Dnes nečekejte článek o hubnutí s Metabolic Balance®, i když o hubnutí v něm také bude zmínka. Podívejte se na video a řekněte mi, myslíte si, že jsem blázen, když lezu v zimě do ledu? Ne, nejsem. Splnila jsem si totiž svůj velký sen. Vykoupala jsem se v ledu! A díky tomu jsem poznala a prožila jedno z nejkrásnějších objetí ve svém životě – „ledové objetí“. Jak za pomocí speciálních dýchacích technik a kontrolovaného otužování vědomě ovlivnit autonomní nervový systém, a tím kontrolovat mnohé procesy ve svém těle? A jak souvisí otužování s hubnutím? A jaké jsou jeho další benefity pro tělo a mysl? To se pokusím popsat v článku…
Ledová voda a její účinky na tělo, mysl, zdraví a celkovou energii jsou známé již z historie a mě přitahují již dlouhou dobu. Ledová sprcha ráno, koupání v přírodních tocích i během chladnějších měsíců – to mě prostě baví už hodně dlouho. Ale na led, na ten jsem si zatím netroufala. Někde uvnitř jsem byla prostě „podělaná strachy“ a neuměla jsem si to vůbec představit.
Ale čas dozrál a nyní jsem konečně tomu neodolatelnému vábení podlehla – a i když s určitými obavami a pocity strachu, „že to prostě nemůžu dát“, jsem se rozhodla tuhle zkušenost prostě prožít. A to nikoli v létě, když je teplo – ale v zimě, kdy jde „pára od pusy“ a kdy „nedáme bez kabátu ani ránu“! Tohle mě lákalo tak moc, že se to prostě muselo stát! A tak jsem to do toho šla.
Jak jsem se zamilovala do chladu
Vždycky jsem milovala sluníčko, teplo, horké přírodní prameny a hlavně horkou sprchu (tu ostatně miluji stále). Když k tomu byla příležitost, ujížděla jsem za sluncem a teplem do Itálie a jiných „teplých“ destinací. V letošním roce se však začalo něco v mém vnímání a touhách měnit. Začala jsem toužit navštívit Norsko, Island, Švédsko, …. a to vše jsou země, kde teplo určitě není tím hlavním magnetem. Moc jsem tomu nerozuměla, ale neřešila jsem to, jenom jsem pozorovala, kam mě to táhne a čekala na správnou příležitost.
Když jsem konečně letos, v říjnu, prožila 14 překrásných chladných dnů v Norsku, povětšinou na vodě ve fjordu nebo v horách, kde byla zima, pršelo i sněžilo – zjistila jsem, že jsem se „zamilovala“ – do přírody nejen zalité sluncem, ale i do té drsné krásy, do přírody zahalené chladem, která je prostě něčím neuvěřitelně magická… Možná tím, že nepotkáte žádné lidi a jste venku sami – možná svojí mlhavou tajuplností… kdo ví? Moc jsem tomu nerozuměla a vlastně nerozumím doteď. Ale to asi není potřeba… Důležité je to, co mi návštěva Norska v mé duši otevřela … Kouzlo chladu mě začalo vábit více a více a já cítila, že…
Chci do ledu!
A tak dalším přirozeným krokem bylo – zažít skutečné „ledové objetí“ – vyzkoušet si, co tohle objetí ledem udělá s mým tělem, s mojí myslí, kam posune mé hranice. Pořád jsem o tom přemýšlela, koukala na Wim Hofova videa a hledala možnosti, jak podobným zážitkem bezpečně projít. A tak mi do cesty přišel Martin Thám, certifikovaný instruktor Wim Hof metody. Tak moc mě kontakt s ledem přitahoval, že jsem neváhala jet za tímto zážitkem na Slovensko, kde Martin kurzy WHM vede.
Šíleně jsem se těšila! A zároveň jsem se někde uvnitř bála. Sice jsem se každé ráno sprchovala studenou sprchou a 2x v týdnu se chodila i během října a listopadu nořit do čím dál tím chladnějšího jezera, ale čím víc se blížil čas mého odjezdu na Slovensko, tím víc vylézaly na povrch má doposud skrytá vnitřní omezení, mé potlačené strachy: „Vždyť to stejně nemůžu dát… To asi nezvládnu! Led je něco úplně jiného než studená sprcha a voda v jezeře. Co když se mi něco stane?“
Krásně to vystihla Stáňa Mrázková, která absolvovala kurz WHM přímo s Wim Hofem a říká:
„Led je jen zrcadlo. Obrovské zrcadlo všeho krásného i destruktivního, co uvnitř sebe máme“.
Co mi led přinesl?
Hluboké setkání sama se sebou, lepší poznání sama sebe. Také setkání s mými potlačenými strachy, s vnitřní nedůvěrou ve svoji sílu, záměr a motivaci…
Pochopení, že já „nejsem své myšlenky“, ale že své myšlenky mohu klidně ovládat a „vycvičit“. Že si mohu díky ovládnutí mysli tvořit to, jakým způsobem a v jaké energii svůj život a životní situace prožiji a co si z nich odnesu. Byla to pro mě hodně zajímavá zkušenost – pozorovat, co všechno dokáže moje mysl vyprodukovat za „katastrofické“ scénáře a jak snadné je jim podlehnout. Na druhou stranu jsem si odnesla „živou zkušenost“, že mohu své myšlenky celkem snadno ovládat, mohu je zastavit, mohu je směrovat podle toho, co si přeji, mohu s nimi pracovat tak aby byly tvořivé, nikoli destruktivní.
Neuvěřitelnou energii! Dýchání a otužování se snažím praktikovat skutečně každý den a musím říci, že mám ještě mnohem více energie, než doposud. Mám mnohem menší potřebu spánku. Necítím únavu – a to tehdy, i když spím třeba jen 4 hodiny.
Intenzivní prožívání toho, co žiji! Jsem víc spojená s tím, co zrovna dělám a tak nějak přirozeně si to dokážu užívat. Je jedno, zda je to zajímavé setkání nebo třeba uklízení, venčení psa… I vyklízení myčky je mojí „meditací“. Zní to bláznivě, ale takhle to vnímám. Výsledkem je mnohem větší spokojenost. A s tím souvisí i…
Hlubší radost a štěstí! Přirozeně se raduji z každé prkotiny. Cítím se šťastná a pořád se musím usmívat – občas si připadám skoro jako na „tripu“ ? (nikdy jsem to nezkoušela!, ale představuji si, že to takhle nějak je). Neuvěřitelné je, že tohle cítím i v situacích, ve kterých bych před tím běžně byla ve stresu, nešťastná, ublížená, zoufalá! Vždy jsem byla celkem pozitivní člověk, ale občas mě některé situace hodně „semlely“. Učila jsem se na různých seminářích, jak to správně zpracovat, navštěvovala jsem i různé terapie – a i když to částečně pomáhalo, nebylo to „ono“. A tady najednou stačilo pár cyklů dýchání a jedno ponoření do ledu! A všechno „zapadlo“!
Ledová koupel je v tomto případě prostě geniální
psychoterapeutickou zkratkou!
Řešíme-li nějaké těžké životní situace a problémy, mohou na jedné straně být dlouhotrvající psychoanalýzy a terapeutické rozhovory – a na straně druhé tenhle 2 minutový ledový zážitek. Vstoupit do ledu, to je chvíle, kdy led vyvolá v těle a mozku stresovou biochemickou reakci, která souvisí se strachem o přežití. Přestane existovat minulost, přestane existovat budoucnost, cítíte jenom přítomnost, tlukot svého srdce, tady a teď ! Všude se o tom píše, přednáší na přednáškách, ale prožít přítomný okamžik stejně většinou neumíme… A nebo si myslíme, že ho prožíváme, ale mnohdy si to jen domýšlíme a ve skutečnosti jsme od prožitku „tady a teď“ stále daleko.
Led je v tomhle ale drsně neúprosný – do přítomnosti nás prostě stáhne! A když mu to dovolíme a této zkušenosti se uvolněně odevzdáme – je to pak ta nejlepší zkratka jak si sáhnout aspoň na 2 minuty na přítomný okamžik a přeskládat své dosavadní vnímání! A tahle zkušenost se prostě nezapomíná – kdykoli ji máme od té chvíle k dispozici a můžeme ji transformovat do jakýchkoli životních situací.
Svým obavám a strachům jsem nepodlehla, pozorovala jsem je jakoby zpovzdálí, vnímala jsem co „leze ven na povrch“, jaké pocity se objevují – ale nehodnotila jsem je, jenom jsem je přijímala. Byla jsem pevně rozhodnutá, že i přes své pocity obav a své vnitřní strachy to prostě musím prožít! A tak jsme i s mým synem Šimonem a kamarádem Adamem vyrazili za Martinem na Slovensko.
Co mě Wim Hof Metoda naučila?
- Naučila jsem se jak správně dýchat pro okysličení buněk a pro rozehřátí svého vnitřního ohně…
- Učila jsem se ovládat svoji vnitřní tělesnou teplotu…
- Nakopla jsem svůj imunitní a hormonální systém…
- Učila jsem se pracovat s nastavením své mysli a pochopit, že „nejsem svoje myšlenky“ a že je mohu klidně ovládat a směrovat tvořivě …
- Díky ledové zkušenosti jsem začala lépe rozeznávat, kdy ke mě mluví moje ego – a kdy ke mě promlouvá moje tělo a jeho skutečné potřeby. A tak mu mohu dnes lépe naslouchat nejen v ledu, ale i v jiných životních situacích a vycházet mu lépe vstříc…
- Naučila jsem v „hysterii těla a mozku“ hluboce uvolnit a stres tvořivě transformovat – a právě tahle zkušenost je úžasná v tom, že jsem si „sáhla“ na to, že je možné díky dechu najít hluboký klid, relaxaci a radost i ve chvíli vysokého stresu… A tohle umění transformovat stres lze díky ledové zkušenosti přirozeně přenést i do všech situací našeho běžného života …
- Odnesla jsem si zkušenost, že když chladu vzdoruji, tak mi působí bolest. Když se mu ale odevzdám a s klidnou myslí a hlubokým dýcháním ho přijímám, tak mě „objímá“… Naučila jsem se tedy přijímat chlad v podobě koupele v ledu a plně se mu odevzdat – přijímat ho jako svého „hřejivého přítele“… To, že vzdor a odpor „bolí“ a přijetí a odevzdání „objímá“ je zkušenost, která je velmi poučná pro náš celý život a situace, které prožíváme…
- Díky laskavému vedení Martina Tháma jsem se naučila, jak správně praktikovat WHM ve svém každodenním životě …
- V rozhovorech a sdílení s ostatními jsem si uvědomila hluboké souvislosti vlivu dýchacích technik, nastavení mysli a terapií chladem na naše zdraví, sílu a prožívání štěstí.
- A získala jsem obrovskou motivaci a důvody proč v praktikování WHM pokračovat i nadále a rozvíjet to…
Jak praktikuji Wim Hofovu metodu
- Každé ráno, po probuzení, začínám dýcháním podle WHM. Většinou zopakuji 3 – 4 cykly dýchací techniky.
- Poté se sprchuji střídavě teplou a studenou vodou, většinou ve 3 cyklech (1 min. horká, 1 minutu studená – začínám postupně od nohou výše, přes paže, přední část těla až na zadní část těla).
- 1 – 2x v týdnu se snažím chodit koupat do jezera (i během zimních měsíců).
Bližší návod si můžete stáhnout ZDE>>
Co může Wim Hofova metoda přinést vám?
- Regulovat a udržet tělesnou teplotu mimo možnosti běžného člověka
- Vědomě ovlivňovat imunitní reakci organismu (přesný mechanismus je stále předmětem výzkumu)
- Dechovým cvičením měnit pH krve, a tím ovlivňovat další biochemické reakce v těle
- Soustředěním a meditací vědomě ovlivnit podvědomé reflexy
- Vědomě pozitivně ovlivnit chování některých hormonů (kortizol, adrenalin, noradrenalin)
- Podpořit tvorbu hnědého tuku, který se už u dospělých lidí skoro nevyskytuje a podpořit tak redukci hmotnosti
- Zvýšit několikanásobně svůj metabolismus v klidovém režimu a díky tomu lépe spalovat tuk a udržet si optimální váhu
- Vědomě kontrolovat stahování a rozšiřování cév a tím měnit průtok krve v končetinách
- Více energie, méně únavy
- Více radosti, méně splínů
- Umění zachovat hluboký klid v extrémně zátěžových životních situacích
- Žít svůj život plněji, vědoměji a radostněji = být zdravější a šťastnější
Prokázané benefity Wim Hofovi metody
- Pozitivní ovlivnění imunity pomocí stimulace katecholaminů (adrenalinu a noradrenalinu)
- Pozitivní vliv na léčbu autoimunitních nemocí
- Stimulace a zrychlení metabolismu – podpora spalování tuků, tedy redukce hmotnosti
- Zvýšení koncentrace tzv. „hnědého tuku“ – lepší termoregulace a urychlení redukce hmotnosti (více k tomuto tématu najdete níže)
- Redukce chronického stresu pomocí přímého vlivu na bloudivý nerv a parasympatický nervový systém (více k tomuto tématu najdete níže)
- Snížení výskytu zánětů a infekcí v těle
Tři pilíře WHM
Dýchání
Dýchej! Je to zadarmo! Řekl by Wim Hof. Dýchaní podle WHM je naprosto skvělá věc. Přestože všichni nepřetržitě dýcháme celý život, věnujeme této činnosti zřídka takovou pozornost, jakou by si zasloužila. Z toho důvodu jen málokdo chápe obrovský potenciál, jaký pro nás práce s dechem představuje. Zvýšená hladina kyslíku sebou přináší mnoho zdravotních benefitů, které Wim Hofova Metoda využívá naplno. Díky tomu se nám daří získat více energie, snížit hladinu stresu a a posílit imunitní systém v boji s patogeny a báječně nám okysličit tělo na buněčné rovině a podporuje přirozeně acidobazickou rovnováhu. Navíc pomáhá udržovat optimální acidobazickou rovnováhu, tedy udržuje v těle zásadité prostředí.
Terapie ledem – otužování
Chlad je váš hřejivý přítel. Řekl by Wim Hof. Správné otužování přináší organismu řadu zdravotních benefitů, včetně tvorby hnědé tukové tkáně a následné ztráty přebytečných kilogramů, redukce zánětlivých markerů v krvi a posílení imunitního systému, dobré hormonální zdraví, lepší kvalitu spánku a produkci endorfinů – což jsou hormony štěstí přirozeně zlepšující náladu.
Práce s myslí
Třetí pilíř Wim Hofovy metody je zároveň základ celého cvičení. Jak otužování, tak dechové cvičení vyžadují k dokonalému zvládnutí trpělivost a odhodlání. Z toho důvodu je nezbytné vybavit se na této cestě soustředěním vědomé mysli a silným záměrem za tím, co chceme dosáhnout. Nastavení mysli je klíčový prvek celého cvičení!
Zajímavost aneb co se v těle děje hodinu po cvičení WHM?
30 – 60 sec – Nasytíte tělo blahodárným kyslíkem
Hluboké dýchání vede asi po 30 až 50 dechových cyklech ke snížení obsahu oxidu uhličitého v organismu a zvýšení hladiny kyslíku. To zvyšuje zásaditost vašeho organismu, což je spojeno se škálou prospěšných vlivů. Také díky tomu ze svého nitra dostanete stagnující plyny a procvičíte bránici, což vede k masáži trávícího traktu. Po chvíli se vám může začít lehce motat hlava a můžete pocítit lehkou euforii.
Cvičením dechové techniky ovlivníte poměr mezi kyslíkem a oxidem uhličitým v těle. Ve vědeckém výzkumu [Kox a spol. 2012] vzorek Wimovy krve i po 30-ti minutách vykazoval výrazně nižší hladinu CO2 v krvi. Po hodině byly hodnoty CO2 dokonce ještě nižší. Při tomto experimentu se Wimova spotřeba kyslíku po 45-ti minutách zdvojnásobila.
60 sec – 3 minuty – Zadržený dech, klidná mysl, vnitřní klid
Fáze zadržení dechu trvá v rozmezí mezi 1 a 2 minutami. V krvi se v této fázi sníží obsah kyslíku, který tělo spotřebovává na svou funkci. Mozek posílá tělu signál, aby probudilo všechny buňky a vlásečnice v těle. To působí jako tlačítko reset pro váš organismus, a přivádí ho zpět do stavu harmonického fungování. Podobně jako když restartujete svůj počítač, když se příliš zpomalí.
V této chvíli cítíte klid a vnitřní mír, který vychází z vašeho vnitra a mysli. Po tomto kroku se můžete rozloučit s prášky na spaní a různými prostředky na uvolnění.
2 – 3 minuty – Nával energie
Vaše tělo vám ke konci zádrže vyšle signál, že potřebujete víc kyslíku. Spolu s ním přichází kontrolované vyplavení adrenalinu, které vás dostane do přírodního “rauše”. Následný hluboký nádech dodá do systému čerstvou dávku kyslíku, což způsobí náhlý nával euforie a dodá vitální energii všem orgánům v těle, hlavně mozku.
To, že se vám v těle nahromadil po dobu zádrže oxid uhličitý pomůže vytvořit v těle prostředí, ve kterém se lépe přenáší kyslík. Ten se pak lépe dostane ke všem orgánům a buňkám v těle. To vede k převedení kyslíku na energii, tím nejefektivnějším způsobem, jaký je vůbec lidsky možný!
3 – 20 minut – Ten pocit je super! Tak znovu!
Pro nejlepší efekt opakujte celý proces (cyklus) po dobu alespoň 20 minut.
Po skončení celého cvičení se cítíte uvolnění, ale zároveň bdělí a plni energie. Ze svého nitra cítíte příjemné vyzařování klidu. Je to trochu jako dobrá káva nebo zelený čaj, ale bez jakýchkoliv nepříjemností, roztržitosti nebo následné potřeby dát si další šálek.
Je vhodné dechové cvičení skloubit s protahováním, nebo fyzickou aktivitou (kliky apod.).
20 – 25 minut– Chlad se stane vaším hřejivým přítelem
Je čas na studenou sprchu. Nebo pokud se cítíte dobrodružně, tak přímo na ledovou koupel.
Otužování pomocí studených sprch nebo ledových koupelí přinutí vaše tělo reagovat, jako kdyby mu šlo o život. Začne proto produkovat hormon tvořící hnědou tukovou tkáň, díky čemuž budete velmi efektivně spalovat běžný tuk. To výrazně zvýší efektivitu vašeho metabolismu a pozitivně ovlivní klíčové ukazatele zdraví. Dochází ke zvýšení produkce růstového hormonu (HGH – Human Growth Hormone) a testosteronu, zatímco v těle dochází k potlačení zánětu. Vyplavují se endorfiny a hormony štěstí, jako je dopamin.
To je důvod proč vrcholoví sportovci jako Lance Armstrong a Michael Phelps užívají otužování k dosažení nadlidských výkonů.
Prof. Pickkers, Dánský vědec studující Wima Hofa, objasnil jakým způsobem kontrolované vystavování chladu Wima Hofa, kombinované s jeho meditačními technikami způsobuje výrazně nižší hladinu pro-zánětlivých proteinů (CRP) v porovnání s použitím pouze koncentračních technik. Tím ve svém výzkumu dokázal význam vystavování chladu v boji proti zánětům.
Z výsledků bylo také patrné, jak se po pouhých šesti dnech zvýšil počet bílých krvinek, následně zodpovědný za snížení produkce Cytokinu. Cytokiny zodpovídají za regulaci zánětlivé reakce v organismu. Jejich zvýšená hladina je spojována s nemocemi způsobenými poruchou imunity jako je revmatoidní artritida, zánět střev nebo Crohnova choroba.
30 minut a déle – Viva La Bloudivý nerv
Váš vůbec nejdůležitější nerv, bloudivý nerv (Nervus Vagus) je stimulován, a s prohloubením praxe se můžete naučit ovládat vlastní autonomní nervový systém.
Pomocí meditace/vizualizace můžete v těle vyvolat kontrolovanou stresovou reakci, což znamená, že můžete zklidnit příliš aktivní imunitní systém, anebo ho naopak aktivovat, kdykoliv to je potřeba. Dokonce se můžete naučit ovládat vlastní tělesnou teplotu, vyvolat nadlidskou sílu a výdrž, zpomalit nebo zrychlit srdeční tep, anebo na počkání potlačit stres.
Vědci tvrdí, že jedna z nejzajímavějších oblastí lékařského výzkumu je v současné době stimulace bloudivého nervu prováděná farmaceutickým gigantem Glaxo, který investoval přes 50 mil. dolarů do společností snažících se vytvořit složité elektronické zařízení. Díky Wim Hofově Metodě teď máte k dispozici mnohem účinnější verzi takového přístroje, a to naprosto zdarma. Bez nežádoucích vedlejších účinků.
Výzkumníci z University Raboud studovali vliv Wim Hofovy Metody na aktivitu autonomního nervového systému a imunitního systému. Během tohoto experimentu byl Wimu Hofovi a 12 dobrovolníkům aplikován do krve vzorek bakterie E-coli.
Za běžných okolností by taková akce způsobila v organismu silnou reakci imunitního systému ústící v silné symptomy podobné chřipce (bolest hlavy, svalová horečka, třas, žvýšená teplota) přetrvávající po dobu několika hodin. Hof však utrpěl pouze mírnou bolest hlavy ve chvíli, kdy by normálně byly symptomy chřipky nejsilnější. Z výsledků také vyplynulo, že Hofovo tělo vyprodukovalo o polovinu méně zánětlivých proteinů v porovnání s průměrem kontrolní skupiny.
Hypotéza vysvětlující tuto skutečnost je taková, že Wim byl schopen záměrně vytvořit v těle vyšší hladinu kortizolu, čímž způsobil kontrolované potlačení imunitní reakce. Na základě toho vědce zajímalo, zda bude Wim schopen tuto dovednost předat jiným lidem. Profesoři Kox a Pickkers pak provedli stejný experiment s 12 dobrovolníky, které Wim v průběhu deseti dní vytrénoval. Na základě výzkumu vědci s úžasem zjistili, že i 12 dobrovolníků, které Wim vytrénoval, bylo schopno kontrolovat reakci svého imunitního systému a ovlivňovat svou tělesnou teplotu za účelem přežití v extrémním chladu.
Citováno z webových stránek wimhof.cz , kde najdete i další podrobnější vysvětlení a řadu videí.
Ledové koupele a jejich vliv na obezitu
Prospěšný účinek otužování studenou vodou, na nějž je poukazováno nejvíce, je metabolický proces, při němž je aktivován jedinečný druh tukové tkáně známý jako hnědý tuk. Na rozdíl od známějšího bílého tuku, který se usazuje na bocích a břiše, hnědý tuk spaluje kalorie, tedy energii poměrně rychle, a to kvůli své důležité funkci – zvyšování tělesné teploty.
Výzkumníci z univerzity v Maastrichtu položili základy hypotéze která říká, že za schopnosti Wima Hofa by mohla být zodpovědná na mitochondrie bohatá hnědá tuková tkáň, také známá jako hnědý tuk. Tento druh tuku při zpracování rychle ohřívá tělo v době potřeby. Běžně mají hnědý tuk zejména kojenci, kteří nemají rozvinuté systémy generace tepla jako dospělí, a potřebují tuto hnědou tukovou tkán k přežití. Lidé většinou hnědou tukovou tkáň ztrácejí s věkem, avšak v případě Wima Hofa vědci věří, že opakované vystavování chladu způsobilo zachování velkého množství tohoto hnědého tuku. Dost na to, aby vyprodukoval 5x více energie něž většina mladých 20-ti letých lidí. Znamená to, že jeho tělo efektivněji spaluje tuk, díky čemuž je Wimovo tělo zdravější a štíhlejší.
Běžný bílý tuk se od hnědého liší svou schopností “uchovávat” přebytečnou energii z kalorického přebytku ve stravě. Ten pak slouží jako nouzové řešení pro extrémní situace. U běžného člověka dochází ke spalování bílého tuku až na posledním místě, tělo dříve začne spalovat svalovou tkáň, než začne čerpat energii z tuku, aby si vytvořilo energii a teplo. Wim Hof však tvrdí, že jeho speciální meditační techniky mu umožňují produkovat vědomě hnědou tukovou tkáň, díky čemuž tělo přednostně spotřebovává na tvorbu energie a tepla tuk bílý. Díky hnědému tuku je také možné zvýšit citlivost těla na hormon leptin. Citlivost na leptin je problém zejména u lidí trpících nadváhou, protože tento hormon reguluje chuť k jídlu. Pokud se sníží citlivost na tento hormon, dochází k častému přejídání.
Výzkumy prokázaly, že otužování jednoznačně napomáhá v boji s obezitou. A přestože není známý konkrétní mechanismus, který to způsobuje, citlivost na leptin je jedna z možných odpovědí.
Více o hnědém tuku si můžete přečíst např. na Wikipedii.
Ledové koupele a leptin
Zastánci otužování uvádějí ještě další prospěšný účinek pro hubnutí. Hnědý tuk a otužování by totiž mohly hrát důležitou roli v léčbě hormonálních dysfunkcí, které obezitu doprovázejí. A tady to teprve začíná být zajímavé.
Konkrétně se mluví o hormonu leptinu, jenž je jedním z nejdůležitějších regulátorů tělesné hmotnosti. Leptin v podstatě funguje jako jakýsi termostat, který se úporně snaží udržet vaši tělesnou hmotnost na konstantní hodnotě tím, že vám zjednodušeně chuť k jídlu zvyšuje, když máte malé zásoby tuku, a naopak snižuje, když je zásob dostatek. U štíhlých lidí to funguje skvěle, protože jim leptin poskytuje vnitřní ukazatel toho, kolik by toho měli sníst. U lidí s nadváhou je naopak tělo vůči leptinu rezistentní a účinky, které má mít přestávají fungovat. Leptinová rezistence je velice podobná inzulínové rezistenci.
Obézní lidé si ve skutečnosti uchovávají vysokou hmotnost, protože jsou rezistentní vůči leptinu. Jejich tuková hmota produkuje dost leptinu (dokonce více než dost), ale jejich tělo nereaguje na jeho signály. Problém tedy není v samotném leptinu, ale v nedostatečné citlivosti receptorů na tento hormon.
A zde do celého problému vstupuje právě chladová terapie. Podle zastánců terapie chladem otužování zvyšuje citlivost na leptin, tělo tak opět začíná reagovat na signály a nastaví si nižší „práh“. Termogeneze chladem tak převládne nad lipostatickou hypotézou a přesvědčí tělo, aby při ztrátě tuku přestalo panikařit.
Zdá se tedy, že hnědý tuk by opravdu mohl k redukci hmotnosti přispívat. U testů na obézních krysách, které své nízké zásoby hnědého tuku zvýšily na normální úroveň, již nedocházelo k metabolickému zpomalování úbytku hmotnosti. Studie prováděné na hlodavcích tedy na určitý metabolický přínos ukazují. Relevantních studií je ovšem pomálu a většinou jsou prováděny na krysách, takže nemusí nutně platit u lidí. Účinky studené vody na citlivost na leptin jsou tedy zajímavé a rozhodně si zasluhují další výzkum, ale zdaleka nejsou prokázané.
Může tedy chlad a otužování pomoci při redukci hmotnosti?
Po přečtení odstavců výše, které poskytují poměrně detailní pohled na biologické aspekty využití hnědého tuku a odolnost vůči leptinu, by snad myšlenka, že ledové koupele mohou možná pomoci při redukci hmotnosti, mohla dávat trochu smysl.
Studená voda však není zázračnou léčbou, která vynahradí špatné stravování (taková zázračná léčba neexistuje). Přesto má otužování zřejmě zajímavý potenciál v oblasti hormonálních a metabolických účinků, zejména ve spojitosti s leptinem. Závěry studií prováděných na hlodavcích naznačují, že by otužování skutečně mohlo blahodárně působit proti obezitě, i když není přesně známé proč. U lidí, kteří mají optimální hmotnost nebo kteří se snaží o zbavení se posledních pár kil a třeba i vyrýsování těla bude mít otužování a ledové koupele mnohem větší účinek, díky dostatku hnědého tuku.
(Text o vlivu ledových koupelí na obezitu čerpán a citován z www.fitplan.cz)
Kdo je Wim Hof?
„Chlad je nemilosrdný, ale spravedlivý. Přestaneš přemýšlet, emoce odejdou a ty jen prostě jsi, tady a teď. A přesně tohle vás potom přivede k esenci duše i těla. A dostanete se na jinou úroveň vědomí, než je běžné. A najednou jste svobodní…“
Wim Hof má neuvěřitelnou schopnost ovládat své tělo pomocí své mysli. A jeho schopnosti jsou naprosto fenomenální. V současnosti má na kontě 26 světových rekordů a všechny se týkají vystavení extrémnímu chladu. Drží světový rekord za nejdelší pobyt v ledové vodě po dobu 2 hodin, bez změny tělesné teploty! Zaběhl v nejlepším čase půlmaraton naboso, bez kapky vody. Provedl výstup na Kilamanjaro v rekordním čase, a to pouze v šortkách. Vystoupil do 6700 m.n.m. Mount Everestu – taky jen v trenkách, a to v zóně, kde se běžně chodí v péřovkách, s kyslíkovou lahví na zádech. Uplaval nejdelší vzdálenost pod ledem na zadržený dech. A když začne dýchat, můžete vidět jeho schopnost soustředit mysl a tělo do jediného bodu.
Wim Hof říká: „Chlad, můj hřejivý přítel, sebou přináší obrovské množství energie a spolu s dýcháním vám dodá velkou sílu.“
Jak chlad vnímám já?
Já sama vnímám chlad jako ušlechtilou sílu, která mě přivádí zpět k mojí vnitřní podstatě. Pozor – je to silně návykové! ? Asi jsem se do chladu zamilovala. Pochopila jsem, že chladná voda nás totiž učí být v kontaktu s vesmírnými a zemskými energiemi a umět je využívat. Učí nás získávat vědomosti, jak přirozeně pročisťovat tělo a stimulovat je, aby produkovalo co nejvíce energie a efektivně ji využívalo. Ledová voda je totiž lékem pro tělo i mysl, který je úplně zadarmo. A tak mám velikánskou radost, že i já jsem si z chladu udělala kouzelného „hřejivého přítele“.
Upozornění na rizika terapie chladem
Před tím, než začnete cokoli zkoušet na vlastní pěst, je důležité poučit se o možných rizicích otužování. Zde, více než jinde, platí opatrnost a velmi dobrá připravenost. Ideální je podstoupit tuto zkušenost nejprve pod vedením zkušeného instruktora, který vás bezpečně provede dýchacími technikami, nastavením mysli a vnořením do ledové vody nebo přímo do ledu.
Moje zkušenost: Já sama jsem se před workshopem již nějakou dobu otužovala a domnívala jsem, že to dělám správně. Ale až na workshopu jsem zjistila, jak nevhodně jsem to prováděla, což mohlo být i velmi kontraproduktivní.
Nejčastěji jde o nebezpečí podchlazení, které je velmi zrádné, především kvůli své záludnosti. Kromě fyzické teploty totiž ovlivňuje i duševní schopnosti. Rozpoznat že se blíží nebezpečí hypotermie je otázkou zkušeností a dobré informovanosti. Mnohdy nemusíme ani cítit, že je nám zima, ale naše tělo nás o problému včas informuje drobnými signály, které je však třeba dobře znát a umět je vnímat. Proto lidé topící se v ledové vodě často odmítají pomoc, jelikož ani netuší, že jsou v nebezpečí. Přitom voda chladnější než 16°C a vzduch chladnější než 0°C mohou mít až smrtící následky, pokud nejsme pro takovou koupel opravdu dobře připraveni. Ovšem ve chvíli, kdy k tomu dojde, už nejsme schopni posoudit, co se děje, protože jsme prostě „mimo“.
Podobné nebezpečí hrozí zejména těm, kteří si „termogenezi chladem“ vykládají jako „skok do jezera uprostřed února“! Stejně hrozivé však mohou být důsledky i pro ty, kteří ve vaně plné ledové vody zůstanou příliš dlouho, aniž by na to byli správně připraveni nebo protože se snaží ostatním dokázat, že na to mají.
Nepodceňujte tedy pomalý začátek a k ledu přistupte teprve tehdy, až na to budete opravdu dobře připraveni, tzn. budete mít dostatek zkušeností a informací o metodě otužování a hlavně o svém vlastním těle.
Závěrem děkuji Martinovi Thamovi za jeho laskavé a moudré vedení a zprostředkování nezapomenutelného a nejkrásnějšího „ledového objetí“.
- Více o Martinovi Thámovi a jeho činnosti najdete ZDE>>
- Více o WHM najdete v češtině např. ZDE>>.
- Oficiální stránky WIM HOF METHOD najdete ZDE>>.
PODROBNÝ NÁVOD JAK CVIČIT WIM HOFOVU METODU NAJDETE ZDE>>
V článku cituji vybrané pasáže z webových stránek wimhof.cz, fitplan.cz a paleoleap.com.