme balzamikový bílý ocet, který není dobarvován karamelem. Dobrý poměr cenaX výkon najdete v DM drogerii …

Proč se doporučuje používat jablečný ocet?

Já osobně prefruji a doporučuji to i vám jablečný ocet v bio kvalitě. Oproti tomu běžnému vinnému jablečný ocet vykazuje nulový devastační vliv na naše cévy. S oblibou jej užívaly naše babičky, které jím léčily průjmy a rovněž nadměrnou padavost vlasů. Jedná se o silně zásaditý elixír zdraví, který čistí krev, zlepšuje její okysličení, funguje jako střevní dezinfekce, kdy dochází k zajímavému snížení počtu hnilobných bakterií, které z velké části produkují toxiny. Působí preventivně proti cévním onemocněním, a vysokému cholesterolu. Je skvělý podpůrný prostředek redukčních diet, během kterých pomůže pročistit zažívání, zrychlit metabolismus, udržet acidobazickou rovnováhu těla.

Proč se nesmí v prvních 14 dnech používat žádný olej?

V prvních 14 dnech je jako dresing povolena jen sůl, pepř (koření) a bio jbal. ocet nebo bílý balzamikový ocet. Čím méně oleje se v prvních dvou týdnech použije, tím více tuku se „mobilizuje“. Kdyby byl prvních 14 dní olej povolen, mohlo by se stát, že by mnoho klientů hublo příliš pomalu. Tuky zůstávají kromě toho dlouhou dobu ve střevech. Normálně je doporučená dávka tuků na den zhruba 80g. Většinou ale přijímáme z „normální“ stravy 140-150g tuku denně – tedy příliš mnoho. Proto je v prvních 14 dnech tuk zcela vyloučen a později rovně omezen na 3 pl lžíce na den.

Oleje v programu metabolic balance

Oleje v programu metabolic balance

Bylinky a koření

Je možné používat mražené bylinky a koření?

Mražené bylinky a koření jsou povoleny, pokud jsou bez přísad (zvýrazňovače chuti, cukr, škroby, ztužovače, apod).

Kombinace koření a potravin

Koření je kouzelná ingredience, která způsobí nejen chuťový zážitek, ale pomůže tělu biochemicky k lepšímu trávení i vstřebávání živin, pokud ho umíte použít. Nejrůznější koření jsou do jídla přidávána nejen pro zajímavé chutě, ale i za účelem zmírnění negativních účinků při nesprávných kombinacích. Kardamom v kávě nebo sýrech, černý pepř s brambory nebo rozmarýn při grilování masa neutralizuje některé negativní účinky těchto potravin.

Některé vhodné komnonace koření a potravin:

  • Hřebíček + sacharidy
  • Skořice + ovoce
  • Kardamom + mléčné výrobky
  • Kmín + pečivo
  • Šalvěj + maso
  • Rozmarýn + grilované maso
  • Kurkuma + luštěniny
Koření a bylinky v metbolic balance

Koření a bylinky v metbolic balance