Konečně nízkoglykemické tortill, které se nelámou, ale jsou krásně „elastické“. Máte rádi mexické tortilly? A víte, že je můžete připravit i ze žitné nebo třeba kokosové mouky přesně tak, aby byly vhodnou přílohou v programu Metabolic Balance? Jsou snadné a moc dobré. Doplnit je můžete zeleninou a téměř jakoukoli bílkovinou z vašeho jídelního plánu. Já je ráda plní různými pomazánkami, třeba avokádovo-vajíčkovou, lososovo-avokádvou nebo drůbeží s avokádem. Skvělé jsou také s hummusem z cizrny nebo jiných luštěnin. Naplnit je můžete také na tvrdo vařenými vejci se zeleninou, grilovanými kousky masa nebo drůbeže a nebo je můžete jen tak přikusovat k hl. jídlu namísto žitného chleba. Fantazii se rozhodně meze nekladou.
Víte proč doporučujeme při hubnutí pouze žito?
Celozrnná žitná mouka a pečivo z ní (jako je např. žitný chleba, knäckbrot nebo tyhle vymazlené tortilly) vás totiž zasytí mnohem lépe než pečivo z jiné mouky, zároveň obsahuje více balastních látek. Nutriční hodnoty žita jsou velmi vysoké a tak je žitné pečivo jednou z mála vhodných příloh při redukci hmotnosti podle metabolicky vstřícných principů.
Celozrnné čistě žitné pečivo také napomáhá správnému trávení, snižuje glykemický index potravin a tím i zpomaluje vstřebání cukrů do krve. Je tedy vhodné i pro diabetiky. Podporuje a harmonizuje trávení ve všech fázích redukce, nezpůsobuje nadýmání a přispívá každodennímu bezproblémovému vylučování. Na rozdíl od pšenice nepřispívá k tvorbě tukových zásob a omezuje sklon k přejídání. Žitné pečivo je díky obsahu kyselin také dobře konzervováno a vydrží bez zhoršení chuti po výjimečně dlouhou dobu.
Žito je dobrým zdrojem vitaminu B1, B2, B6, E, niacinu a kyseliny listové. Je také bohaté na fosfor, hořčík a železo, jakož i na zinek, selen a jiné stopové prvky. Díky konzumaci žita jsou arterie pružnější, krev řidší a zlepšuje se její oběh. Přestože jsou tyto vlastnosti společným rysem všech obilnin, zdá se, že účinek žita je výraznější. Je to zřejmě dáno vyšším obsahem vitaminu E a selenu, které působí jako antioxidanty, jakož i obsahem vláken celulózy.
Pravidelná konzumace žita se doporučuje tedy těm, kdo mají arteriosklerózu a to především v koronárních tepnách, jako prevence anginy pectoris nebo infarktu myokardu. Díky tomu, že žito příznivě působí na arterie a neobsahuje sodík, pomáhá také snižovat vysoký krevní tlak.
Žito obsahuje velké množství nerozpustných celulózových vláken, která pomáhají při problémech s tvrdou stolicí. Kromě pomoci při zácpě žitný chléb ve střevech snižuje koncentraci kyseliny lithocholové a deoxycholové. Tyto kyseliny, které se vylučují se žlučí, působí na střevní sliznici jako karcinogeny a v celém trávicím traktu navíc posilují účinky jiných rakovinných prekurzorů. Proto se konzumace žita doporučuje i lidem, kteří mají zvýšené riziko vzniku karcinomu tlustého střeva.
Budete potřebovat
- 250g žitné mouky
- 1/2 lžičky soli
- 3 lžíce oleje
- cca 120 ml vlažné vody – je třeba kouzlit…
Postup
- V míse smíchejte mouku se solí, olejem a vodou.
- Těsto hodně dobře propracujte – s těstem je třeba se mazlit, tady to nejde urychlit. Mazlit, mazlit, mazlit, mačkat, mazlit, mačkat, hníst, jednou rukou, oběma rukama a zase mazlit – trvá to zhruba 5 minut. Čím déle a citlivěji se mazlíme, tím je těsto tvárnější.
- Těsto potom zabalte do fólie a nechte minimálně 1 hodinku odležet (ideálně přes noc v lednici).
- Potom připravte 8 dílů do kuliček, zhruba velikosti dětské pěsti. Kuličky rozválejte na fakt tenké placky. Já je válím mezi potravinovou fólií, baví mě na tom ta čistá práce a placku lze snadno odloupnout. Nebo použijte silikonové prkýnko.
- Placky opečte na rozpálené suché pánvi z obou stran cca 1 minutku, někdy to jde i rychleji, prostě dokud se nevytvoří takové hnědé fleky.
- Pozor! Placky nepřepečte! Ne že by nebyly pak dobré k jídlu, to jsou! Ale nejdou potom ohýbat a nepůjde vám do nich nic zabalit. Takže je sejměte z plotýnky dokud jsou ještě vláčné a poddajné.
Užijte si tyhle skvělé žitné placky…